Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs Nalewek Domowych w Dziemianach. Jak co roku dominującą kategorią była nalewka owocowa

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
W Gminnym Centrum Informacji Turystycznej w Dziemianach odbył się Konkurs Nalewek Domowych zorganizowany przez Ośrodek Kultury w Dziemianach oraz Sołectwo Dziemiany.

Jest to świetna okazja dla sympatyków domowych trunków, aby pochwalić się swoimi wyrobami. Do konkursu zgłoszono 48 buteleczek przeróżnych nalewek, które zostały przypisane do konkretnej kategorii tj. owocowe, wiśniowe, ziołowe i pozostałe.

Przed komisją stanęło niemałe wyzwanie - wyboru najlepszych nalewek domowych roku 2022. Skład komisji przedstawiał się następująco: Robert Ebertowski, Stanisław Kuczkowski, Leszek Pobłocki oraz Dariusz Turzyński.

Jak co roku dominującą kategorią była nalewka owocowa, która liczyła aż piętnaście buteleczek. W tej kategorii zwycięzcami okazali się:
I miejsce – Zyta Owsińska
II miejsce – Bolesław Kleinschmidt
III miejsce – Helena Singpiel

Najlepsze wiśniowe nalewki przygotowali:
I miejsce – Urszula Kalinowska
II miejsce – Anna Wirkus
III miejsce – Bolesław Kleinschmidt

W kategorii nalewek ziołowych zwyciężyli:
I miejsce – Maria Jenta
II miejsce – Urszula Kalinowska
III miejsce –Joanna Wirkus

Ostatnią kategorią były nalewki pozostałe. Tutaj najlepsze okazały się:
I miejsce – Jolanta Skiba
II miejsce – Urszula Kalinowska
III miejsce – Anna Wirkus

Po wręczeniu nagród właścicielom nalewek oraz dla wszystkich uczestników i gości czekał poczęstunek.

Nalewki na bazie owoców, produkowane z użyciem alkoholu etylowego o mocy poniżej 80 %, są klasyfikowane do grona wyrobów spirytusowych i z tego względu objęte są ustawowym wykazem wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja musi odbywać się w składzie podatkowym.

Jednak w domowych warunkach, nalewki wytwarza się najczęściej z zakupionego alkoholu, który posiada akcyzę. Zatem jeśli tylko posiadamy legalnie zakupiony spirytus, nie bójmy się konsekwencji prawnych.

Zapis dotyczący produkcji alkoholu na użytek własny to Dyrektywa Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r., która brzmi następująco: w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych w celu zagwarantowania uczciwego stosowania zwolnień od podatku państwa członkowskie mają prawo zwolnić od podatku akcyzowego piwo, wino oraz inne napoje przefermentowane, niemusujące i musujące produkowane przez osoby fizyczne i konsumowane przez producenta, członków jego rodziny lub jego gości, pod warunkiem że nie dokonuje się ich sprzedaży.

Precyzyjny zapis konsumowane przez producenta, członków jego rodziny lub jego gości w polskim prawie odnalazł się w dość kłopotliwej formie na własny użytek. Użytek własny, to w myśl przytoczonej ustawy produkcja i konsumpcja alkoholu (jednak nie etylowego) przez: producenta tego alkoholu, członków jego rodziny i gości producenta. Zatem chodzi o warunki ściśle prywatne i towarzystwo osób, z którymi mamy dobre, bliskie relacje. Absolutnie wykluczone jest podawanie tego typu alkoholi gościom naszych restauracji czy hoteli jak i na wszelkich imprezach, które mają charakter formalny.

Czy można legalnie sprzedawać nalewki własnej produkcji?
Dla sprzedaży nalewek konsumentom, koniecznym staje się zatem posiadanie zezwolenia na sprzedaż detaliczną napojów o zawartości alkoholu przekraczającej 18% objętości. Chcąc sprzedawać nalewki podmiotom profesjonalnym (restauracjom, hotelom, itp.) konieczne będzie też posiadanie tzw. zezwolenia hurtowego.

Uruchomienie produkcji nalewek wymaga uzyskania wpisu do rejestru, który prowadzi minister właściwy do spraw rynków rolnych. Jest to bowiem działalność regulowana. Do wniosku o wpis do rejestru konieczne jest przedstawienie wielu załączników (których uzyskanie łączy się z wypełnieniem wielu obowiązków).

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto