Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od października mieszkańcy miasta zapłacą więcej za ciepło dostarczane przez KOS-EKO

wm
Od tego miesiąca w Kościerzynie obowiązuje nowa taryfa za ciepło, którą ustaliły władze miejskiej spółki KOS-EKO oraz Urząd Regulacji Energetyki. Kościerscy przedsiębiorcy nie kryją zaskoczenia.

- Pod koniec listopada 2011 roku została wprowadzona nowa taryfa za ciepło - mówi jeden z przedsiębiorców. - Miała ona obowiązywać do końca marca roku przyszłego, a teraz dowiadujemy się, że stawka będzie nowa. Moim zdaniem, takie rzeczy nie powinny mieć miejsca.

KOS-EKO rozpoczęło działalność w styczniu 2012 r. po połączeniu spółek - ZEC KOSPEC i Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Gdy nowy podmiot powstał, okazało się, że zdaniem URE, musi on posiadać zupełnie nową koncesję na dostarczenie ciepła. Takim stanowiskiem było zaskoczone szefostwo MPI KOS-EKO, ale ostatecznie, mimo innej opinii prawnej, po negocjacjach wystąpiło ono z wnioskiem o nadanie nowej koncesji. Z uwagi na znaczne koszty amortyzacji oraz w konsekwencji udzielenia nowej koncesji, spółka wystąpiła z wnioskiem o ustalenie nowej taryfy. W końcu sierpnia, po długotrwałych negocjacjach, URE wydał nową koncesję i zaakceptował nowe stawki taryfy za ciepło. Mieszkańcy od tego miesiąca za ciepło zapłacą średnio o 6 procent więcej, aniżeli do tej pory.

- Taryfy są zróżnicowane w zależności od grupy odbiorców ciepła - wyjaśnia Robert Fennig, szef KOS-EKO. - Nowa stawka spowoduje, że w skali roku właściciel mieszkania w budynku wielorodzinnym zapłaci w skali roku około 54 zł więcej, natomiast właściciel domu jednorodzinnego - 44 zł więcej. Jesteśmy jednocześnie bardzo zadowoleni, że w nowej taryfie udało się zlikwidować najdroższą do tej pory grupę taryfową obejmującą osiedle Świętopełka. Dzięki skróceniu czasu obowiązywania poprzedniej taryfy, mogliśmy wprowadzić tę korzystną dla mieszkańców tego osiedla zmianę jeszcze w tym sezonie grzewczym.

Na wzrost cen miał wpływ jeden główny czynnik.

- Na poziom cen miał decydujący wpływ wzrost kosztów amortyzacji, które są efektem dużych inwestycji w zakresie ciepłownictwa w Kościerzynie, które były realizowane w latach 2011-2012 - dodaje prezes Fennig. - Wykonaliśmy ponad 6 kilometrów nowych sieci ciepłowniczych m.in. na osiedlu T. Rogali, Dworcowej oraz Święto-pełka. Prawo energetyczne dopuszcza możliwość zmiany taryfy ciepłowniczej, nawet w trakcie jej obowiązywania, jeśli są ku temu ważne przesłanki kosztowe. W naszym przypadku dotyczyło to znacznego wzrostu kosztów amortyzacji, które spółka musi ponosić.
Dodajmy, że dzięki temu, że mieszkańcy osiedla Świętopełka zostali podłączeni do głównej kotłowni, zapłacą teraz mniej o około 7 procent.

- Z naszych wyliczeń wynika, że zaoszczędzą w skali roku około 52 złotych - dodaje R. Fennig. - Jest to wynik dużych inwestycji spółki m.in. w budowę sieci w ul. Dworcowej. Dzięki niej mogliśmy w nowej taryfie ciepłowniczej zlikwidować najdroższą do tej pory grupę taryfową C i zaproponować nie tylko podwyżki, ale także obniżki cen dla części naszych klientów.

Nowa taryfa będzie obowiązywała do października 2013 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto