Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Placówek Socjalizacyjnych działa w Kościerzynie

sura
Z Karolem Narlochem, prezesem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Placówek Socjalizacyjnych w Kościerzynie o tym, dlaczego powstała ta organizacja i komu pomaga, rozmawia Joanna Surażyńska

Jak doszło do powstania stowarzyszenia? Czyja to była inicjatywa?
Na początku 2008 grupa wychowawców i pracowników Domu Dziecka w Kościerzynie, założyła stowarzyszenie, które wspiera podopiecznych kościerskiego Domu Dziecka. Osoby te stwierdziły, że mogą poświęcić swój wolny czas, swoje możliwości dla dobra podopiecznych. Opieka instytucjonalna zapewnia dzieciom podstawowe warunki bytu, oczywiście w miarę możliwości zapewnia także dodatkowe atrakcje w postaci wakacyjnych wyjazdów czy pomocy w rozwijaniu talentów młodych podopiecznych. Jednak wszystko to było niewystarczające.
Grupa zapaleńców chciała w jeszcze większym stopniu pomóc dzieciom, tak skrzywdzonym przez los, aby mogły rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania, ale przede wszystkim pokazywać im, jak można żyć. Pokazywać nowe, lepsze możliwości, jakie mają wchodząc w dorosłe życie.

Jakie cele stawia przed sobą stowarzyszenie?
Przede wszystkim stowarzyszenie pozyskuje środki dla placówek, głównym beneficjentem jest ZOW "Wesoła Gromadka". Organizujemy ró-żnego typu uroczystości choćby np. Dzień Dziecka, imprezy kulturalne czy rekreacyjno-sportowe. Stowarzyszenie mocno angażuje się w organizację i pomoc przy organizacji czasu wolnego wychowanków (wakacje, ferie zimowe). Pomagamy w procesie usamodzielniania się wychowanków, ale także udzielamy różnego ro-dzaju pomocy wychowankom niepełnosprawnym. Nasze dzieci mają bardzo dużo marzeń, niektóre są wielkie, ale są też takie zupełnie małe - chcemy je po prostu spełniać.

Jakie działania udało się już przeprowadzić?
Stowarzyszenie w 2009 roku uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego, co umożliwiło nam staranie się o 1 proc. podatku.
W 2010 roku ruszyliśmy z kampanią "Nie udawaj, że nas nie widzisz", którą cyklicznie powtarzamy. Z jednej strony akcja miała zwrócić uwagę lokalnej społeczności, że istnieje w Kościerzynie coś takiego jak Dom Dziecka. Mimo tylu lat funkcjonowania wielu mieszkańców Kościerzyny nadal nie wie o jego istnieniu. Z drugiej zaś przekonać społeczność do przekazania 1 proc. swojego podatku na naszą działalność. Akcja spotkała się z bardzo dobrymi reakcjami. Grono życzliwych, chętnych do współpracy z nami osób i instytucji zaczęło sukcesywnie rosnąć, oczywiście czekamy na więcej. Dzięki przekazywaniu 1 proc. uzyskaliśmy środki finansowe, które pozwoliły nam znacząco poszerzyć naszą działalność. W roku 2011 założyliśmy własną stronę internetową, konto na fecebook-u i naszej klasie.

A tak konkretnie, na co stowarzyszenie przeznacza środki finansowe?
Nasze dzieci bardzo często a może głównie nie mają dobrych, pozytywnych wzorców wyniesionych z domów rodzinnych, chcemy pokazać, jak żyć uczciwie, kulturalnie, zdrowo, jak radzić sobie z trudnościami, jak osiągać postawione sobie cele i w końcu, jak być szczęśliwym w tych trudnych okolicznościach, w jakich się znalazły.
Chcemy im to umożliwić, więc organizujemy wyjazdy na koncerty, do kina czy teatru, mecze piłki nożnej, żużlowe, koszykówki i siatkówki. Sporo środków przeznaczamy na letni wypoczynek dla naszych podopiecznych. Organizujemy zawody sportowe, turnieje w "piłkarzyki," "darta", tenisa stołowego, halową piłkę nożną. Fundujemy też stypendia dla wychowanków szczególnie uzdolnionych. Sporo się dzieje.

Jak stowarzyszenie zdobywa pieniądze na swoją działalność?
Cała działalność stowarzyszenia opiera się na wolontariacie naszych członków i wszystkie pozyskane pieniądze są przeznaczone w całości na potrzeby dzieci. Stowarzyszenie nie posiada żadnego majątku w postaci nieruchomości bądź ruchomości. Siedziba organizacji znajduje się przy ul. Krasickiego 4/4. Organizacja nasza nie prowadzi działalności gospodarczej. Prowadzimy rachunek bieżący w Banku Spółdzielczym w Kościerzynie. Podstawowym źródłem finansowania jest kampania na rzecz 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych, następnie darowizny pieniężne i rzeczowe oraz sponsoring. Są to raczej przychody w większości o charakterze doraźnym, tylko dwie firmy wspomagają nas systematycznie. Innym stałym przychodem są obowiązkowe składki członkowskie.
W tym miejscu pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przekazali nam 1 proc. podatku, dzięki państwa życzliwości i otwartym sercom wiele inicjatyw mogło się odbyć, a dzieci, które nie mogą liczyć na własnych rodziców, otrzymują choć odrobinę radości i szansę na lepszą przyszłość.

W jaki sposób mieszkańcy mogą pomóc?
Zdajemy sobie sprawę z trudności, z jakimi borykają się dziś firmy, instytucje i nasze rodziny, jednak w tych trudnych czasach nie zapominajmy o tych, dla których słowa mama czy tata - to bardzo trudne słowa. Jeśli chodzi o formy pomocy oczywiście proszę pamiętać o 1 proc., liczymy również na wpłaty indywidualne czy darowizny rzeczowe (zabawki artykuły szkolne, różnego rodzaju wyposażenie mieszkania, które przyda się dzieciom usamodzielniającym się).

Gdzie można znaleźć informacje na temat stowarzyszenia?
Osoby zainteresowane pomocą naszym podopiecznym, zapraszam na naszą stronę internetową http://stowarzyszeniepomocydzieciom.pl/, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje. Każdy człowiek, nawet najbiedniejszy, nie posiadający wielkich możliwości, może pomagać potrzebującym. Bycie po prostu człowiekiem dla potrzebujących, nie jest kwestią majętności czy możliwości, ale serca. Można zrobić wiele - posiadając niewiele.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto