Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie z wąsami. Zobaczcie, co chcą przekazać

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
Nie tylko mężczyźni noszą wąsy. W grupie pracowników Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie również kobiety pozują do zdjęć z wąsami. Wszystko po to, aby zachęcić do badań profilaktycznych.

Listopadowe wąsy stały się ogólnoświatową modą. Trendy dotarły także do Kościerzyny. Choć czarny wąsik wygląda dość zabawnie, to jego rola jest niezwykle ważna. Ma zachęcić mężczyzn do badań profilaktycznych.

- Listopad został uznany na całym świecie jako miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder - informuje Marta Hess, rzecznik prasowy Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - Skąd nazwa akcji? Listopad to po angielsku november, a wąsy – moustache. Po połączeniu tych słów powstaje „movember”. Rozpoznawalne „listopadowe wąsy” mają na celu wzbudzenie ciekawości otoczenia oraz zapoczątkowanie dyskusji na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder. Warto więc skorzystać z tej okazji i zadbać o zdrowie.

Jak podkreślają specjaliści, nowotwory jądra powstają w wyniku niepohamowanego podziału komórek wywodzących się z jądra, tworzących guz. Mogą powstawać ze wszystkich tkanek w obrębie jądra, a ich charakter może być złośliwy albo łagodny. Terminem „rak” określa się nowotwór złośliwy, który pochodzi z komórek nabłonkowych organizmu. Rak jądra cechuje się dość dobrym rokowaniem. Liczy się jednak czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii.

Wśród niepokojących symptomów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie, lekarze wymieniają m.in. niebolesną opuchliznę jądra, zmiany w konsystencji jądra, obecność guzka w jądrze, pobolewanie jądra, uczucie dyskomfortu w mosznie, w przypadku trwającego procesu zapalnego - ból jądra, a rzadziej także ginekomastię, czyli powiększenie i tkliwość piersi.

- Pierwsze objawy mogą być mało dokuczliwe i niestety wciąż jeszcze zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje - mówi dr Karol Sasim, lekarz kierujący Oddziałem Urologii i Urologii Onkologicznej. - W wychwyceniu pierwszych objawów rozwijającej się choroby pomaga regularne samobadanie jąder.

Jak to zrobić?

  • Dokładnie sprawdź powierzchnię jąder.
  • Poprzekładaj jądra w dłoniach oceniając ich strukturę i konsystencję.
  • Sprawdź czy w obrębie jąder wyczuwasz zgrubienie, bolesność, obrzęk albo zmiany o charakterze guza.
  • Sprawdź, czy w mosznie obecny jest płyn.

Choroba może manifestować się również niespecyficznymi objawami tj. bólem podbrzusza. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza na dalszą diagnostykę.

Kampania Movember w Polsce ma bardzo ważne zadanie. Istotna jest profilaktyka, ale też aspekt psychologiczny. Chodzi o to, by przełamywać wstyd, który towarzyszy wielu mężczyznom w związku z badaniami.

Dodajmy, że badania przesiewowe w kierunku raka stercza (oznaczenie PSA) można wykonać w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. mieszącym się na parterze budynku głównego.

W ramach programu pilotażowego "Profilaktyka 40 plus" realizowanego w kościerskim szpitalu, mężczyźni powyżej 40. roku życia mogą zbadać ten parametr bezpłatnie. Aby zakwalifikować się do programu wystarczy odpowiedzieć na pytania ankietowe za pośrednictwem infolinii 22 735 39 53 lub Internetowego Konta Pacjenta.

Jeśli pacjent posiada już e-skierowanie, należy umówić się na bezpłatne badanie w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. telefonując pod numer 58 686 01 68

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto