18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są wstępne wyniki badań soli - nie jest ona groźna dla życia i zdrowia

eda
Jak poinformował nas Instytut Weterynaryjny w Puławach, który zajmuje się badaniem soli, szczegółowe wyniki badań będą przesłane dzisiaj rano. Jednak w pierwszej kolejności otrzyma je Centralne Biuro Śledcze, które jest wyłącznym dysponentem analizy. O tym, kiedy zostaną one podane do publicznej wiadomości, zdecyduje poznańska prokuratura prowadząca sprawę. Tymczasem na stronach internetowych głównych inspektoratów sanitarnego i weterynaryjnego pojawiły się opinie wstępne ekspertów dotyczące podejrzanej soli, sporządzone przez m.in. Państwowy Instytut Weterynaryjny, Państwowy Zakład Higieny - Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Pod lupę wzięto skład soli przemysłowej i to, jak jej poszczególne składniki mogą wpływać na zdrowie ludzi.

Dotychczas najwięcej mówiło się o zawartości siarczanu sodu. Jednak ze wstępnej oceny ryzyka, przeprowadzonej przez instytut weterynaryjny, możemy wywnioskować, że w świetle dotychczasowych danych obecność siarczanu sodu w soli wypadowej o stężeniu do 4 proc. nie stanowi poważniejszego zagrożenia dla zdrowia konsumenta. Warto też dodać, że siarczan sodu pod nazwą sól glauberska stosowany jest w lecznictwie jako środek przeczyszczający. Specjaliści przyjrzeli się także obecności w soli wypadowej żelazocyjanku potasu. W tym przypadku również nie ma większych powodów do obaw. Zastrzeżeń toksykologicznych nie budzi także obecność metali ciężkich takich jak np. rtęć i ołów. Dawki, jakie mogli przyjąć konsumenci, nie mogły zagrozić ich zdrowiu.
Tymczasem echa afery solnej nie milkną. Znacznie bardziej szkodliwy wpływ może mieć ona na gospodarkę niż na zdrowie konsumentów.

- Polska jest jednym z największych eksporterów żywności w Europie - mówi Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie. - Nasz system jest uznawany za jeden z najbardziej restrykcyjnych w całej Europie. Obawiam się, że nasi konkurenci uważnie wsłuchują się we wszystkie doniesienia i być może wykorzystają sytuację.

Sprawą zaczęła się również interesować Komisja Europejska.

- Z pytaniem o sytuację zwróciła się do nas Komisja Europejska - mówi Jan Bondar. - Odpowiedzieliśmy, że trwają badania i potraktowano to jako ciągle niepotwierdzoną informację medialną, tzw. news. Dodam, że podobny problem miała Islandia.

Tymczasem na Pomorzu, jak dotąd, ujawniono kilka zakładów, które używały podejrzaną sól do produkcji żywności lub ją rozpowszechniały.
Sanepid ujawnił ten proceder na terenie trzech powiatów: malborskiego, słupskiego i chojnickiego. Natomiast inspektorzy weterynarii do listy dołożyli kolejne trzy zakłady. W jednym podejrzana sól była wykorzystywana do produkcji żywności.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto