MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Będą wybierać najpiękniejsze wsie na Pomorzu. Można już zgłaszać kandydatury

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Konkurs Piękna Wieś Pomorska to okazja aby docenić najpiękniejsze miejsca na Pomorzu.
Konkurs Piękna Wieś Pomorska to okazja aby docenić najpiękniejsze miejsca na Pomorzu. Fot. Maciej Piankowski
Ruszył konkurs Piękna Wieś Pomorska. Jest on okazją, aby docenić wyjątkowe miejscowości. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Każdego roku od ponad 30 lat wybierana jest najpiękniejsza wieś Pomorza. Konkurs jest okazją, aby docenić wyjątkowe miejsca, a także pokazać je szerszemu gronu. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. W tym roku również pomorskie wsie mogą brać udział w tej rywalizacji. Jaka miejscowość zasługuje na miano najpiękniejszej? Okaże się za kilka miesięcy.

- Konkursu Piękna Wieś Pomorska to doskonała okazja do zaobserwowania jak na przestrzeni lat zmieniają się, a przede wszystkim pięknieją wsie w naszym regionie - informują organizatorzy. - Zwycięzca otrzyma 30 tysięcy zł. Kto w tej edycji pójdzie w ślady zeszłorocznego zwycięzcy? Okaże się już jesienią. Nagrody zostaną przyznane również dla najpiękniejszych zagród.

Zgłoszenia z powiatów można nadsyłać do 1 lipca 2024 r.

- Jego celem jest pokazanie najlepszych wzorców działania lokalnych społeczności. To również wspaniała okazja do promocji małych ojczyzn wśród mieszkańców regionu - mówi Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. - Piękna Wieś Pomorska ukazuje zarówno piękno wiejskiego krajobrazu, ale także to, jak poprawia się estetyka, a mieszkańcy pielęgnują dziedzictwo kulturowe Pomorza.

Konkurs składa się z trzech etapów: gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Do ostatniego etapu zakwalifikować się może tylko jedna wieś i jedna zagroda z powiatu. O tym do kogo trafi zaszczytny tytuł zdecyduje specjalnie powołana komisja.

W przypadku wsi pod uwagę będzie brany m.in. ogólny wygląd miejscowości czy stan utrzymania terenów zielonych. Ale liczyć się będzie również dbałość o stan środowiska oraz materialne dziedzictwo kulturowe. Tymczasem w konkursie na najpiękniejszą zagrodę komisja oceniać będzie m.in.: stan budynków, stosowanie energooszczędnych rozwiązań czy pielęgnowanie tradycji miejsca.

W konkursie czekają atrakcyjne nagrody. Miejscowości, które znajdą się na podium otrzymają kolejno:

  • I miejsce – 30 tys. zł,
  • II miejsce – 20 tys. zł,
  • III miejsce – 10 tys. zł.

Właściciele najpiękniejszej zagrody otrzymają 5 tys. zł. Komisja ma również możliwość przyznania trzech wyróżnień w każdej z kategorii.

- Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie. Pokażmy wszystkim piękno naszego regionu i naszych miejscowości - zachęca Józef Sarnowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto