Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2022. Garczyn w gminie Kościerzyna doskonały na letni wypoczynek! [ZDJĘCIA]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Kaszuby słyną z jezior i lasów. Wakacje tu zawsze są udane. Warto więc wybrać się do Garczyna w gm. Kościerzyna. To doskonałe miejsce do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Zobaczcie zdjęcia z tej miejscowości.

Garczyn na Kaszubach zaprasza na letni wypoczynek!

Zaledwie 10 km od Kościerzyny znajduje się Garczyn w j. kaszubskim Gôrczëno - mała osada kaszubska na Pojezierzu Kaszubskim, położona w gminie Kościerzyna nad otoczonym lasami jeziorem Garczyn. To idealne miejsce do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. W dodatku w sąsiedztwie przebiega linia kolejowa Kościerzyna-Lipusz-Chojnice oraz droga krajowa nr 20, dzięki czemu nie ma problemów z dotarciem do tego uroczego miejsca.

Osada wchodzi w skład sołectwa Wieprznica. Tradycje ruchu obozowego i wodniackiego na jeziorze Garczyn sięgają początku lat 30. XX wieku. Znajduje się tu Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie. To miejsce z bogatą tradycją, a obozy organizowane są od ponad 90 lat. Centrum dysponuje bazą noclegową, do dyspozycji jest także przystań wodna z możliwością wypożyczenia żaglówek, kajaków i rowerów wodnych, kąpielisko, kompleks boisk „Orlik 2012”, sprawnościowy tor przeszkód ze ścianką wspinaczkową oraz strzelnica sportowa.

To świetne miejsce na zorganizowanie szkoleń, kolonii, biwaków i obozów, a także zajęć survivalowych, integracyjnych, wodnych, ratowniczych i wspinaczkowych.

Jedną ze sztandarowych imprez odbywających się w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie jest Bieg Morsa, czyli zimowe zawody dla tych, co biegają i morsują. Co roku leśną trasę pokonuje kilkuset śmiałków, by na koniec wskoczyć do zimnej wody jeziora Garczyn.

Gotycki zamek krzyżacki z XIV i XV wieku będący początkowo siedzibą prokuratora krzyżackiego, a następnie własność książąt pomorskich.  W 1390 roku Krzyżacy zaczęli budować w Bytowie murowany zamek, na wzniesieniu w południowo-wschodniej części miasta. Znajdował się on na zachodnim krańcu państwa zakonu krzyżackiego. Wykonano prace ziemne, a do 1396 roku gromadzono materiały budowlane. Właściwe prace budowlane przeprowadzono w latach 1398–1406 pod kierunkiem Mikołaja Fellensteina. Kilka kolejnych lat trwały prace wykończeniowe. Podczas wojen obiekt niszczał, zburzono nawet Wieżę Prochową.  Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 mieściło się w nim więzienie (obóz przejściowy) NKWD, w którym przetrzymywano mieszkańców okolicy. 

Obecnie stanowi obiekt turystyczny.

Kaszuby najlepsze na wycieczkę w weekend! Oto TOP 15 atrakcj...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto