Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosenny spacer w Kościerzynie. Wybierz się do Parku Rodzinnego nad Jeziorem Kaplicznym w Kościerzynie ZDJĘCIA

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Wybierz się do Parku Rodzinnego nad Jeziorem Kaplicznym w Kościerzynie
Wybierz się do Parku Rodzinnego nad Jeziorem Kaplicznym w Kościerzynie joanna surażyńska
Pogoda za oknem zachęca do spacerów. Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na wiosnę. Warto się wybrać do Parku Rodzinnego nad Jeziorem Kaplicznym w Kościerzynie i odetchnąć świeżym powietrzem. To okazja, by naładować akumulatory i oderwać się myślami od codziennych problemów.

Spacer po Kościerzynie

Wokół Jeziora Kaplicznego w Kościerzynie przed kilkoma laty powstała ścieżka spacerowa. Można tu spokojnie przejechać np. z wózkiem dziecięcym, hulajnogą czy rowerem. Nie brakuje też ławek, by chwilę posiedzieć i odpocząć. W pobliżu powstała też siłownia plenerowa z kilkoma urządzeniami, na których można poćwiczyć. Zestawy zostały tak zaprojektowane, by jednocześnie wzmacniały kilka partii ciała.


Przebywanie w naturze jest korzystne dla zdrowia psychicznego i mózgu
– przekonują badacze z Grupy Lise Meitner ds. Neuronauki Środowiskowej w Instytucie Rozwoju Człowieka im. Maxa Plancka. Podkreślają jednocześnie, że czynnikiem, który sprzyja rozwojowi zaburzeń psychicznych, jest życie w mieście. Jak się okazało, ciało migdałowate, które jest odpowiedzialne za nasze emocje i przetwarzanie stresu, w nerwowych sytuacjach jest mniej aktywne u osób żyjących na wsi niż u mieszkańców miasta.

Naukowcy z tej grupy zbadali 63 zdrowe osoby. Każda z nich miała wykonany rezonans magnetyczny przed i po godzinnym spacerze. U osób, które przechadzały się na łonie natury, aktywność ciała migdałowatego była mniejsza, co oznacza, że stres został zredukowany. Co ciekawe, zaobserwowano to tylko u kobiet. Środowisko miejskie nie spowodowało przy tym nasilenia stresu u uczestników badania.

Przebywanie w naturze wpływa na nas korzystnie i niweluje stres. Widać to już po godzinnym spacerze. Zaledwie 60 minut spaceru w lesie lub w parku może chronić przed rozwojem problemów dotyczących zdrowia psychicznego i ograniczać negatywny wpływ miasta na mózg. To także potwierdzenie dla doniesień z 2017 roku, gdy wykazano w badaniu, że mieszkańcy miast żyjący w pobliżu lasu lepiej radzą sobie ze stresem.

Codzienny spacer ma korzystny wpływ nie tylko na nasze zdrowie psychiczne. Może stanowić świetny wybór dla tych, którzy pragną zrzucić zbędne kilogramy, a niekoniecznie chcą ćwiczyć na siłowni. Ten rodzaj aktywności fizycznej jest szczególnie polecany osobom otyłym, które zwłaszcza na początku odchudzania nie powinny planować intensywnych treningów. Regularne spacerowanie przez godzinę pomoże zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej i podnieść zawartość tej mięśniowej. Wzmacnia zwłaszcza mięśnie czworogłowe, pośladkowe, łydek, brzucha i tułowia. Kolejną zaletą spacerowania jest to, że jest zupełnie darmowe i nie potrzebujemy na nie karnetu, specjalnego stroju czy sprzętu.

Zobacz także: Kościerzyna. Mieszkańcy przyłapani na kościerskim Rynku. Kogo uchwyciły kamery Google Street View? ZOBACZ ZDJĘCIA


Spacer angażuje mięśnie całego ciała
, przez co spalamy kalorie i redukujemy tkankę tłuszczową. Należy pamiętać, że na liczbę zużywanych kalorii wpływ mają m.in. intensywność spaceru i masa ciała. Przeciętnie w ciągu godzinnego spaceru spalamy 250-300 kcal.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto