MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Schodno to jedna z najmniejszych miejscowości na terenie gminy Dziemiany. Zobacz, jak tam pięknie

Joanna Surażyńska
wdzydzki park krajobrazowy
Wieś Schodno położona pomiędzy Loryńcem i Kaliszem Kaszubskim nad jeziorem Schodno, przez które przepływa rzeka Wda, zwana też „Czarną wodą”.

Jedne z pierwszych wzmianek o wsi pochodzą z 1773 roku na podstawie Katastru Fryderykańskiego okręgu kościerskiego 1772/1773. Zamieszczone w dokumentach informacje dotyczą majątku mieszkańców. W Schodnie mieszkało wówczas dwóch właścicieli ziemskich i ich parobcy z rodzinami, były to rodziny Turzyńskich i Rekowskich.

Głównym zajęciem, pomimo bardzo słabych ziem, było i do chwili obecnej jest rolnictwo. Kiedyś uprawiano głównie zboże, grykę i groch. Gospodarze hodowali owce, świnie i kilka krów, a w każdym gospodarstwie był koń. Instytucją publiczną była tu jedynie szkoła, która początkowo mieściła się w prywatnym budynku. Pod koniec lat 1880 budowana była przez Niemców nowa szkoła, której pierwsze kroniki zapoczątkowane są od roku 1891.

Na ich podstawie i wspomnień najstarszych mieszkańców wiadomo, że nauczanie odbywało się w języku niemieckim. Dzieci było na każdy rok szkolny ok. 25 od klasy I do klasy IV. Nawet tu w małej miejscowości doszło do strajku szkolnego, miejscowa ludność wyrażała sprzeciw wobec germanizacji. Szkoła zakończyła swą działalność w 1978r. z powodu małej liczby dzieci. Wiele rodzin w poszukiwaniu za pracą i lepszym bytem opuściło wieś.

Dzisiejsi gospodarze podobnie jak kiedyś uprawiają zboże i hodują krowy. W Schodnie obecnie są 4 gospodarstwa rolne.

Schodno w gminie Dziemiany

Wioskę zamieszkuje 31 osób, z czego 21 jest na stałe zameldowanych i z pokolenia na pokolenie dziedziczących ziemię. Schodno to wieś otoczona pięknymi lasami i wodą, co zawsze daje możliwość zdobycia dodatkowych środków do życia. Ze względu na swoje piękne walory przyrodnicze miejsce to upodobali sobie mieszkańcy Trójmiasta, którzy w latach 70-tych zaczęli wykupywać ziemię na działki rekreacyjne (jest ich ponad 50).

Zielona szkoła w Schodnie


Budynek starej szkoły został przekształcony
na potrzeby funkcjonującej tu od 1994 roku Zielonej Szkoły przy Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Zielona Szkoła jest znana w całej okolicy i nie tylko ze swej prężnie działającej edukacji przyrodniczej, licznych warsztatów w terenie, konkursów przyrodniczych i tradycyjnych już imprez typu Wiosną – "Wiosenne warsztaty przyrodnicze" , latem – "Świętojańska noc z przyrodą" , jesienią – "Czas na grzyby!".

Życie w Schodnie toczy się bardzo powoli, zwłaszcza zimą panuje tu błoga cisza i spokój. Natomiast latem robi się gwarno zwłaszcza nad jeziorem i w lesie, gdzie przebywa dużo wczasowiczów.

Tekst: Jolanta Sugier

Przez Schodno prowadzą 2 szlaki rowerowe Wdzydzkiego Parku Krajobrazowe: Schodno-Wdzydze i Lipusz -Wdzydze oraz szlak kajakowy rzeką Wdą

Kajakarstwo na Kaszubach

Amatorzy spływów kajakowych odkryją malowniczą rzekę Wdę wraz z jej urokliwym przełomem koło Kruglińca, dopływy oraz jeziora o dużej powierzchni tj. Wdzydze czy Wielewskie.

Wda
Szlak o długości całkowitej 210 km, prowadzący w Parku od Lipusza przez jeziora: Schodno, Słupinko, Radolne i Wdzydze do Borska, połączony z jeziorami: Osty, Bielawy, Wyrówno, Słupino, Cheb, Jelenie i Gołuń, według międzynarodowej klasyfikacji zaliczany do łatwych, dostępnych dla turystów początkujących. Na trasie szlaku, w granicach Parku utworzono dwa miejsca postoju – w pobliżu wsi Schodno i Loryniec. Liczne jeziora i dopływy Wdy tworzą sieć krótkich szlaków kajakowych.

Trzebiocha
Jest szlakiem prowadzącym do górnego odcinka szlaku Wdy. Jej źródła znajdują się poza Parkiem w okolicy wsi Skorzewo. Szlak rozpoczyna się za wsią Skorzewo, poniżej młyna. Można też rozpocząć spływ z jeziora Osuszyno. Czas trwania spływu 2 dni, trasa 20.4 km.

Spływ kajakowy to doskonały sposób na poznawanie terenu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, jego osobliwości przyrodniczych i pięknego krajobrazu. Wda razem z Trzebiochą są planowanym rezerwatem przyrody mającym na celu chronić miejsce tarła troci jeziorowej z jeziora Wdzydze. Doliny obu rzek zasiedlają ponadto liczne rzadkie i chronione gatunki roślin i zwierząt. Wody tych rzek zasilają największe akweny w parku, decydując o ich czystości. Dlatego tak ważne jest zachowanie koryta Wdy i Trzebiochy w dobrym stanie i dbałość o odpowiednią gospodarkę wodno-ściekową, by zminimalizować ilość zanieczyszczeń dostających się do wody.

Obszar planowanego rezerwatu „Dolina Wdy i Trzebiochy” jest miejscem stosowania zabiegów czynnej ochrony, w celu poprawienia stanu lub zachowania obecnie istniejących warunków siedliskowych dla roślin i zwierząt, takich jak czyszczenie koryta, obsadzanie brzegów drzewami, koszenie łąk w dolinach.

Regularne sprzątanie koryta Wdy i Trzebiochy i zbieranie pozostawionych śmieci również jest niezwykle istotne. Dlatego pamiętajmy, że tereny przez które płyniemy są domem dla wielu ciekawych zwierząt, a śmieci wyrzucajmy do przeznaczonych w tym celu pojemników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto