W Gminie Nowa Karczma świętowano jubileusz 50-lecia jej utworzenia. Andrzej Pollak, wójt, mówi o tym jak się zmieniła gmina i mieszkańcy

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
W Gminnej Hali Sportowej odbyła się 53. Sesja Rady Gminy Nowa Karczma VIII Kadencji. Posiedzenie otworzył Przewodniczący Rady Marek Wołoszyk. Obrady miały szczególny charakter, bo przypadały w Dniu Samorządu Terytorialnego, a przede wszystkim związane były z obchodami 50-lecia administracyjnego utworzenia Gminy Nowa Karczma.
W Gminnej Hali Sportowej odbyła się 53. Sesja Rady Gminy Nowa Karczma VIII Kadencji. Posiedzenie otworzył Przewodniczący Rady Marek Wołoszyk. Obrady miały szczególny charakter, bo przypadały w Dniu Samorządu Terytorialnego, a przede wszystkim związane były z obchodami 50-lecia administracyjnego utworzenia Gminy Nowa Karczma. UG Nowa Karczma
O tym, jak minęło 50 lat od momentu powstania gminy Nowa Karczma i jakie stoją przed nią wyzwania - rozmawiamy z Andrzejem Pollakiem, wójtem gminy.

50-lecie administracyjnego utworzenia gminy Nowa Karczma to doskonały czas na podsumowanie. Jak na przestrzeni tych lat zmieniła się gmina?

W tej kwestii warto przytoczyć słowa Alojzego Szoski, wieloletniego wójta gminy Nowa Karczma, który powiedział: „Gdy wprowadzono gminy, nastąpiła dość duża zmiana, aczkolwiek naczelnik nie był wybierany lecz mianowany przez wojewodę. Było to małe odejście od centralizacji, ale nie całkowite. Gdy zlikwidowano powiaty, wiele zadań przeszło na poziom gminy i trzeba było je wykonywać. W roku 1990. następuje proces reform, długo oczekiwany przez społeczeństwo, to także wiązało się diametralną zmianą w systemie zarządzania. Dochodzi do reformy ustrojowej naszego państwa, następuje długotrwały proces reform gmin, administracji, który przebiega stopniowo. Najpierw wójta wybierają radni, a od 2002 r. wybory są już bezpośrednie. Serce naszego kraju bije wówczas w gminach, powiecie, województwie. Mieszkańcy otrzymali prawo do współdecydowania o swoich losach. Olbrzymia energia została uwolniona kiedy wstąpiliśmy do Unii Europejskiej i zaczęliśmy aplikować o środki unijne. Nastąpił wówczas proces dynamicznego rozwoju dzięki sprawnej administracji. Udało nam się zdobyć ogromną ilość środków i w naszych wsiach zaczęło się wiele zmieniać. Były to rzeczy, o których dzisiaj pewnie młodzi ludzie nie pamiętają, ale to np. wodociągi, kanalizacja, drogi, służba zdrowia, oświata. Osiągnęliśmy olbrzymi skok cywilizacyjny. Oprócz tych sukcesów pojawiły się też problemy. Prywatyzacja spowodowała wzrost bezrobocia, wystąpiły problemy z zagospodarowaniem terenów po likwidowanych przedsiębiorstwach. Niezmiernie wzrosły też zadania opieki społecznej. Mimo tych wszystkich trudności samorząd okrzepł. Gmina spełnia bardzo ważną rolę. Jako mała ojczyzna jest też ostoją pluralizmu, demokracji i zarządza na miejscu lokalnymi finansami, co jest podstawą każdej gospodarki.”

Ostatnie lata to także czas wielu ważnych inwestycji poprawiających życie mieszkańców.
Gmina Nowa Karczma od lat inwestuje w infrastrukturę komunalną. Powstały dwie oczyszczalnie ścieków, wybudowano cztery stacje uzdatniania wody - to blisko 1000 przyłączy kanalizacyjnych, ponad 160 km sieci wodociągowych. Ważnym elementem są też drogi. Łącznie ich długość to blisko 110 km dróg publicznych oraz ponad 160 km dróg wewnętrznych i osiedlowych. To też ich przebudowa stanowi główny element inwestycyjny w budżecie gminy. Można tu wskazać kończącą się modernizację dróg - ulica Brzozowa, Dębowa, Sosnowa i Olszowa, która pochłonęła ponad 8 mln zł, a wraz ze zbiornikiem retencyjnym i chodnikiem przy drodze 224 przedsięwzięcie zamknie się kwotą ponad 10 mln zł.

Czy zmienili się także sami mieszkańcy?
Na przestrzeni lat zmienia się charakter rolniczy gminy - rośnie średnia powierzchnia gospodarstw rolnych, zlikwidowano PGR-y, wielu rolników specjalizuje się w wysoce innowacyjnej produkcji mleczarskiej.

Jakie są mocne strony gminy?
Mocną stroną gminy są walory krajobrazowe - sześć obszarów NATURA 2000, dwa Obszary Chronionego Krajobrazu, Kaszubski Park Krajobrazowy oraz kilkanaście pięknych jezior. To też walory patriotyczno-historyczne: Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, obelisk Hynka w Szatarpach.

Z jakimi trudnościami musi się borykać samorząd?
Gmina Nowa Karczma posiada bardzo niski wskaźnik podatkowy, stąd jej dochody własne są znacząco ograniczone. To też tak wiele inwestycji wymaga uzyskania dofinansowania zewnętrznego.

Podsumowując pięćdziesięciolecie warto wspomnieć także o zarządzających, którzy na przestrzeni pół wieku administrowali gminą Nowa Karczma.
Naczelnicy: Bogdan Szulman potem Antoni Sielawko. Następnie funkcję naczelnika a następnie wójta przez wiele lat piastował Alojzy Szoska. Od roku 2010 wójtem gminy Nowa Karczma jestem ja.

Jakie wyzwania stoją przed samorządem?
Największym wyzwaniem stojącym przed samorządem jest podniesienie efektywności energetycznej z wykorzystaniem OZE. Od lat gmina termomodernizuje budynki publiczne. Aktualnie wszystkie budynki administracyjne wyposażone są w pompy ciepła i fotowoltaikę. Pompy ciepła zasilają też trzy świetlice wiejskie, a fotowoltaika została zamontowana na kolejnych pięciu. Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa pomp ciepła dla Szkoły Podstawowej w Szatarpach oraz GOKSiR i biblioteki w Nowej Karczmie. Niemniej największym wyzwaniem na najbliższe lata będzie wymiana systemu ogrzewania w szkołach w Nowej Karczmie, Grabowie i Lubaniu. Najważniejszym z zadań oczekiwanym przez wszystkich mieszkańców jest przebudowa drogi nr 221.

Gmina pięknieje z każdym rokiem, czy zmieniają się także oczekiwania mieszkańców? Jakie potrzeby zgłaszają najczęściej?
Pięknieją zarówno obiekty administracyjne, jak i budynki mieszkańców. Rosną oczekiwania w zakresie ochrony środowiska, w tym wymiany kotłów na paliwa stałe i wykorzystania OZE.

Z okazji jubileuszu przygotowano dla mieszkańców sporo atrakcji, proszę powiedzieć, jakie to były wydarzenia.
27 maja, w Dzień Samorządu Terytorialnego, odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy, na którą skierowano zaproszenie otwarte dla wszystkich radnych, sołtysów, byłych pracowników urzędu gminy i jednostek organizacyjnych, którzy w minionym 50-leciu przyczynili się do rozwoju gminy Nowa Karczma. Była to okazja do spotkania po latach licznie przybyłych pracowników i samorządowców. Historyczną prezentacje oraz osobiste wspomnienia przedstawili byli naczelnicy Alojzy Szoska i Bogdan Szulman. Po sesji odbył się koncert zespołu Słowiańska Dusza, a po nim częstowałem okolicznościowym tortem wszystkich przybyłych gości i mieszkańców. 28 maja zorganizowano na terenie targów w Lubaniu Piknik Rodzinny połączony z Dniem Dziecka. Kilkaset osób aktywnie spędzało czas korzystając z przygotowanych animacji i licznych atrakcji, w tym pokazu ratowniczego straży pożarnej. Wydarzenie zakończono wspólnym ogniskiem.

Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie