Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chirurdzy z całego Pomorza spotkali się w Kościerzynie, by omówić najtrudniejsze przypadki medyczne

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Chirurdzy z całego Pomorza spotkali się w Kościerzynie, by omówić najtrudniejsze przypadki w 2022 roku.
Chirurdzy z całego Pomorza spotkali się w Kościerzynie, by omówić najtrudniejsze przypadki w 2022 roku. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
Najtrudniejsze przypadki medyczne trafiły na tapet podczas spotkania chirurgów z całego Pomorza, które zorganizowano w Kościerzynie. Specjaliści omówili osiem nietypowych sytuacji, z którymi musieli zmierzyć się w swojej pracy w 2022 r.

Chirurdzy z całego Pomorza spotkali się w Kościerzynie, by omówić najtrudniejsze przypadki medyczne, z którymi musieli zmierzyć się w 2022 roku. Dyskusja poświęcona tej tematyce jest doskonałym sposobem na wymianę doświadczeń.

W wydarzeniu wzięło udział 70 specjalistów.

Sympozjum, podczas którego omawiane są „przypadki roku” jest już tradycją. Wydarzenie łączące ekspertów w dziedzinie chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej po raz kolejny zostało zorganizowane na Kaszubach. Jego inicjatorem był dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, który jednocześnie pełni funkcję przewodniczącego Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich.

- W ramach tej organizacji zrzeszamy wszystkich chirurgów ogólnych województwa pomorskiego i cyklicznie organizujemy spotkania naszego towarzystwa. W ich trakcie poszczególne oddziały przedstawiają ciekawe przypadki w formie krótkiej prezentacji, co następnie jest komentowane i dyskutowane - mówi dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz.

Podczas spotkania zorganizowanego w Kościerzynie zaprezentowano 8 nietypowych przypadków medycznych, z którymi specjaliści musieli się zmierzyć w 2022 roku. Mówiono m.in. o przypadkowo wykrytej splenomegalii u pacjenta z otyłością patologiczną, wielonarządowej resekcji w zaawansowanym raku kory nadnercza, jak również o uporczywej biegunce po nieprawidłowym leczeniu chirurgicznym wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej kościerskiego szpitala, dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz, lek. med. Piotr Wiśniewski i lek. med. Paweł Ulasiński w przygotowanym wykładzie pn. „Guz trzustki ciągłą pułapką diagnostyczną” swoją uwagę skupili na nieswoistości i szerokim spektrum objawów guzów trzustki, które w konsekwencji mogą wpłynąć na błędną interwencję medyczną. Podkreślono, że leczenie i diagnostyka nowotworów trzustki stanowi jedno z najtrudniejszych wyzwań współczesnej medycyny.

- Wymieniamy doświadczenia, omawiamy trudne, nietypowe przypadki, z którymi mieliśmy do czynienia, uczymy się od siebie, a wszystko po to, żeby w przyszłości lepiej sobie z takimi przypadkami radzić - organizator sympozjum. - Wartość edukacyjna tego typu spotkań jest bardzo duża.

Tego rodzaju wydarzenia w znaczący sposób podnoszą wiedzę i umiejętności pomorskich zespołów chirurgicznych, co wprost przekłada się następnie na wzrost bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto