Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 20 gawędziarzy zmierzy się na słowa w Wielu. Przed nami 43. Wielewski Turniej Gawędziarzy [ZDJĘCIA]

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
22 i 23 sierpnia odbędzie się 43. Wielewski Turniej Gawędziarzy. Turniejowi towarzyszyć będą warsztaty sztuki ludowej dla dzieci, jarmark oraz koncert zespołu Zgrywańce. Odbędzie się także promocja trzeciej już płyty z gadkami kaszubskimi (po J. Roszmanie i Ks. Romanie Skwierczu) przygotowanej przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, na której znajdą się gawędy Anny Gliszczyńskiej, Joanny Jester i Karoliny Keler.

Celem turnieju jest rozwijanie zainteresowań różnorodną twórczością ludową związaną z formami gawędy, opowiadań o zwyczajach i satyry społeczno-obyczajowej Kaszub i Kociewia oraz innych regionów Polski, kultywowanie tradycji gawędziarstwa regionalnego, ukazanie jego walorów kulturowych i społeczno - wychowawczych, włączenie w nurt twórczości ludowej młodego pokolenia, przyszłych nosicieli tradycji ojców, rejestrowanie najcenniejszych gawęd reprezentatywnych dla Kaszub i Kociewia.

Trzeba dodać, że turniej odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego (obowiązek dezynfekcji rąk, zachowania dystansu społecznego i dostosowania się do obowiązującego regulaminu wydarzenia) oraz przy wdrożeniu wszystkich obowiązujących wytycznych.

- Mimo epidemii koronawirusa do tegorocznej edycji Wielewskiego Turnieju Gawędziarzy dotychczas zgłosiło się 20 gawędziarzy, jednak cały czas czekamy jeszcze na zgłoszenia - mówi Justyna Piekarska, dyrektor Domu Kultury w Wielu. - W gronie zgłoszonych osób są bardzo doświadczeni gawędziarze i gawędziarki, jednak jest także kilka nowych osób. Jeśli chodzi o repertuar uczestników, nie możemy zdradzić szczegółów. Zapewne nie zabraknie ciekawych utworów. Gawęda bardzo często nawiązuje w swojej treści do aktualnych wydarzeń, zatem z pewnością nie zabraknie nawiązań do sytuacji związanej z pandemią. Podczas turnieju gawędy będą nagrywane. Z zarejestrowanych nagrań powstanie płyta CD, która umożliwi wysłuchanie gawęd osobom, które nie będą miały możliwości uczestniczenia w imprezie.

Jeśli chodzi o gawędę jako gatunek folkloru ustnego, jest ona, jak pisze Wioletta Wróblewska w Słowniku Polskiej Bajki Ludowej, wypowiedzią wywodzącą się z tradycji szlacheckiej o charakterze opowieści o wydarzeniach autentycznych.

Charakteryzuje się ona subiektywnym punktem widzenia opowiadającego, który wypowiada się często z pozycji świadka lub uczestnika wydarzeń. W gawędzie dużo jest dygresji, jej kompozycja jest dość swobodna, zaś w jej skład często wchodzą inne struktury, takie jak bajka, legenda, podanie, a nawet pieśni.

Gawędziarze urozmaicają swoje gadki również grą na tradycyjnych instrumentach jak akordeon czy bromza, których brzmienie wplatają w opowieść.

Program:
Sobota
godz. 15 - Dom Kultury w Wielu - otwarcie Wielewskiego Turnieju Gawędziarzy, turniejowe prezentacje gawęd

Niedziela
godz. 10 - msza św. w kościele św. Mikołaja w Wielu w intencji gawędziarzy
godz. 14 - przemarsz sprzed Domu Kultury w Wielu do pomników Wicka Rogali i Hieronima Derdowskiego oraz grobu Józefa Brzezińskiego
godz. 15 - scena nad Jeziorem Wielewskim - odczytanie wyników turnieju. Występ laureatów, występ zespołu Kaszuby z Wiela i Karsina, koncert zespołu Zgrywańce, jarmark sztuki ludowej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto