Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe zagrody Muzeum we Wdzydzach to doskonałe miejsce dla filmowców [ZDJĘCIA]

Joanna Surażyńska
Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach zamienił się w plan filmowy. To właśnie tutaj ekipa reżysera Wiesława Kwapisza nagrywała sceny do niezwykłego filmu fabularno-dokumentalnego pt. „PS Rawycz”.

Na ekranie będzie można zobaczyć historię życia ks. ppłk. Józefa Wryczy. Głównego bohatera gra Marcin Gębka (”14 godzin. Pierwsi w walce”, „Śniegi w żałobie”). Ekipa reżysera Wiesława Kwapisza gościła w Muzeum we Wdzydzach.

- Na planie filmowym pojawiły się grupy rekonstrukcyjne w mundurach niemieckich żołnierzy - z Tucholi i Nakła - mówi Iwona Klinger z Działu Upowszechniania i Promocji Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach. - Ze strony muzeum prowadziłam nadzór nad kostiumami cywilnymi - damskimi i męskimi, rekwizytami cywilnymi i wnętrzem. Zdjęcia realizowane były w zagrodzie z Czarnej Dąbrowy, w której w czasie okupacji ukrywał się Józef Wrycza. Scena rozstrzelania miała miejsce za stodołą z Grabówka.

Jak podkreśla Wiesław Kwapisz, praca na planie przebiegała bardzo sprawnie. Obyło się bez większych problemów.

- Aktorzy zagrali fantastycznie, co już niedługo będzie można zobaczyć na ekranie - mówi reżyser Wiesław Kwapisz. - Trzeba przyznać, że dyscyplina na planie była bez zarzutu. Zdjęcia były realizowane w bajkowej scenerii. Muzeum we Wdzydzach to wspaniałe miejsce, jakiego wszyscy mogą zazdrościć Kaszubom. Tutaj łączy się historia z teraźniejszością. Nigdzie nie ma tak pięknych obrazów. Dyrekcja i pracownicy są bardzo otwarci.

Premiera filmu „PS Rawycz” odbędzie się 28 września w Tucholi. Dzień wcześniej przedpremierowo film zobaczy młodzież.

Ks. ppłk. Józef Wrycza był legendarnym przywódcą Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryfa Pomorskiego” i niezwykle barwną postacią. Zawsze blisko żołnierzy, wspierał ich, motywował, dodawał otuchy. Wygłaszał też odważne kazania, w tym pamiętny „Manifest Kaszubów”. Próbowali rozprawić się z nim Prusacy, sanacja, hitlerowcy i komuniści, ale nie dali rady.

„PS Rawycz” będzie pokazywany w małych kinach. Film będzie trwał ok. 70 minut. Natomiast w krótszej wersji (ok. 50 min.) będzie można go zobaczyć w telewizji. Produkcja pojawi się na festiwalach w Polsce i zagranicą.

Partnerami medialnymi produkcji są: Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Pomera-nia, Panorama Pomorza.

Na terenie Muzeum we Wdzydzach trwała także produkcja filmu według scenariusza Eweliny Karczewskiej i reżyserii Piotra Zatonia pt. „Kaszuba Remus”.

- Zakończenie produkcji planowane jest w marcu 2019 roku - mówi Iwona Klinger. - W filmie grają pracownicy muzeum. W rozbudowanych scenach grupowych, np. spotkania pielgrzymek i feretronów biorą udział nie tylko pracownicy etatowi , ale również zleceniobiorcy, opiekunowie wystaw i prowadzący warsztaty edukacyjne, a także statyści ze szkół. W scenie wzięło udział około 90 osób - również dzieci i młodzież. Jest to kolejna produkcja Eweliny Karczewskiej i Piotra Zatonia w naszym muzeum. W poprzedniej „Na psa urok”, w scenach fabularyzowanych wystąpili pracownicy muzeum oraz ich rodziny i znajomi.

Pracownicy muzeum biorą też udział w realizacjach dużych, artystycznych projektów fotograficznych.

- Radosław Brzozowski z Trójmiejskiej Szkoły Fotografii zrealizował na terenie muzeum dwie sesje - pierwsza techniką olejną, druga techniką kolodionową - mówi Iwona Klinger. - Inną formą są projekty albumowe, w których udział biorą pracownicy muzeum - „Ginące rzemiosło na Kaszubach”. W wielu realizacjach prowadzimy konsultacje merytoryczne dotyczące stroju, rekwizytów, wnętrz.

Jednym z takich filmów z wykorzystaniem wnętrz, rekwizytów, strojów była realizacja w lutym ubiegłego roku filmu „Kaszubskie Wesele”. Zagrali aktorzy teatru z Luzina we wnętrzach i kostiumach muzealnych. Muzeum cieszy się ogromnym powodzeniem w realizacjach tego typu projektów.

- Zabudowa to gotowa scenografia do realizacji filmów historycznych. W muzealnej garderobie mamy też kostiumy z przełomu 19 i 20 wieku według fotografii Aleksandra Treichla. To stroje ludności wiejskiej. Wykorzystywane są w wielu sesjach zdjęciowych i dokumentach fabularyzowanych - dodaje Iwona Klinger.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto