Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Starej Kiszewy na zdjęciach sprzed lat. Rozpoznajecie kogoś?

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Zdjęcia Starej Kiszewy i jej mieszkańców sprzed lat to wyjątkowa pamiątka.
Zdjęcia Starej Kiszewy i jej mieszkańców sprzed lat to wyjątkowa pamiątka. Facebook/Stara Kiszewa w obiektywie
Dzięki zdjęciom sprzed lat możemy wybrać się w sentymentalną podróż ulicami Starej Kiszewy, a także powspominać jej mieszkańców. Wielu z nich możemy zobaczyć, kiedy przeżywali swoją młodość, szkołę, pierwszą pracę. Niektórych osób, uwiecznionych na fotografiach sprzed lat, nie ma już z nami. Rozpoznajecie kogoś na tych zdjęciach?

Stara Kiszewa starych zdjęciach

W wielu domach mieszkańców Starej Kiszewy znajdują się prawdziwe skarby. Często zakurzone, w szufladach, albo też starannie ułożone w albumach. Mowa o zdjęciach sprzed wielu lat, które ukazują nie tylko dawną architekturę wsi, istniejące sklepy i zakłady, ale także ludzi. Wielu z nich możemy zobaczyć, kiedy przeżywali swoją młodość, szkołę, pierwszą pracę. Niektórych osób, uwiecznionych na fotografiach sprzed lat, nie ma już z nami...

Mieszkańcy chętnie dzielą się pamiątkami i odkurzają rodzinne archiwa, bo w ten sposób można ocalić je od zapomnienia, a w dodatku przypomnieć piękne historie sprzed wielu lat. Zdjęcia zamieszczają na facebookowym profilu Stara Kiszewa w obiektywie. Dzięki temu możemy dowiedzieć się sporo o Starej Kiszewie i jej mieszkańcach. Dla wielu osób przeglądających zbiory to sentymentalna podróż do przeszłości.

Dzięki archiwalnym zdjęciom możemy zobaczyć m.in. jak wyglądał kiszewski GS przed 50 laty. Zobaczyć, jakie towary sprzedawano. Stało się to możliwe dzięki zdjęciom ze zbiorów Pani Iwony Słomińskiej, której dziadek, Stanisław Morawiak, był wówczas prezesem GS i to on zamówił sesję fotograficzną.

- Na zdjęciach stoisk WuDeTe w Starej Kiszewie sprzed pół wieku zdumiewa bogaty wybór towarów, jakiego normalnie raczej nie było - zauważa Stanisław Kosiedowski ze Starej Kiszewy. - Były to skromne czasy, z częstymi ograniczeniami asortymentu i ilości dostępnych towarów. Tylu np. egzemplarzy "Kuchni Polskiej" na stoisku papierniczym raczej się nie widywało, podobnie jak i innych pożądanych wówczas dóbr. Starsi ludzie oglądający z sentymentem te zdjęcia byli wtedy młodzi, zdrowi i beztroscy, niech więc nie zwiedzie nas sam obraz tego dostatku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Na zdjęciach nadesłanych przez mieszkańców zobaczymy okolice tzw. "spędu", rozlewni wód gazowanych (i piwa), obecnie znajduje się tam m.in. Biedronka. W niezwykłych zbiorach znalazły się także: restauracja Stanisława Komorowskiego, dawna wikariatka, w której mieszkał na emeryturze ksiądz Leon Kręcki i jego siostrzenica Maria Kaczyńska, nazywana potocznie Micą. Co ciekawe, w Starej Kiszewie było również kino, a także Restauracja nad Wierzyca, w której serwowano ,,Barszcz po kiszewsku” i ,,Zraz po konarzyńsku".

Na wielu zdjęciach możemy zobaczyć także uczniów szkoły w Starej Kiszewie, nauczycieli, przedszkolaków, a także dzieci podczas I Komunii Świętej. Odkrywanie ich tożsamości to dla mieszkańców prawdziwa frajda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto