MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stawiam na rozwój i radio regionalne z prawdziwego zdarzenia - mówi Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Fot. Roman Jocher, radiogdansk.pl
Z dr. Adamem Chmieleckim, prezesem i redaktorem naczelnym Radia Gdańsk rozmawia Joanna Surażyńska

W Kościerzynie otwarto Studio Radia Gdańsk. Czy to pierwsze takie miejsce w terenie?
Od czterech lat działa nasz oddział w Słupsku. Pod koniec stycznia br. uruchomiliśmy studio w Kościerzynie, które jest jednym z najważniejszych centrów społeczno-kulturalnych i gospodarczych Kaszub. Na Kaszubach i w Kaszubach widzimy wielki potencjał. Oficjalne otwarcie zaplanowaliśmy na 20 kwietnia. Tydzień później otworzymy kolejne studio, tym razem na Kociewiu - w Starogardzie Gdańskim. Stawiam na rozwój terenowy, radio regionalne z prawdziwego zdarzenia. Radio Gdańsk to nie tylko Trójmiasto, którego oczywiście nie zaniedbujemy. Ale trójmiejskie życie polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne nie oddaje bogactwa i różnorodności całego Pomorza. Dlatego ważny jest rozwój działalności w terenie.

Czy studio w Kościerzynie działa na podobnych zasadach jak w Słupsku?

Redakcja w Słupsku została otwarta cztery lata temu dzięki staraniom ówczesnego prezesa Andrzeja Liberadzkiego. Zaczynaliśmy od dwugodzinnego programu dziennie, dotyczącego wyłącznie Słupska, tzw. rozszczepiania programowego na częstotliwości 102 FM. Obecnie mieszkańcy Ziemi Słupskiej mogą liczyć już na czterogodzinny program. Jednym słowem, oprócz głównej częstotliwości 103,7 FM, na której można słuchać Radia Gdańsk, powstała także dodatkowa częstotliwość z odrębnymi wiadomościami tylko dla Słupska. Można zatem powiedzieć, że łączymy Pomorze, zachodnią i wschodnią część województwa. Inaczej jest w Kościerzynie. Nie produkujemy odrębnego programu dla tej części Kaszub, ale dzięki studiu i częstszej obecności naszych dziennikarzy słuchacze otrzymują więcej materiałów z Kościerzyny oraz środkowych i południowych Kaszub, które są prezentowane na głównej antenie Radia Gdańsk. Do dyspozycji mieszkańców są dziennikarze z redakcji informacji i kaszubskiej. Dodam, że w internetowym kanale radiowym kaszubskie Radio Gdańsk to dwie godziny dziennie informacji, reportaży i rozmów w języku kaszubskim. Dzięki nowemu studio to pasmo jest często nadawane wprost z centrum Kaszub.

Studio Kościerzyna to miejsce, w którym mieszkańcy mogą spodziewać się…
Nowoczesnego i profesjonalnego, wygłuszonego studia ze sprzętem, gdzie są realizowane na żywo lub nagrywane audycje w bardzo dobrej jakości. Istnieje też możliwość łączenia się na żywo z naszymi dziennikarzami w Gdańsku. Goście z Kaszub mają teraz blisko, nie muszą jechać do Trójmiasta czy być nagrywani przez telefon. Są zapraszani do nowego studia w Kościerzynie. Pierwsze tygodnie działalności potwierdziły słuszność naszej decyzji. Gościliśmy już wielu decydentów i kaszubskich liderów opinii z różnych obszarów. Przykładowo samorządowcy i mieszkańcy powiatu kościerskiego bardzo mocno włączyli się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, brutalnie napadniętej przez Rosję. Opowiadali o tym na naszej antenie, a ich akcje pomocy i solidarności były w ten sposób wzmacniane. To realizacja części misji mediów publicznych. To mówienie o sprawach ważnych i bycie blisko ludzi.

Co jest Pana priorytetem?
Przede wszystkim pilnowanie jakości i misji, ponieważ publiczna rozgłośnia radiowa z założenia oraz na podstawie zapisów ustawy o radiofonii jest innym medium niż komercyjne rozgłośnie. Drugi priorytet to stałe rozszerzanie działalności, rozwój. Stąd nowa strona internetowa uruchomiona niedawno, nowe audycje, przykładowo nadawana od lutego audycja o tematyce militarno-obronnej „Na służbie”. To nowe projekty specjalne, w tym wiele wydawnictw, debat i koncertów historycznych i tożsamościowych, ale także Forum Morskie Radia Gdańsk, którego druga edycja ruszyła w kwietniu, a finał odbędzie się w czerwcu. Z kolei w maju rozstrzygniemy pierwszą pomorską edycję konkursu dla twórców ludowych „Jawor - u źródeł kultury”. To ogólnopolskie wydarzenie, w którym dotychczas brakowało Pomorza. Radio Gdańsk wzięło na siebie zobowiązanie zorganizowania eliminacji regionalnych, tak aby w finale ogólnopolskim nie zabrakło przedstawicieli Pomorza. Nie wyobrażam sobie prezentacji polskiej kultury bez naszych twórców regionalnych, chociażby właśnie z Kaszub i Kociewia. Działając w ten sposób oraz przybliżając rozgłośnię fizycznie mieszkańcom Kościerzyny i Starogardu Gdańskiego chcemy dowartościować całą społeczność regionalną i poszczególne społeczności lokalne Pomorza. Często jest tak, że ludzie mają tam niepotrzebnie swoisty kompleks niższości, a my pokazujemy, że w takich miejscach jak Kościerzyna też dzieją się ważne rzeczy. Co więcej, Radio Gdańsk jest chętnie cytowane przez media ogólnopolskie, od dwóch lat jesteśmy jednym z najbardziej opiniotwórczych mediów regionalnych w Polsce, nasze materiały codziennie trafiają do systemu Informacyjnej Agencji Radiowej. Zatem jest duża szansa, że dzięki nam tematy z Kaszub podchwycą też inni. Chcemy być właśnie takim oknem na świat dla Pomorza.

Gdzie znajduje się redakcja?
Zapraszam wszystkich zainteresowanych potencjalnych reklamodawców i partnerów, a także mieszkańców, by podzielili się tematem, który warto poruszyć na antenie Radia Gdańsk, do Studia Kościerzyna Radia Gdańsk przy ul. Długiej 31, na parterze Kościerskiego Domu Kultury. Liczymy na aktywność mieszkańców.

Fot. Radio Gdańsk/Małgorzata Odyniec
Fot. Roman Jocher, radiogdansk.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto