Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słuchobus przyjechał do naszych Czytelników z Kościerzyny. W planach spirometria i badanie wzroku [ZDJĘCIA]

Redakcja
Prawie 30 osób przebadało się w słuchobusie, który przyjechał do Kościerzyny. Wszystko dzięki akcji „Dziennika Bałtyckiego” , Fundacji Sztuka Życia - Niepokonani oraz firmy Słuchmed.

Wystarczyło przynieść aktualne wydanie „Dziennika Bałtyckiego”, by skorzystać z bezpłatnego badania. Chętnych nie brakowało, a niektórzy po badaniu otrzymali skierowanie do specjalisty. Czytelnicy byli bardzo zadowoleni, że mogli skorzystać z akcji.

- Przeważnie zgłosiły się osoby starsze, ale nie tylko - mówi Robert Królikowski, specjalista ds. promocji ACS Słuchmed. - Z akcji skorzystało 27 osób. U większości wstępne badanie wykazało, że wszystko jest w porządku. Stwierdziłem także 6 niedosłuchów, a dwie osoby otrzymały skierowanie do lekarza. U jednej wykryłem coś niepokojącego.

Badanie jest bezbolesne. Razem z rozmową i ankietą trwa ok. 10 minut.

- Słuch nie pogarsza się z dnia na dzień, ale stopniowo - mówi Robert Królikowski. - Czasem ktoś z rodziny zauważa, że dana osoba coraz głośniej włącza telewizor. Człowiek stopniowo przyzwyczaja się do tej sytuacji, dlatego czasem trudno mu zauważyć problem. Niedosłuch można dostrzec także w grupie osób, kiedy nie jesteśmy w stanie określić, która osoba w danym momencie mówi. Inna sprawa to nagły zanik słuchu lub ból ucha. W takiej sytuacji należy natychmiast udać się do lekarza. Czasem pojawia się też bezbolesne zapalenie uszu - dodaje Robert Królikowski.

Słuch to ten z naszych zmysłów, który - obok wzroku - często psuje się wraz z wiekiem. Starzenie się słuchu rozpoczyna się stosunkowo wcześnie, już 30 czy też 40-latkowie nie słyszą pewnych dźwięków doskonale słyszalnych przez nastolatków. Zwykle najpierw gorzej słyszymy tony o wysokiej częstotliwości, by z czasem pojawiły się problemy ze słyszeniem cichszych dźwięków w ogóle oraz rozumieniem mowy. Dalszej utracie słuchu towarzyszą szumy w uszach, zawroty głowy i powiązana z dolegliwościami dezorientacja. Niedosłyszący człowiek zaczyna coraz głośniej słuchać radia i telewizora, czasem też sprawia wrażenie że nie rozumie, co do niego mówimy. Pewnym procesom można jednak przeciwdziałać, ważna jest dobra diagnostyka.

- Cieszę się, że słuchobus przyjechał do Kościerzyny - mówi jedna z uczestniczek naszej akcji. - Okazało się, że z moim słuchem nie wszystko jest w porządku. Otrzymałam skierowanie do specjalisty. Jestem bardzo zadowolona z tej akcji.

Warto dodać, że w ramach naszej akcji planujemy bezpłatne badanie wzroku oraz spirometrię dla Czytelników z powiatu kościerskiego. Będziemy informować o szczegółach na łamach „Gryfa Kościerskiego”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto