Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie zorganizowano konferencję poświęconą rakowi piersi. ZDJĘCIA, WIDEO

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Wideo
od 16 lat
Podczas konferencji onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie dyskutowano m.in. o raku piersi i szybkiej terapii onkologicznej. Eksperci wyjaśniali dlaczego tak ważne jest, aby wykonywać regularne badania profilaktyczne. Co więcej, całkiem spory pakiet badań można było zrobić zupełnie za dramo właśnie podczas wydarzenia.

Konferencja w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie

Po raz pierwszy w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie odbyła się konferencja profilaktyczna poświęcona rakowi piersi. Jej hasło brzmiało "Nie boję się mówić o raku piersi". Jak się okazuje, to właśnie strach przed diagnozą jest jedną z najczęstszych przyczyn, dla których kobiety zaniedbują profilaktykę. Tymczasem badania potwierdzają, że im szybciej wykryte zmiany, tym większe szanse na wyleczenie.

Jak podkreślał dr n. med. Piotr Woźniacki, chirurg onkolog, można zaobserwować stopniową poprawę wyników leczenia, a rokowanie pacjentek, w porównaniu z innymi nowotworami są naprawdę korzystne. Jednak wiele zależy od tego na jakim etapie dojdzie do rozpoznania.

Podczas konferencji specjaliści dzielili się szeroką wiedzą na temat badań i leczenia raka piersi. Sporo uwagi poświęcono także Krajowej Sieci Onkologicznej. Przekazano również "Dzwon Zwycięzcy" na rzecz pacjentów onkologicznych Poradni Onkologicznej.

Co ważne, uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji specjalistów w ramach "Białego Dnia". Te cieszyły się sporym zainteresowaniem.

- Pacjenci bardzo chętnie zgłaszali się na badania, wykonywałyśmy im pomiar ciśnienia, poziom cukru, ale także udzielałyśmy porad - mówiła Grażyna Bros-Siegieda, starsza pielęgniarka w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

Jak podkreślają organizatorzy, każda rozmowa na temat raka piersi to większa szansa na to, że kobiety zgłoszą się na badania profilaktyczne oraz diagnostyczne, które przekładają się na rozpoznania nowotworu we wczesnym stadium zaawansowania klinicznego. Przykładem jest chociażby program przesiewowy, w którym kobiety od 50 do 69 roku co dwa lata dostają regularnie zaproszenia na mammografię. Badania można wykonać także w mammobusie, czyli autobusie, w którym znajduje się mammograf. Program badań przesiewowych jest bardzo ważny, niestety uczestnictwo w nim pozostawia wiele do życzenia, biorąc pod uwagą przykład krajów skandynawskich. Tam w badaniach bierze udział od 70 do 90 proc. kobiet. Tymczasem w województwie pomorskim, które wiedzie prym pod tym względem, mamy niewiele ponad 40 proc.

- Celem wydarzenia jest przede wszystkim zwiększenie świadomości na temat profilaktyki nowotworów piersi, zdrowego trybu życia i możliwości Szybkiej Terapii Onkologicznej - mówi Marzena Mrozek, prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - Każdy głos w tej sprawie ma ogromne znaczenie i może znacząco przyczynić się do wzrostu społecznej świadomości w tym obszarze. Konferencja była okazją do pogłębienia wiedzy na temat profilaktyki nowotworu piersi oraz wsparcia pacjentek i ich bliskich w walce z tą chorobą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto