Nasza Loteria

Kaszuby widziane z lotu ptaka zachwycają! Zobaczcie niezwykłe zdjęcia powiatu kościerskiego wykonane przez Macieja Piankowskiego

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Wybierając się na wyprawę w głąb lasów powiatu kościerskiego można natknąć się na piękne jeziora i rzeki.
Wybierając się na wyprawę w głąb lasów powiatu kościerskiego można natknąć się na piękne jeziora i rzeki. Maciej Piankowski
Powiat kościerski to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Na tym terenie znajduje się ponad 200 jezior, często ukrytych w leśnych gęstwinach. Zobaczcie jak uroczo Kaszuby wyglądają z lotu ptaka. Zdjęcia wykonane przez Macieja Piankowskiego zachwycają!

Powiat kościerski z góry. Te zdjęcia zachwycają!

Czyste jeziora, malownicze lasy, rzeki pełne ryb, a do tego piękno przyrody i bogata historia. Powiat kościerski zachwyca o każdej porze roku. Tereny te często nazywane są Szwajcarią Kaszubską. W całym powiecie jest ponad 200 jezior. Najbardziej znanym z nich jest jezioro Wdzydze, inaczej „Kaszubskie Morze”. Jednak wybierając się na wyprawę w głąb lasów można natknąć się na piękne jeziora i rzeki.

Maciej Piankowski, leśnik z Nadleśnictwa Kościerzyna i wielki miłośnik przyrody wykonał zdjęcia, które pokazują jak niektóre obszary powiatu kościerskiego wyglądają z góry. I ten widok zapiera dech w piersiach. Warto wybrać się na spacer, by móc podziwiać te urokliwe zakątki.

Perełki przyrodnicze powiatu kościerskiego

Na szczególną uwagę zasługuje Wdzydzki Park Krajobrazowy, położony w północno-zachodniej części Borów Tucholskich, na południowo-zachodnim skraju województwa pomorskiego, 70 km od Gdańska. W otoczeniu czystych jezior, pachnących igliwiem lasów i zapierających dech w piersi krajobrazów Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, każdy znajdzie coś dla siebie. Dla tych, którzy lubią rowery, przygotowano 8 szlaków o łącznej długości ponad 180 km. Natomiast ci, którzy preferują piesze wycieczki, mogą skorzystać z 6 ścieżek o łącznej długości około 30 km.

Powiat kościerski jest jednym z 17 powiatów ziemskich województwa pomorskiego. Stanowi lokalną wspólnotę samorządową tworzoną przez mieszkańców powiatu oraz terytorium obejmujące miasto Kościerzyna i gminy: Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, i Stara Kiszewa. Centrum społecznym, gospodarczym, kulturalnym i administracyjnym jest miasto Kościerzyna. Spośród 7 gmin wiejskich tworzących powiat, największą pod względem powierzchni i liczby mieszkańców jest gmina Kościerzyna, natomiast najmniejszą gmina Lipusz.

Rowerem po Kaszubach
Niewątpliwym atutem tras Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego są usadowione na stelażach tablice opisujące przyrodę, krajobraz i historię regionu. Dodatkowo każdy szlak i ścieżka wyposażona jest w małą infrastrukturę lub miejsce postojowe, co uprzyjemni każdą wycieczkę. Przepiękne krajobrazy można podziwiać z punktów widokowych, usytuowanych na obszarze parku.

Szlaki kajakowe
Na obszarze WPK można także przyjemnie spędzić czas nad wodą. Szlaki kajakowe i przystanie to doskonałe zaplecze dla miłośników sportów wodnych, takich jak choćby kitesurfing, windsurfing czy żeglarstwo. A same spływy malowniczą rzeką Wdą stwarzają wspaniałą okazję do poznania przyrody z innej perspektywy. Wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców i turystów do korzystania z wyznaczonych szlaków, ścieżek i miejsc widokowych, a tym samym umożliwić poznanie terenów WPK, zachowując istniejące bogactwo przyrodnicze.

Kaszubskie Morze

Kompleks Jezior Wdzydzkich o powierzchni 1455,6 ha jest największym kompleksem jeziornym w tej części Kaszub, natomiast jezioro Wdzydze jest szóstym pod względem głębokości wśród jezior Polski. Ewenementem na skalę kraju, a nawet Europy są liczne naturalne wyspy na jeziorach kompleksu. Ostrów Wielki, Glonek, Ostrów Mały, Sorka, Sidły, Mielnica, Przerośla i Ceronek - to wyspy jeziora Wdzydze. Na jeziorze Gołuń znajduje się wyspa Trzepcyn, a na Jelenim - Ostrówek. Największa z wysp, Ostrów Wielki, o pow. 90,66 ha i długości około 3 km to druga co do wielkości wyspa jeziorna w Polsce. Najmniejsza zaś to zaledwie kępa trzcin wyrastających ponad powierzchnię wody. Wszystkie jednak mają ogromne znaczenie jako siedlisko i obszar lęgowy rzadkich i chronionych ptaków wodno-błotnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto