Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilk w Nowych Polaszkach. Czytelnicy zrobili zdjęcie

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Zdjęcie ilustracyjne/123rf
Choć wilki pojawiają się na naszym terenie, to wcale nie tak łatwo jest zrobić im zdjęcie. Zwierzęta te raczej unikają ludzi i ich domów. Tym razem jednak zwierzę oddaliło się od lasu i zbliżyło do zabudowań w Nowych Polaszkach. Ten moment uchwycił jeden z mieszkańców wsi.

Wilki coraz częściej pojawiają się w powiecie kościerskim. Świadczyć o tym mogą m.in. zdjęcia nadsyłane przez Czytelników. Zwykle zwierzęta te budzą sporo obaw, jednak jak podkreślają eksperci, wilki omijają ludzi szerokim łukiem, a spotkać je można bardzo rzadko.

Tym razem samotny wilk był widziany w Nowych Polaszkach w gm. Stara Kiszewa i to w niedalekiej odległości od zabudowań. Jednemu z mieszkańców tej miejscowości udało się zrobić zdjęcie.

O wilkach sporo wiedzą leśnicy, którzy ze względu na swoją pracę, najczęściej natrafiają na ich ślady.

- Wilki, które przebywają w lasach leśnictwa Podrąbiona na czas rozrodu odchodzą na teren Nadleśnictwa Kaliska. Do nas wracają na okres jesienno-zimowy - mówi Zdobysław Czarnowski, leśniczy leśnictwa Podrąbiona w gm Karsin (Nadleśnictwo Kościerzyna). - Gdy odchodziły od nas na wiosnę wataha miała 6 osobników. W tym czasie na pewno pojawił się nowy miot. Część dorosłych osobników mogła opuścić stado szukając swojego miejsca na ziemi. Niedawno otrzymałem wiadomość z okolic Wojtala o 6 osobnikach więc stado jest stabilne. Prawdopodobnie niedługo wrócą do nas na zimowanie.

O tym, że w powiecie kościerskim przybywa wilków mówi się już od kilku lat. Pewne obawy z tym związane mają rolnicy. Zdarzały się bowiem przypadki ataków na zwierzęta hodowlane. Na szczęście bardzo rzadko.

Jeśli jednak już trafimy na wilka, warto wiedzieć jak się zachować w takich sytuacjach. Eksperci z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska mają kilka wskazówek.

Mając na uwadze bezpieczeństwo ludzi oraz zwierząt domowych zasadne jest, aby mieszkańcy, mieszkający w obszarze zamieszkiwanym przez wilki zapewnili opiekę nad domowymi zwierzętami psami i kotami poprzez:

  • - trzymanie ich w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach;
  • - niepozostawianie psiej i kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników.

Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić broniącego swojego pożywienia psa lub kota;

  • - niepuszczania psów bez możliwości ich kontroli i niepuszczanie psów luzem po lesie;
  • - niepozwalanie psu na wychodzenie poza teren gospodarstwa i swobodne penetrowanie pobliskich lasów. Nawet jeśli nie zostanie zaatakowany przez drapieżniki w lesie, wilki mogą przyjść jego tropem pod zabudowania, zabić psa lub zaatakować inwentarz.

Kolejna kwestia dotycząca sytuacji niebezpiecznych z udziałem wilka to ataki drapieżników na zwierzęta gospodarskie. Wilki zabijają zwierzęta gospodarskie głównie dlatego, że są one niedostatecznie chronione przez właścicieli, pozostawiane na nieogrodzonych lub słabo zabezpieczonych pastwiskach, bez odpowiedniego nadzoru, również często na okres nocy.

Zgodnie z art. 126 ust. 4 ww. ustawy o ochronie przyrody właściciele lub użytkownicy gospodarstw rolnych mogą współdziałać z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska w zakresie sposobów zabezpieczania zwierząt gospodarskich przed szkodami powodowanymi przez wilki. W ramach porozumienia, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku może, w miarę posiadanych możliwości, przekazać zaproponowaną przez wnioskodawcę ilość fladr określoną w metrach bieżących, natomiast właściciel zwierząt wykonuje prace polegające na ich instalacji. Dodatkowo za szkody wyrządzone przez wilki w pogłowiu zwierząt gospodarskich przysługuje odszkodowanie Nie ma jednak szans na rekompensatę, jeżeli poszkodowany nie wyraził zgody na wykonanie zabiegów zapobiegających szkodom oraz za szkody wyrządzone przez wilki w pogłowiu zwierząt gospodarskich pozostawionych w okresie od zachodu do wschodu słońca, bez bezpośredniej opieki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto