Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W muzeum wcale nie musi być nudno, a zwiedzanie może być zabawą. Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie rusza z lekcjami muzealnymi

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie to jedyne takie miejsce na Pomorzu. Atrakcji tu nie brakuje...
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie to jedyne takie miejsce na Pomorzu. Atrakcji tu nie brakuje... joanna surażyńska
Są takie miejsce na Pomorzu, w których zwiedzający nie usłyszą od kustosza narzekania, by nie dotykać eksponatów. Wręcz przeciwnie… Muzealnicy stworzyli ofertę zgoła inną od tej, z którą mamy do czynienia w tradycyjnych placówkach.

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

W Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie można wsiąść do lokomotywy i poczuć się jak prawdziwy maszynista. Teraz to miejsce poszerzyło swą działalność o wprowadzenie nowej oferty edukacyjnej dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz innych grup dziecięcych i młodzieżowych w postaci tematycznych lekcji muzealnych. Zajęcia odbywają się w Muzeum Kolejnictwa i prowadzone są pod okiem wykwalifikowanego w zakresie pedagogicznym pracownika.

- Podczas takiej lekcji można się dowiedzieć na przykład, jak para napędzała postęp - mówi Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. - Tematy to „Historyczne i współczesne zastosowania napędu parowego” oraz „Pociąg niejedno ma imię. Różne typy pojazdów szynowych”. Lekcja przedstawia drogę do powstania maszyn parowych i ich rozwój na przestrzeni wieków. Zaprezentowane są ich wszelkie zastosowania, zarówno w urządzeniach stacjonarnych, jak i pojazdach. Chociaż energię gorącej pary wykorzystywano na szeroką skalę w przeszłości, jedno z jej zastosowań wciąż jest bardzo powszechne. Na drugiej zaś lekcji przedstawiane są różne rodzaje pojazdów szynowych, nieraz mylnie nazywanych pociągami. Uczestnicy uczą się rozróżniać między sobą typy lokomotyw pod kątem ich konstrukcji i zastosowań.

Wszystkie lekcje prowadzone są metodą aktywizacji uczniów opartą o bezpośredni kontakt młodzieży z zabytkami i zbiorami dotyczącymi danego tematu, wzbogacaną poprzez prezentację multimedialną systematyzującą także przekazywane treści kształcąco-poznawcze.

Z czasem muzeum zamierza poszerzać ofertę edukacyjną o kolejne tematyczne zajęcia z zakresu historii techniki i kolei.

Opłata za 1 lekcję muzealną dla grupy młodzieży wynosi 30 zł, od grupy liczącej maksymalnie 30 osób. Lekcje należy zamawiać z dwutygodniowym wyprzedzeniem pod numerem (058) 721 86 31. Dostępne są do wglądu konspekty i scenariusze poszczególnych lekcji.

Przenieś się w czasie

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie to jedyne tego typu miejsce na Pomorzu, w którym można niemal przenieść się w czasie. Znajduje się tu ponad 40 zabytków ciężkich, czyli parowozów, lokomotyw i wagonów, w tym kilka prawdziwych perełek. Są to parowozy, które już w Polsce nie występują. Najstarszym zabytkiem jest Ok1-112 z 1915 roku. Można tu zobaczyć także najdłuższy wykonany w Polsce Pu29-3. To jedyny zachowany egzemplarz tego parowozu. Natomiast najmłodszym eksponatem jest parowóz TKb -2845 z 1925 roku. Najoryginalniejszy jest z pewnością wagon kolei linowo-terenowej z zakopiańskiej Gubałówki. Ciekawa jest także kolejka lilipucia, która ma zaledwie kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Przejażdżki tym „maleństwem” stały się dużą atrakcją.

- Po zapętlonym torze o rozstawie 241 mm kursuje od czerwca parowóz oraz stylizowane, otwarte wagony mierzące zaledwie kilkadziesiąt centymetrów wysokości - mówi Krzysztof Jażdżewski. - Mimo „lilipuciej” skali, kolejka jest przeznaczona do rekreacyjnych przejażdżek dla zwiedzających, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Warto dodać, że wcześniej zajęcia muzealne zostały wprowadzone w Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz Muzeum Akordeonu w Kościerzynie.

- Muzeum to dla nas miejsce spotkania, zdobywania wiedzy, inspiracji, poznania historii i kultury, do którego serdecznie Państwa zapraszamy - podkreśla Krzysztof Jażdżewski. - Lekcja muzealna to atrakcyjna propozycja zwiedzania muzealnych ekspozycji. Zamiast tradycyjnego oprowadzania, opowiadamy o najciekawszych eksponatach znajdujących się w muzeum i zapraszamy do wspólnej zabawy. Dla uczestników zajęć przygotowane są zagadki, rebusy, krzyżówki, kolorowanki oraz ciekawe zadania pobudzające wyobraźnię i zachęcające do wspólnej dyskusji na temat historii Kościerzyny i Kaszub. Ponadto zajęcia są wzbogacone prezentacją multimedialną, dzięki której przekazywane treści łatwiej zapamiętać.

Różnorodna tematyka

W Muzeum Ziemi Kościerskiej tematyka zajęć jest bardzo zróżnicowana. Można wybrać np. „Obrzędy i zwyczaje kaszubskie. Kaszubski rok obrzędowy”. Lekcja prezentuje wybrane, charakterystyczne dla Kaszub obrzędy, zwyczaje i tradycje w ujęciu cyklicznie powtarzanych pośród ludności wiejskiej czynności ujętych jako rok obrzędowy.

Ciekawa jest także lekcja pn. „Tajemnice codzienności -zaglądamy do kuferka babci”.

- Zajęcia mają na celu przybliżenie rytmu życia naszych przodków, świata dawnych mieszkańców Kaszub, poprzez poznawanie przedmiotów, którymi posługiwali się na co dzień, w różnych aspektach i momentach życia - mówi dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej.


Zobacz także: Oto najdroższe psy. Ile trzeba zapłacić za te rasy? Sprawdziliśmy, ile kosztują rasowe psy ZDJĘCIA

Atrakcyjne lekcje odbywają się także w Muzeum Akordeonu. Tutaj tematem zajęć jest np. muzyczna opowieść o tym, jak powstaje dźwięk. Uczestnicy dowiedzą się, skąd wzięła się muzyka, z czego powstawały najstarsze instrumenty. Zajęcia mają również na celu zapoznanie uczniów z podziałem instrumentów muzycznych, ze względu na ich źródło dźwięku.

- Bandoneon, flutina czy bajan to nazwy popularnych w różnych miejscach świata harmonii, działających na takiej samej zasadzie jak akordeon - mówi Krzysztof Jażdżewski. - Skąd pochodzą, jak brzmią i co łączy je z akordeonem, tego można się dowiedzieć podczas muzycznej podróży „z akordeonem przez świat”.

Jedno jest pewne. Lekcje muzealne to atrakcyjna propozycja aktywnego zwiedzania ekspozycji. Zamiast tradycyjnego oprowadzania, muzeum zaprasza do wspólnej zabawy. Specjalnie przygotowane zagadki, rebusy, krzyżówki, konkursy oraz ciekawe zadania pobudzają wyobraźnię, zachęcają uczestników zajęć do rozmowy oraz wyrażania własnych opinii.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto