Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oryginalna Stajenka Betlejemska na Rynku w Kościerzynie. Ma skłonić nas do zadumy i czytania Pisma Świętego [ZDJĘCIA]

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Fot. Joanna Surażyńska
Z inicjatywy burmistrza Michała Majewskiego przed tegoroczną Wigilią Bożego Narodzenia na Rynku stanęła oryginalna stajenka wykonana przez utalentowanego rzeźbiarza - Roberta Wyskiela, autora m.in. najdłuższej drewnianej rzeźby wpisanej do Księgi rekordów Guinessa. Ponieważ dzieło to nie jest typową Stajenką Betlejemską ze Świętą Rodziną, Biblioteka Miejska podjęła się opisu poszczególnych postaci, by przekazać symboliczne znaczenie, które przyświecało artyście.

W kościerskiej Szopce Bożonarodzeniowej niedźwiadek pilnuje w kaszubskiej kołysce narodzonego Jezusa. Anna - matka Samuela symbolizuje całkowite zawierzenie Bogu. Król Dawid z harfą i owieczką na rękach niesie przesłanie, abyśmy żyli w zgodzie. Syn Marnotrawny z tobołkiem jest symbolem grzeszności, pokory i pojednania. Anioł trzyma w ręku światło, które symbolizuje życie. Dzieło wieńczy napis w języku kaszubskim: „Bóg rodzy sã”.

- To symbolika na dzisiejsze czasy pandemii - podkreśla Robert Wyskiel. - Ma skłonić nas do zadumy, czytania Pisma Świętego i wyciągania wniosków z ponadczasowych, ludzkich historii. Inna jest szopka, bo czasy są inne… Król Dawid był wybitnym wodzem, skonsolidował państwo żydowskie w jeden naród. To postać, która nawołuje nas do zgody, jednoczenia się, a nie – dzielenia i kłótni. Anna, która wiele lat uchodziła za bezpłodną i z tego powodu doświadczała szyderstwa czy odrzucenia (a współczesnym językiem mówiąc – hejtu), mimo to cały czas żarliwie się modliła i nie traciła wiary, co zostało w końcu nagrodzone macierzyństwem – symbolem szczęścia, obdarowania i łaski. Wreszcie Syn Marnotrawny – któż z nas w swoim życiu nie popełnia błędów? Ważne, by w pokorze się do nich przyznać i wrócić na dobrą drogę. Bóg w swoim miłosierdziu stale na nas czeka i każdorazowo tak samo cieszy się z naszego powrotu. Ileż w tym czekaniu Boga Ojca ogromnej miłości do człowieka!

- Dziękujemy za ten piękny dar serca artyście - Robertowi Wyskielowi. W tym miejscu warto również podziękować właścicielowi tartaku ze Stężycy - Andrzejowi Lasce, który ofiarował drewno, z którego wykonano szopkę oraz firmie Nandruk, która dodała wkomponowujący się w całość opis poszczególnych postaci - podkreśla Justyna Kujach, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Kościerzynie.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto