Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościerzyna. Na drogach jest coraz więcej odurzonych kierowców

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Arch. Polskapress
Plaga kierowców pod wpływem narkotyków. W ciągu zaledwie kilku tygodni zatrzymano już ponad dwadzieścia osób w powiecie kościerskim.

Coraz młodsze osoby sięgają po narkotyki. Co więcej, siadają za kierownicę pod ich wpływem. Od początku stycznia tego roku na naszych drogach ujawniono aż 24 osoby, które prowadziły auto na tzw. haju. Często jadą po amfetaminie.

Narkotykowe statystyki w powiecie kościerskim budzą grozę. W ciągu zaledwie kilku tygodni policjanci zatrzymali aż 24 kierowców, którzy prowadzili auto pod wpływem środków odurzających. Najmłodszy z nich miał 18 lat, najstarszy zaś 43. Liczby w tym przypadku nie pozostawiają złudzeń. Po narkotyki sięgają coraz młodsi. We wspomnianej wcześniej grupie 24 osób, 17 stanowiły te w wieku od 18 do 23 lat.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie zatrzymali również 6 osób, które popełniły przestępstwa narkotykowe. Wśród nich była też jedna kobieta. Tymczasem 26-latek miał przy sobie tak dużą ilość towaru, że natychmiast trafił do aresztu.

Co sprawia, że tak wiele osób nie tylko sięga po narkotyki, ale także decyduje się na jazdę pod ich wpływem? Zwykle jest to poczucie bezkarności. Zatrzymanym do kontroli drogowej wydaje się, że jeśli nie spożywali alkoholu, to nic im nie zagraża. Tymczasem policjanci dysponują szybkimi narkotestami. Te skuteczne potrafią wykazać, czy kierowca jest na haju.

- Badanie w celu ustalenia w organizmie obecności środka działającego podobnie do alkoholu przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego polega na nieinwazyjnym pobraniu próbek śliny i umieszczeniu ich w urządzeniu - mówi Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. - To bardzo skuteczne urządzenie.

Funkcjonariusze bardzo często potrafią wychwycić dziwne zachowanie kierowców, którzy wcześniej zażywali narkotyki. Nerwowe gesty i charakterystyczny wygląd oczu mówią same za siebie. Badanie narkotestem przeważnie potwierdza diagnozę.

- Styl wypowiedzi, nerwowe ruchy, a przede wszystkim wygląd oczu wskazują, że osoba może być pod wpływem narkotyków - dodaje rzecznik prasowy kościerskiej policji. - W 95 proc. wykonane przez policjantów badanie narkotestem potwierdza ich wcześniejsze przypuszczenia.

Jak podkreślają specjaliści, w przeciwieństwie do alkoholu, nawet tzw. „lekkie narkotyki” mogą utrzymywać się w organizmie przez kilka dni. Marihuana jest średnio wydalana z ciała po kilku godzinach, ale resztki narkotyku mogą zalegać w organizmie nawet przez kilka dni.

W powiecie kościerskim 72 proc. zatrzymanych osób kierujących pod wpływem narkotyków zażywało wcześniej amfetaminę. Pozostałe przypadki to najczęściej marihuana.

Jazda pod wpływem narkotyków uznana jako przestępstwo zagrożona jest karą pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego dochodzi zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata.

Tymczasem za posiadanie narkotyków można trafić do więzienia na 3 lata.

Wymiar kary zwiększa się, gdy sprawca działa wobec małoletniego albo udziela komuś wskazanych substancji w znacznych ilościach. Wówczas grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto