Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Węgiel aktywny pomoże zadbać o rośliny w domu i ogrodzie. Zobacz, jak go stosować. Jego właściwości wspomagają wzrost i rozwój roślin

Katarzyna Józefowicz
Węgiel aktywny pomoże nie tylko w leczeniu różnych dolegliwości, ale także korzystnie wpłynie na rośliny.
Węgiel aktywny pomoże nie tylko w leczeniu różnych dolegliwości, ale także korzystnie wpłynie na rośliny. KawikaFilms (pixabay.com)
Niepozorny, czarny węgiel leczniczy (aktywny), jaki doskonale znamy z apteki, to bardzo szczególna substancja o wielkich możliwościach. Poza właściwościami leczniczymi, ma także cechy przydatne w uprawie roślin. Węgiel aktywny korzystnie wpływa na podłoże, pomaga usuwać toksyny, pleśń, patogeny itp. To sprawia, że rośliny są zdrowsze i lepiej rosną. Podpowiadamy, jak stosować węgiel aktywny dla roślin.

Spis treści

Co to jest węgiel aktywny

Węgiel aktywny to przede wszystkim węgiel pierwiastkowy, który może zawierać dodatkowo inne składniki jak np. krzemionkę czy popiół. W wyniku procesu aktywacji (m.in. karbonizacja, aktywacja) wytwarzany jest z różnych materiałów w tym m.in. z drewna, węgla kamiennego, torfu, a nawet łupin orzecha kokosowego czy słomy. Dzięki swojej dużej powierzchni właściwej i porowatej strukturze jest znakomicie pochłania wiele substancji chemicznych oraz toksyn.

Jakie właściwości ma węgiel aktywny

Właściwości lecznicze węgla znane były już od dawna, ale ma on również szereg innych zastosowań. Szczególnie chętnie wykorzystywany jest jako składnik różnego rodzaju filtrów oczyszczających wodę lub powietrzę z toksyn, ale bywa też stosowany w uprawie roślin, gdyż potrafi usuwać z podłoża rozmaite toksyny (w tym m.in. pestycydy, metale ciężkie, chlor), a także ogranicza rozwój pleśni, bakterii, grzybów, patogenów i szkodników glebowych (np. nicieni). Ponadto potrafi też neutralizować nieprzyjemne zapachy.

Czytaj także:

Węgiel aktywny dla roślin doniczkowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje węgla aktywnego przeznaczonego dla roślin, ale najczęściej ma on formę ziarnistą lub granulowaną (rzadziej pylistą lub płynną). Węgiel w takiej postaci jest doskonałym dodatkiem do podłoży dla roślin. Znajdziemy go w niektórych gotowych podłożach, ale możemy też dodać go do ziemi, która sami komponujemy lub do podłoża uniwersalnego, które nie zawiera w składzie węgla.

Węgiel aktywny w granulkach lub ziarenkach stanowi też niezbędny składnik podłoża przeznaczonego do ogródków lub lasów w szkle (może być układany jako samodzielna warstwa na dnie naczynia lub dodawany do podłoża). W zamkniętych, pozbawionych dostępu do świeżego powietrza słojach, jego rola jest nie do przecenienia, gdyż panujące w takim naczyniu warunki sprzyjają rozwojowi rozmaitych patogenów, pleśni i grzybów, które węgiel aktywny neutralizuje.

Węgiel aktywny w ogrodzie

Węgiel przyda się też w ogrodzie. Jeśli posiadamy kompost, wydzielający w trakcie rozkładu zgromadzonej w nim materii organicznej nieprzyjemny zapach, możemy dodać do niego nieco węgla aktywnego, który nie tylko zlikwiduje przykrą woń, ale też zapobiegnie rozwojowi patogenów i zneutralizuje ewentualne toksyny, obecne w pryzmie kompostowej.

Węgiel aktywny pomocny przy rozmnażaniu roślin

To jednak nie koniec zastosowań węgla w domu i ogrodzie, gdyż związek ten może być też przydatny do ukorzeniania roślin i odkażania podłoża do siewu. Jeśli rozmnażamy rośliny za pomocą sadzonek, przycięte fragmenty pędu możemy zabezpieczyć przed rozwojem patogenów oraz przyspieszyć ich ukorzenianie przez zanurzenie ich końcówki w sproszkowanym węglu aktywnym (na rynku są nawet dostępne gotowe ukorzeniacze na bazie węgla aktywnego „Szybciej Ukorzeniaj!”).

Z kolei wzbogacając podłoże do siewu węglem, możemy ochronić siewki przed chorobami grzybowymi (np. zgorzel siewek).

Polecamy też:

Węgiel aktywny również z apteki

W przypadku małych, przydomowych ogródków lub roślin doniczkowych, nie musimy od razu kupować profesjonalnych produktów, które w większych ilościach bywają dość kosztowne, gdyż możemy pokusić się o własne eksperymenty, oparte na zwykłym węglu leczniczym, zakupionym w aptece. Ważne tylko, abyśmy wybrali węgiel leczniczy, będący lekiem lub wyrobem medycznym a nie suplementem diety. Lek lub wyrób medyczny zawiera węgiel w dużo bardziej skoncentrowanej dawce niż suplement diety i zwykle nie jest wzbogacony o dodatkowe składniki.

Jak wykorzystać węgiel z apteki – praktyczne przykłady

Taki węgiel po sproszkowaniu (można rozgnieść tabletki w moździerzu lub na łyżce stołowej), możemy wykorzystać na różne sposoby:

  • jeśli chcemy ukorzenić sadzonkę pędową w zwykłej wodzie, możemy dosypać do niej szczyptę węglowego proszku, który zahamuje rozwój szkodliwych bakterii i przyspieszy ukorzenianie się sadzonek;
  • sproszkowany węgiel możemy też dodać do wody w wazonie z kwiatami ciętymi, gdzie zadziała podobnie, jak w przypadku ukorzeniania sadzonek;
  • posypanie nim podłoża w doniczce także może przynieść zadziwiające efekty, gdyż dzięki temu na powierzchni ziemi nie pojawi się brzydka pleśń;
  • zaprawione węglem podłoże stanie się też mniej atrakcyjne dla uciążliwych ziemiórek.

Narzędzia niezbędne podczas pracy na działce

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Węgiel aktywny pomoże zadbać o rośliny w domu i ogrodzie. Zobacz, jak go stosować. Jego właściwości wspomagają wzrost i rozwój roślin - RegioDom.pl

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto