Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzielnicowi z Kościerzyny rozdawali odblaski po mszy w kościele Świętej Trójcy

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Dzielnicowi z kościerskiej komendy gościli na mszy roratnej w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej w Kościerzynie. Drugie spotkanie odbyło się w ramach działań „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!”, skierowanych do pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W okresie jesienno-zimowym zmrok na drogach zapada bardzo szybko, a piesi stają się słabo widoczni dla kierowców. W ramach poprawy bezpieczeństwa 6 grudnia 2023 r. dzielnicowi z kościerskiej komendy odwiedzili mieszkańców Kościerzyny i gminy Kościerzyna na mszy świętej w kościele p.w. Świętej Trójcy.

- Celem kolejnego spotkania było przypomnienie przede wszystkim młodym słuchaczom podstawowych zasad bezpieczeństwa i określonych zachowań, prowadzących do uniknięcia zagrożeń podczas poruszania się na jezdni i w pobliżu niej. Funkcjonariusze omówili zasady, które powinny być przestrzegane na drodze oraz zachęcali do noszenia elementów odblaskowych - mówi Piotr Kwidziński, rzecznik kościerskiej policji.

Po wyjściu z kościoła wszyscy uczestnicy mszy otrzymali odblaski przekazane przez UM i UG Kościerzyna.

Noszenie odblasków zimą jest istotne ze względu na trudne warunki atmosferyczne, ograniczoną widoczność i zwiększone ryzyko wypadków drogowych. Odblaski stanowią skuteczną formę zabezpieczenia, które pomaga zminimalizować ryzyko potencjalnych niebezpieczeństw. Oto kilka powodów, dlaczego warto nosić odblaski zimą:

  • Zwiększenie widoczności: Odblaski sprawiają, że osoba staje się bardziej widoczna dla kierowców pojazdów. W warunkach ograniczonej widoczności, takich jak zmierzch, ciemność czy mgła, odblaski błyskawicznie odbijają światło pojazdów, co czyni pieszego bardziej dostrzegalnym.
  • Bezpieczeństwo na drodze: Zimą dni są krótsze, a wiele godzin jest poświęcone ciemności. Noszenie odblasków znacząco zwiększa szanse na uniknięcie potencjalnych zagrożeń na drodze, pomagając kierowcom zauważyć pieszych na większą odległość.
  • Ochrona przed zdarzeniami niebezpiecznymi: Odblaski są szczególnie ważne w okolicach przejść dla pieszych, skrzyżowań i innych miejsc, gdzie pieszy może pojawić się nagle przed kierowcą. Warto nosić odblaski także w terenach wiejskich czy miejscach bez oświetlenia ulicznego.
  • Zwiększenie czasu reakcji kierowcy: Kiedy pieszy nosi odblaski, kierowcy mają więcej czasu na zareagowanie na jego obecność. To z kolei może znacząco zmniejszyć ryzyko kolizji i umożliwić bezpieczne przejście przez jezdnię.
  • Obniżenie ryzyka wypadków w warunkach złej widoczności: W trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak opady śniegu, deszczu czy mgła, odblaski są szczególnie istotne. Pomagają one wyróżnić pieszego na tle zmiennych warunków pogodowych.
  • Ochrona dzieci: Dzieci są szczególnie narażone na ryzyko wypadków drogowych. Noszenie odblasków przez dzieci sprawia, że są one łatwiej dostrzegalne dla kierowców, co przyczynia się do ich bezpieczeństwa na drodze.
od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto