Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W muzeum w Jaworzynie Śląskiej możemy podziwiać zabytkowe parowozy, wagony, urządzenia i budynki kolejowe [zdjęcia]

Oprac. (AB)
W Jaworzynie Śl. znajduje się 150 zabytkowych pojazdów kolejowych - lokomotyw, wagonów i pojazdów specjalistycznych, dokumentujących historię techniki kolejowej w XIX i XX w. Obejrzymy tam też budynki i maszyny służących do obsługi i eksploatacji lokomotyw parowych.
W Jaworzynie Śl. znajduje się 150 zabytkowych pojazdów kolejowych - lokomotyw, wagonów i pojazdów specjalistycznych, dokumentujących historię techniki kolejowej w XIX i XX w. Obejrzymy tam też budynki i maszyny służących do obsługi i eksploatacji lokomotyw parowych. Fot. ZP
Planując turystyczne eskapady na Dolnym Śląsku warto wpaść do Jaworzyny Śląskiej, gdzie mieści się ciekawe muzeum kolejnictwa. To wycieczka do świata dawnej kolei - do epoki pary.

Zobacz wideo: 116.rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy

W naszym kraju funkcjonuje kilkanaście muzeów i skansenów kolejowych, wśród których najbardziej znane to obiekty w Chabówce (woj. małopolskie), Skierniewicach (woj. łódzkie), Sochaczewie (woj. mazowieckie), Kościerzynie (woj. pomorskie), Wolsztynie (woj. wielkopolskie), Warszawie (Stacja Muzeum), Wenecji (woj. kujawsko-pomorskie) i Jaworzynie Śląskiej (woj. dolnośląskie). Dziś chcemy zachęcić do odwiedzenia tej ostatniej placówki. Warto tam zajrzeć choćby - to po drodze - przy okazji turystycznych wypadów w Karkonosze czy do Kotliny Kłodzkiej.

Zwiedzając skansen w Jaworzynie Śląskiej możemy poznać historię techniki kolejowej

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej (pow. świdnicki) znajduje się na obszarze najstarszego węzła kolejowego na Dolnym Śląsku. Jak dowiadujemy się z materiałów muzealnych, na ponad 2,5 ha i na 3 km torów znajduje się 150 zabytkowych pojazdów kolejowych - lokomotyw, wagonów i pojazdów specjalistycznych, dokumentujących historię techniki kolejowej w XIX i XX w. Zespół bocznicy kolejowej muzeum tworzy kilkadziesiąt budynków, maszyn i zespołów służących dawniej do obsługi i eksploatacji lokomotyw parowych. Ten kolejowy kompleks zbudowano w 1909 r. Choć był kilkakrotnie rozbudowywany (m.in. w 1918, 1943, 1974), zachował dawny wygląd. Możemy tam zobaczyć m. in. obrotnicę kolejową, parowozownię wachlarzową, warsztaty, zapadnię kolejową, kuźnię, kanał oczystkowy z dźwigiem bramowym, żuraw, piaskownię z wieżą piaskową, olejarnię, dźwig węglowy, budynek administracji. Warto podkreślić, że parowozownia w Jaworzynie Śl. jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce i Europie. W skansenie stopniowo uruchamiane są zabytkowe lokomotywy i wagony.

Parowóz i stare wagony, czyli przejażdżki kolejowe w stylu retro

Znajdująca się w zasobach muzeum sprawna lokomotywa parowa TKt48-18 z 1951 r. z zestawem trzech wagonów osobowych z lat 20. ubiegłego wieku w niektóre weekendy prowadzi pociągi specjalne w stylu retro po "żelaznych drogach" Dolnego Śląska. Dodajmy, że obok muzeum funkcjonuje czynna stacja kolejowa.

Zainteresowani więcej informacji znajdą na stronie muzeum: www.muzeumkolejnictwa.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto