Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilki coraz częściej pojawiają się na terenie powiatu kościerskiego. Sprawdź, jak się zachować, gdy spotkasz wilka

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
123rf
Wszystko wskazuje na to, że wilki coraz bardziej zadomowiły się na terenie powiatu kościerskiego. Warto dowiedzieć się, co zrobić, aby nie zbliżały się do domów i gospodarstw, a także kiedy można liczyć na odszkodowanie za szkody spowodowane przez wilki.

Wilki coraz częściej pojawiają się na terenie powiatu kościerskiego. Ślady ich obecności obserwują nie tylko leśnicy, ale także mieszkańcy, niektórym udaje się nawet sfotografować te zwierzęta. Jedno jest pewne, wilki wciąż wzbudzają spory strach, a miłośnicy leśnych wędrówek woleliby nie spotkać ich na swej drodze. Dodajmy, że spotkanie wilka nie jest takie proste, zwierzęta te zdecydowanie unikają ludzi.

Jednak, jeśli już trafimy na wilka, warto wiedzieć jak się zachować w takich sytuacjach. Eksperci z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska mają kilka wskazówek. Przypominają je Urząd Gminy w Kościerzynie.

Jak się okazuje, najczęstsze sytuacje niebezpieczne z udziałem wilka, które mogą mieć miejsce, to wilki niewykazujące lęku przed człowiekiem, pojawiające się w pobliżu zabudowy i porywające psy. Część z tych wilków może być chora, mogą zdarzyć się też hybrydy wilka z psem. Możliwe jest również, że część takich zdarzeń powodowana jest przez wałęsające się zdziczałe psy.

Mając na uwadze bezpieczeństwo ludzi oraz zwierząt domowych zasadne jest, aby mieszkańcy, mieszkający w obszarze zamieszkiwanym przez wilki zapewnili opiekę nad domowymi zwierzętami psami i kotami poprzez:

- trzymanie ich w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach;
- niepozostawianie psiej i kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić broniącego swojego pożywienia psa lub kota;
- niepuszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikacje właściciela lub opiekuna, niepuszczanie psów luzem po lesie;
- niepozwalanie psu na wychodzenie poza teren gospodarstwa i swobodne penetrowanie pobliskich lasów. Nawet jeśli nie zostanie zaatakowany przez drapieżniki w lesie, wilki mogą przyjść jego tropem pod zabudowania, zabić psa lub zaatakować inwentarz.

- Zasadne jest również podjęcie przez mieszkańców działań polegających na zabezpieczeniu pojemników na odpady przed dostępem zwierząt w obszarach, w których bytują wilki - możemy przeczytać na stronie Urzędu Gminy Kościerzyna. - Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, a szczególnie kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać drapieżniki. Pozostawianie i udostępnianie resztek żywności w lesie lub w jego pobliżu, może spowodować, że wilki, a szczególnie młode osobniki, mogą uzależnić się od takiego źródła pokarmu i w efekcie nauczyć się postrzegać ludzi jako dostarczycieli pożywienia.

W przypadku stwierdzenia sytuacji, w której wilki regularnie żerują na pokarmie pozostawianym przez ludzi (nęciska, czatownie fotograficzne, kosze i doły na śmieci, kompostowniki itp.) należy zawiadomić Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku (ul. Chmielna 54/57, 80 – 748 Gdańsk, tel.: 58 68-36-800, fax: 58 68-36-803, e-mail: [email protected], http://gdansk.rdos.gov.pl/kontakt).

Kolejna kwestia dotycząca sytuacji niebezpiecznych z udziałem wilka to ataki drapieżników na zwierzęta gospodarskie. Wilki zabijają zwierzęta gospodarskie głównie dlatego, że są one niedostatecznie chronione przez właścicieli, pozostawiane na nieogrodzonych lub słabo zabezpieczonych pastwiskach, bez odpowiedniego nadzoru, również często na okres nocy.

Zgodnie z art. 126 ust. 4 ww. ustawy o ochronie przyrody właściciele lub użytkownicy gospodarstw rolnych mogą współdziałać z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska w zakresie sposobów zabezpieczania zwierząt gospodarskich przed szkodami powodowanymi przez wilki. W ramach porozumienia, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku może, w miarę posiadanych możliwości, przekazać zaproponowaną przez wnioskodawcę ilość fladr określoną w metrach bieżących, natomiast właściciel zwierząt wykonuje prace polegające na ich instalacji. Dodatkowo za szkody wyrządzone przez wilki w pogłowiu zwierząt gospodarskich przysługuje odszkodowanie Nie ma jednak szans na rekompensatę, jeżeli poszkodowany nie wyraził zgody na wykonanie zabiegów zapobiegających szkodom oraz za szkody wyrządzone przez wilki w pogłowiu zwierząt gospodarskich pozostawionych w okresie od zachodu do wschodu słońca, bez bezpośredniej opieki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto