Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosna w Kościerzynie. Miasto z lotu ptaka. Zdjęcia wykonane przez Dawida Miłtę zachwycają! GALERIA

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Kościerzyna z lotu ptaka. Dawid Miłto wykonał fantastyczne kadry miasta.
Kościerzyna z lotu ptaka. Dawid Miłto wykonał fantastyczne kadry miasta. Dawid Miłto
Wiosenna Kościerzyna zachwyca. Miasto w weekend majowy jest chętnie odwiedzane przez turystów, którzy cenią jego historię, przyrodę i piękne krajobrazy. Dzięki zdjęciom Dawida Miłto możemy zobaczyć, jak Kościerzyna wygląda z lotu ptaka. Zobaczcie zachwycające kadry mieszkańca powiatu kościerskiego.

Kościerzyna jest turystyczną perełką na Pomorzu, podobnie zresztą jak cały powiat kościerski. Czyste jeziora, malownicze lasy, rzeki pełne ryb, a do tego piękno przyrody i bogata historia. Tereny te często nazywane są Szwajcarią Kaszubską. W całym powiecie jest ponad 200 jezior. Najbardziej znanym z nich jest jezioro Wdzydze, inaczej „Kaszubskie Morze”.

Powiat kościerski - serce Kaszub - położony jest na Pojezierzu Kaszubskim, które zajmuje środkowo - południową część województwa pomorskiego. Ciekawostką jest fakt, że właśnie na terenie powiatu, a dokładnie w miejscowości Kłobuczyno w gm. Kościerzyna znajduje się środek województwa pomorskiego.

Powiat kościerski jest jednym z 17 powiatów ziemskich województwa pomorskiego. Stanowi lokalną wspólnotę samorządową tworzoną przez mieszkańców powiatu oraz terytorium obejmujące miasto Kościerzyna i gminy: Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, i Stara Kiszewa.Centrum społecznym, gospodarczym, kulturalnym i administracyjnym jest miasto Kościerzyna. Spośród 7 gmin wiejskich tworzących powiat, największą pod względem powierzchni i liczby mieszkańców jest gmina Kościerzyna, natomiast najmniejszą gmina Lipusz.

Perełki przyrodnicze powiatu kościerskiego

Na szczególną uwagę zasługuje Wdzydzki Park Krajobrazowy, położony w północno-zachodniej części Borów Tucholskich, na południowo-zachodnim skraju województwa pomorskiego, 70 km od Gdańska. W otoczeniu czystych jezior, pachnących igliwiem lasów i zapierających dech w piersi krajobrazów Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, każdy znajdzie coś dla siebie. Dla tych, którzy lubią rowery, przygotowano 8 szlaków o łącznej długości ponad 180 km. Natomiast ci, którzy preferują piesze wycieczki, mogą skorzystać z 6 ścieżek o łącznej długości około 30 km.

Rowerem po Kaszubach

Niewątpliwym atutem tras Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego są usadowione na stelażach tablice opisujące przyrodę, krajobraz i historię regionu. Dodatkowo każdy szlak i ścieżka wyposażona jest w małą infrastrukturę lub miejsce postojowe, co uprzyjemni każdą wycieczkę. Przepiękne krajobrazy można podziwiać z punktów widokowych, usytuowanych na obszarze parku.

Szlaki kajakowe

Na obszarze WPK można także przyjemnie spędzić czas nad wodą. Szlaki kajakowe i przystanie to doskonałe zaplecze dla miłośników sportów wodnych, takich jak choćby kitesurfing, windsurfing czy żeglarstwo. A same spływy malowniczą rzeką Wdą stwarzają wspaniałą okazję do poznania przyrody z innej perspektywy. Wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców i turystów do korzystania z wyznaczonych szlaków, ścieżek i miejsc widokowych, a tym samym umożliwić poznanie terenów WPK, zachowując istniejące bogactwo przyrodnicze.

Kaszubskie Morze

Kompleks Jezior Wdzydzkich o powierzchni 1455,6 ha jest największym kompleksem jeziornym w tej części Kaszub, natomiast jezioro Wdzydze jest szóstym pod względem głębokości wśród jezior Polski. Ewenementem na skalę kraju, a nawet Europy są liczne naturalne wyspy na jeziorach kompleksu. Ostrów Wielki, Glonek, Ostrów Mały, Sorka, Sidły, Mielnica, Przerośla i Ceronek - to wyspy jeziora Wdzydze. Na jeziorze Gołuń znajduje się wyspa Trzepcyn, a na Jelenim - Ostrówek. Największa z wysp, Ostrów Wielki, o pow. 90,66 ha i długości około 3 km to druga co do wielkości wyspa jeziorna w Polsce. Najmniejsza zaś to zaledwie kępa trzcin wyrastających ponad powierzchnię wody. Wszystkie jednak mają ogromne znaczenie jako siedlisko i obszar lęgowy rzadkich i chronionych ptaków wodno-błotnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto