Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na kościerskim Rynku drzewa obrodziły w pomarańcze. Wszystko po to, by zachęcić mieszkańców do kolonoskopii

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Rak jelita grubego jest nowotworem łatwym do wykrycia we wczesnym stadium. Trzeba tylko zrobić kolonoskopię. Specjaliści robią wszystko, aby przekonać mieszkańców do badań profilaktycznych.

Rak jelita grubego jest nowotworem łatwym do wykrycia we wczesnym stadium. Trzeba tylko zrobić kolonoskopię. Specjaliści robią wszystko, aby przekonać mieszkańców do badań profilaktycznych.

Pomarańcze to zdecydowanie egzotyczne owoce, które nie rosną w naszej strefie klimatycznej. Jednak zdarzają się sytuacje niezwykłe. Mieszkańcy i turyści mogli przekonać się, że na kościerskim Rynku na drzewie dojrzały pomarańcze.

Jak się okazuje, jest to część kampanii społecznej „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób kolonosko-pię” realizowanej w ramach projektu „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców woj. pomorskiego. Taka sceneria to zaskakujący widok w naszej strefie klimatycznej, ma ona na celu zainteresowanie przechodniów i pacjentów szpitala do wzięcia udziału w bezpłatnych, profilaktycznych badaniach kolonoskopowych.

- Zależy nam, aby kampania edukacyjno-promocyjna, była nieszablonowa, przyciągająca uwagę, a także przełamywała barierę lęku przed badaniem, co według naszych obserwacji jest największą przeszkodą -mówi koordynator projektu, Małgorzata Kondek. - Dzięki dotychczasowym akcjom promocyjnym w 2018 r. badania wykonało już 1696 osób i liczba chętnych wciąż rośnie. Chcąc przybliżyć tematykę profilaktyki raka jelita grubego w powiecie kościerskim w 2018 roku wykonaliśmy na budynku Technikum Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie mural o powierzchni ponad 100 metrów.

To tylko część działań, zaplanowanych w Kościerzynie ramach 3-letniej kampanii pn. „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”, zrealizowanych przez Copernicus Podmiot Leczniczy. W 2019 roku zorganizowany zostanie również pokaz videomappingu 3D, który w widowiskowy i niekonwencjonalny sposób przekaże treści edukacyjne, zachęcając do badań profilaktycznych.

Z bezpłatnych badań kolonoskopowych mogą skorzystać aktywni zawodowo mieszkańcy woj. pomorskiego w wieku:

50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego, a także w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego,

40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,

25-65 lat pochodzące z rodziny z zespołami genetycznymi.

Do projektu można się zgłosić poprzez formularz na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem (58) 727 01 30. Można także bezpośrednio kontaktować się ze Szpitalem Specjalistycznym w Kościerzynie pod numerem 887 780 281. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Warto dodać, że kolonoskopia to metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego, polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Badanie jest wykonywane przy użyciu giętkiego endoskopu (kolonoskopu), który wprowadzany jest przez odbyt, bańkę odbytnicy, esicę, okrężnicę zstępującą, poprzecznicę, okrężnicę wstępującą aż do zastawki krętniczo-kątniczej, która stanowi granicę pomiędzy jelitem cienkim a grubym. Wziernik zakończony jest kamerą, a uzyskany obraz jest oglądany przez lekarza wykonującego badanie. Tory wizyjne zainstalowane we wzierniku pozwalają również na przedstawienie obrazu z wnętrza jelita grubego w odpowiednim powiększeniu na kolorowym monitorze.

Kolonoskopia może mieć charakter diagnostyczny i być wykonywana z powodu: podejrzenia raka jelita grubego, w trakcie diagnostyki zaburzeń wchłaniania oraz biegunki o niejasnej etiologii, podejrzenia stanów zapalnych jelit, a także jako badanie przesie-wowe w zdrowej populacji wykrycia polipów i wczesnych postaci raka.

Przy użyciu dodatkowych narzędzi w trakcie kolonoskopii można pobrać wycinki z błony śluzowej jelita grubego, szczególnie z obszarów o nieprawidłowej strukturze, ponadto możliwe jest miedzy innymi: usuwanie polipów, tamowanie krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, poszerzanie zwężeń przewodu pokarmowego. Część zabiegów endoskopowych pozwala choremu uniknąć operacji chirurgicznych. Jak podkreślają eksperci, rak jelita grubego jest nowotworem łatwym do wykrycia we wczesnym stadium. Badania przesiewowe mogą wykryć chorobę nie tylko we wczesnym, wyleczalnym stadium, ale również poprzez wykrywanie i wycinanie polipów można jej zapobiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto