Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczka do zaprzyjaźnionej gminy Pniewy. Mieszkańcy gminy Kościerzyna wrócili pełni wrażeń ZOBACZ ZDJĘCIA

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Wycieczka do zaprzyjaźnionej gminy Pniewy
Wycieczka do zaprzyjaźnionej gminy Pniewy harcerze łubiana
Gmina Pniewy położona jest w środkowo-zachodniej części województwa mazowieckiego jest gminą wiejską, o typowo sadowniczym charakterze. Mieszkańcy gminy Kościerzyna w miniony weekend udali się na wycieczkę do tej zaprzyjaźnionej gminy.

Po drodze odwiedzili pierwszą stolicę Polski, czyli Gniezno. Tam zwiedzili Katedrę pw. Św. Wojciecha, poznali historię pierwszego świętego Polski na podstawie drzwi Gnieźnieńskich. Następnie odwiedzili Poznań, kolebkę naszego państwa Ostrów Tumski, gdzie poznali fakty i legendy tego miejsca. Na sam koniec dojechali do Pniew.

Tam spotkali się z harcerzami z 15 drużyny harcerskiej im. Bolesława Chrobrego z Pniew. Późnym wieczorem grając w Quest, zwiedzili tę miejscowość. Rano udali się do kaplicy pw. św. Urszuli Ledóchowskiej, zarazem patronki Pniew. Po mszy św. zwiedzili sanktuarium.

Harcerze z 23 dh z Łubiany, zespół „Mali Kaszebe” z Wąglikowic oraz członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego dziękują Urzędowi Gminy Kościerzyna za pomoc w organizacji tej wycieczki.

Gmina Pniewy jest jedną z 10 gmin wchodzących w skład powiatu grójeckiego

Przez gminę przebiega droga krajowa nr 50, która jest ważnym węzłem komunikacji lokalnej i ogólnokrajowej. Na terenie Gminy Pniewy prowadzone są różne formy działalności gospodarczej. Dominują placówki prowadzące sprzedaż artykułów spożywczych, przemysłowych i ogrodniczych. W działalności usługowej przeważają: usługi transportowe, remontowo-budowlane, mechaniki pojazdowej, stolarskie, skupowanie owoców i hydrauliczne.

Zobacz także: Zabójstwo sióstr w Kościerzynie sprzed 20 lat. Tą wstrząsającą historią żyła cała Polska ZDJĘCIA

W strategii rozwoju, Gmina Pniewy uwzględnia wykorzystanie swoich głównych walorów, czyli dobrze rozwiniętego sadownictwa oraz turystyki i rekreacji. Położenie gminy, czyste środowisko, liczne, naturalne zbiorniki wodne oraz lasy, stanowią dobre warunki dla rozwoju agroturystki. Działalność tego typu, przy minimalnym wkładzie własnym, może stanowić dodatkowe źródło dochodu dla wielu gospodarstw.

Dominującą branżą sektora rolnego na terenie gminy jest sadownictwo. Sady zajmują powierzchnię ponad 2000 ha i ciągle odnotowujemy tendencję wzrostową. Gospodarstwa specjalizujące się w uprawach owoców modernizują zaplecze produkcyjne (mechanizacja prac pielęgnacyjnych, budowa nowoczesnych przechowalni owoców itp.) a sami sadownicy, ciągle podwyższają swoje kwalifikacje. Wszystko to, w połączeniu z głęboko zakorzenioną tradycją upraw owoców, stwarza warunki dla dynamicznego rozwoju tego sektora. Zatem ze względu na specyfikę regionu, dużym zainteresowaniem powinno cieszyć się tworzenie zakładów przetwarzających lokalne produkty oraz firm działających w sektorze usług okołorolniczych.

Kolejnym punktem rozwoju Gminy Pniewy jest pozyskiwanie nowych inwestorów, tworzących miejsca pracy na terenie gminy. W tym celu gmina inwestuje w infrastrukturę niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto