Kaszubia Kościerzyna przegrywa w półfinale z Radunią. Jednak to zespół z Kościerzyny zagra w finale wojewódzkiego Pucharu Polski

Maciej Wajer
Kaszubia Kościerzyna w półfinale wojewódzkiego Pucharu Polski przegrała z Radunią Stężyca 0:2. Awans należał się Radunii, ale w finale zobaczymy jednak biało-bordowych.

Droga do półfinału

Przypomnijmy, że w pierwszym meczu wojewódzkiego Pucharu Polski, biało-bordowi pokonali Wietcisę Skarszewy 4:0. Kolejnym rywalem Dumy Kaszub był zespół Chojniczanki II Chojnice, a spotkanie było rozgrywane na terenie przeciwnika kościerskiej drużyny. W regulaminowym czasie gry nie padła żadna bramka, więc o ostatecznym rozstrzygnięciu zadecydowała dogrywka.

Kaszubia strzeliła w niej trzy gole, a Chojniczanka jednego. W półfinale Duma Kaszub trafiła na III-ligowca, czyli Radunię Stężyca. Zdecydowanym faworytem tego pojedynku był zespół gości, którzy od pierwszych minut meczu rozgrywanego w Kościerzynie rzucił się do zmasowanych ataków. Podopieczni Pawła Budziwojskiego skutecznie bronili się przed atakami rywali do 16 minuty. Wówczas Dawid Cempa oddał strzał na bramkę Kaszubii, a futbolówka odbiła się jeszcze od nóg zawodnika gospodarzy i zatrzepotała w siatce. W pierwszej odsłonie kibice nie zobaczyli już żadnych goli.

W drugiej odsłonie miejscowi zagrali bardziej ofensywnie, czego przykładem mogła być akcja Tomasza Tuttasa, który odegrał piłkę do Kewina Wesołowskiego, ale ten będąc sam na sam z bramkarzem Raduni nie wykorzystał sytuacji. W 62 minucie przyjezdni postawili kropkę nad „i” strzelając drugiego gola. Tym razem na listę strzelców wpisał się Paweł Wojowski.

Nieuprawniony gracz na murawie

Radość piłkarzy Raduni Stężyca nie trwała jednak zbyt długo. Dlaczego? Dlatego, że Pomorski Związek Piłki Nożnej podjął dzisiaj (27 lipca) decyzję, że w finale wojewódzkiego Pucharu Polski zagrają piłkarze Dumy Kaszub. W specjalnym komunikacie Pomorskiego ZPN czytamy:

Komisja ds. Rozgrywek Pomorskiego Związku Piłki Nożnej zawiadamia, że na posiedzeniu w dniu 27.07.2020 zweryfikowano zawody 1/2 finału Pucharu Polski edycja 2019/2020 z dnia 25.07.2020 pomiędzy zespołami Kaszubia Kościerzyna - Radunia Stężyca jako walkower 3:0 na korzyść drużyny Kaszubia Kościerzyna z uwagi na występ nieuprawnionego zawodnika (Jan Kopania - nieodbyta kara dyskwalifikacji).

Radości z takiego obrotu sprawy nie kryje szkoleniowiec Kaszubii, Paweł Budziwojski.

- Przyznam się, że pogodziłem się z porażką z Radunią, ponieważ w meczu przeciwko nam była drużyną lepszą - stwierdza traner Kaszubii. - Niemniej, bardzo się cieszę, że zagramy w finale, ponieważ to nie jest nasza wina, że w przeciwnym zespole zagrał nieuprawniony zawodnik. Ponadto, jest to nasz niewątpliwy sukces, ponieważ nawet do półfinału trzeba było się zakwalifikować, a my to zrobiliśmy.

Kaszubia w meczu finałowym, który odbędzie się 5 sierpnia zmierzy się z Jaguarem Gdańsk, który w półfinale sprawił wielką niespodziankę pokonując ekipę III-ligowego Bałtyku Gdynia 4:3.

IV liga w ten weekend

Tymczasem w najbliższy weekend rywalizację o ligowe punkty rozpoczną zespoły występujące na poziomie IV ligi. Przypomnijmy, że w tej klasie z powiatu kościerskiego grają: Kaszubia Kościerzyna, Wda Lipusz oraz Gwiazda Karsin. Wszystkie nasze drużyny zainaugurują rozgrywki meczem wyjazdowym. Biało-bordowi pojadą do Gniewina, gdzie zmierzą się z miejscowym Stolemem. Z kolei Wda Lipusz rozegra mecz z Sokołem Zblewo. Natomiast przeciwnikiem Gwiazdy Karsin będzie Wikęd Luzino.