Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żukowo. Wyrusz w wirtualną podróż i zobacz jak żyły i mieszkały norbertanki! To już 25 września!

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Już 25 września o godz. 14 na dziedzińcu Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli kościoła ponorbertańskiego, odbędzie się inauguracja projektu w technologii VR "Podróż do przeszłości - odbudowujemy klasztor żukowskich norbertanek!".

Jak informuje Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie, dzięki nowemu rozwiązaniu technologicznemu VR (wirtualna rzeczywistość), będzie możliwość wirtualnego zwiedzania nieistniejącego już klasztoru sióstr norbertanek. Wygenerowanie trójwymiarowej przestrzeni pozwoli doświadczyć efektu świata wirtualnego w sposób rzeczywisty. Dzięki temu będzie można poruszać się po budynku, zwiedzać jego pomieszczenia, dotykać i oglądać wirtualne przedmioty, a nawet usłyszeć śpiewy sióstr norbertanek!

Wirtualnemu zwiedzaniu klasztoru będą towarzyszyć warsztaty inspirowane rzemiosłem norbertanek, czyli warsztaty haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej i warsztaty kaligrafii gotyckiej. Ponadto o godz. 16 będzie możliwość zwiedzania z przewodnikiem kościoła pw. WNMP i Muzeum Norbertanek Żukowskich z przewodnikiem.

Projekt potrwa do 9 października. We wtorki i czwartki w godzinach 17-19 będzie możliwość wirtualnego zwiedzania klasztoru, a w dniach 2, 8 i 9 października w godzinach 14-18 zwiedzanie wirtualne będzie połączone z rzeczywistym zwiedzaniem kościoła i muzeum (godz. 16) oraz warsztatami.

Na wirtualną podróż do przeszłości zaprasza Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie wraz z partnerami projektu: Parafią pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie, Szkołą Podstawową nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie, Zespołem Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie oraz Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym im. Biskupa z Miry Świętego Mikołaja w Żukowie.

Historia w pigułce

Ponad 800 lat temu Mściwoj I i jego żona Zwinisława sprowadzili na Pomorze siostry norbertanki, które w dolinie rzeki Raduni przy osadzie Żukowo zbudowały swój kościół i klasztor. Przez ponad 600 lat było to centrum życia duchowego, oświatowego, a także gospodarczego tego rejonu Kaszub. Norbertanki żyły bardzo ubogo, do czego zobowiązywała je reguła św. Augustyna. Jednak majątek klasztorny był okazały, w jego skład wchodziły m.in. liczne wsie, jeziora, lasy, a nawet zakłady przemysłowe takie jak młyny, papiernia, browar, tartak, cegielnie, huta szkła, a także karczmy.

Zachował się do dziś poklasztorny kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - perełka pomorskiej architektury i nekropolia gdańskich księżniczek. Klasztoru sióstr norbertanek niestety już nie ma, został skasowany w 1834 roku decyzją władz pruskich, a większość jego zabudowań rozebrano po śmierci ostatniej z sióstr.

Czy to oznacza, że już nie można go zobaczyć? Niekoniecznie! Dzięki nowemu rozwiązaniu technologicznemu VR (wirtualna rzeczywistość) istnieje wirtualna możliwość zwiedzania nieistniejącego klasztoru. Wygenerowanie trójwymiarowej przestrzeni pozwoli doświadczyć efektu świata wirtualnego w sposób rzeczywisty (imersja). Dzięki temu będziemy mogli poruszać się po budynku, zwiedzać jego pomieszczenia, dotykać i oglądać wirtualne przedmioty, a nawet usłyszeć śpiewy sióstr norbertanek! Wystarczy założyć gogle i wziąć do ręki dżojstik, by przenieść się w czasie.

Korzystanie ze sprzętu VR jest dopuszczalne od 8. roku życia. Osoby poniżej 16. roku życia muszą mieć zgodę rodziców/opiekunów prawnych na udział w wydarzeniu. Regulamin korzystania ze sprzętu VR i druk zgody do pobrania TU

Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm jutra"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto