Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W dwunastu punktach sprzedawano alkohol nieletnim

(EDA)
W gminie Karsin przeprowadzona została kampania informacyjna dla przedsiębiorców i sprzedawców napojów alkoholowych, mająca na celu uświadomienie praktycznej niemożności ustalenia wieku osoby kupującej alkohol.

Kampania została zrealizowana na zamówienie Urzędu Gminy w Karsinie i objęła 20 punktów sprzedaży napojów alkoholowych znajdujących się na terenie gminy. Na realizatora zadania wybrano Małopolskie Centrum Profilaktyki specjalizujące się we współpracy z instytucjami administracji publicznej i samorządowej w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów społecznych. Koordynatorem oraz opiekunem merytorycznym z ramienia Urzędu była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Jednym z elementów kampanii była tzw. kontrolowana sprzedaż alkoholu polegająca na tym, iż alkohol w punkcie sprzedaży próbowała zakupić osoba wyglądająca na nieletnią. Przedmiotem było ustalenie postępowania sprzedawcy odnośnie sprawdzenia wieku osoby kupującej. Na terenie Gminy Karsin spośród 20 wytypowanych punktów sprzedaży napojów alkoholowych 12 negatywnie przeszło tą weryfikację, tzn. sprzedano alkohol osobie wyglądającej na nieletnią bez weryfikacji jej wieku na podstawie dokumentu tożsamości. Wbrew pozorom, w porównaniu do podobnych badań w innych rejonach Polski, jest to wynik bardzo dobry.

Powodów dla których zorganizowano kampanię jest kilka: po pierwsze, Gminna Komisja Rozwiązywania Napojów Alkoholowych, zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, jest komórką zobligowaną do prowadzenia działań zapobiegawczych związanych z kontaktem młodych ludzi z alkoholem. Po drugie, wg badań prowadzonych przez szereg instytucji (m.in. Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych), czas dojrzewania to okres w którym młodzi ludzie najczęściej podejmują się zachowań ryzykownych - w tym kontaktu z alkoholem - niejednokrotnie to alkohol właśnie jest przyczyną podejmowania kolejnych działań zagrażających zdrowiu fizycznemu i psychicznemu młodzieży, a niejednokrotnie i życiu.

Kolejny cel kampanii to wsparcie sprzedawców alkoholu w należytym i zgodnym z prawem wykonywaniu pracy. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje dwa rodzaje sankcji za złamanie zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim: administracyjną, ponoszoną przez przedsiębiorcę korzystającego z zezwolenia w punkcie sprzedaży, w którym doszło do naruszenia, w postaci obligatoryjnego cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz niemożności ubiegania się o wydanie nowego zezwolenia przez okres lat 3 od jego cofnięcia (por. art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a oraz ust. 11 ustawy). Karną, którą ponosi osoba winna dokonania sprzedaży (sprzedawca) oraz przedsiębiorca prowadzący punkt, w którym doszło do naruszenia w zakresie niedopełnienia przez niego nadzoru. Karą za popełnienie omawianego występku jest grzywna w wysokości od 100 PLN do aż 720 000 PLN; ustawa przewiduje ponadto możliwość nałożenia środków karnych w postaci zakazu prowadzenia działalności objętej zezwoleniem lub przepadku napojów alkoholowych (art. 43 w/w ustawy).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto