Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Punkt szczepień powszechnych powstanie m.in. w AQUA Centrum w Kościerzynie

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Niewykluczone, że przy Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie szczepienia będą odbywały się również w punkcie drive-thru, obecnie w taki sposób działa mobilny punkt pobrań wymazów

Szczepienia przeciw koronawirusowi nabierają tempa. W kolejnych miastach organizowane są punkty szczepień powszechnych. Jak się dowiedzieliśmy w Kościerzynie wskazano na dwie lokalizacje. To AQUA Centrum oraz prawdopodobnie Centrum Medyczne NZOZ MediCenter. Rozważane jest także zorganizowanie punktu szczepień drive-thru przy kościerskim szpitalu. Jak podkreśla Arkadiusz Błaszczyk, koordynator ds. Covid-19 w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, jest to do wykonania.

- Warunkiem uruchomienia punktu szczepień masowych było umożliwienie podania co najmniej 320 szczepionek dziennie - mówi Arkadiusz Błaszczyk. - Mamy taki potencjał.

Jak wynika z naszych informacji, miasto zaproponowało także uruchomienie punktu szczepień powszechnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, jednak nie przeszedł on pozytywnej weryfikacji.

Powstanie kolejnych miejsc, gdzie będą podawane szczepionki przeciw COVID-19, wiąże się także z koniecznością zorganizowania dodatkowego personelu.

- W sprawach porządkowo-organizacyjnych, takich jak m.in. kompletowanie sprzętu, czy obsługa rejestracji będziemy zapewne posiłkować się pomocą samorządów - przyznaje Arkadiusz Błaszczyk.

Dodajmy, że wytyczne dotyczące organizacji punktów szczepień powszechnych zostały opracowane przez zespół KPRM, MZ, NFZ i GIS. Podstawowe wymogi bezpieczeństwa zostały sporządzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

Docelowo w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) powinny być co najmniej 2 duże punkty szczepień funkcjonujące jako punkty szczepień powszechnych:

● Jeden prowadzony przez PWDL (populacyjny punkt szczepień), najlepiej szpital z dużym potencjałem szczepień.

● Drugi jako element sieci koordynowanej przez wojewodów - organizowany „od podstaw” przez samorządy we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL) oraz w porozumieniu z NFZ. Nowe punkty powinny być co do zasady organizowane poza obecną siecią placówek medycznych (np. w domu kultury, w formie namiotów lub punktów drive-thru).

W powiatach o największej gęstości punktów szczepień opartych o istniejące placówki medyczne i dużej wydajności wystarczające może być funkcjonowanie tylko jednego PSP.

PSP powinny być w stanie szczepić znaczną liczbę osób. Docelowy potencjał szczepień zależy od lokalizacji punktu, orientacyjna wydajność jest następująca:

  • miasta do 50 tys. mieszkańców: wydajność min. 200 dawek dziennie,
  • miasta powyżej 50 tys. mieszkańców: wydajność min. 500 dawek dziennie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto