Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypadek w Lubaniu. Kierowca stracił panowanie nad autem. Miał 1,5 prom. alkoholu w organizmie

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
KPP Kościerzyna, OSP Nowa Karczma, Polskapress
Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło w miejscowości Lubań w gm. Nowa Karczma. Kierujący samochodem marki Opel, jadąc drogą wojewódzką 221, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z prawidłowo jadącym samochodem ciężarowym marki Scania. Kierujący oplem miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. Teraz za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości może mu grozić nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie został powiadomiony telefonicznie o zderzeniu czołowym dwóch samochodów na drodze wojewódzkiej nr 221 w rejonie miejscowości Lubań. Natychmiast w to miejsce został wysłany patrol policji.

- Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce wypadku, przesłuchali świadków, przeprowadzili oględziny, wykonali fotografie i ustalili wstępnie, że 38- letni mieszkaniec Gdańska, poruszający się samochodem marki Opel, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z prawidłowo jadącym samochodem ciężarowym marki Scania, którym kierował 28-letni mieszkaniec powiatu bytowskiego - mówi Piotr Kwidziński, rzecznik kościerskiej policji.

Policjanci sprawdzili trzeźwość kierujących, okazało się, że kierujący oplem był pod wpływem alkoholu, miał 1,5 promila alkoholu. Mundurowi zatrzymali prawo jazdy. Teraz za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości może mu grozić nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Jazda samochodem po spożyciu alkoholu stanowi poważne zagrożenie zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Alkohol wpływa negatywnie na zdolności psychofizyczne osoby, co może znacząco zwiększyć ryzyko wypadku. Spożywanie alkoholu wpływa na reakcje psychomotoryczne, zdolność koncentracji, ocenę sytuacji oraz koordynację ruchową.

Pod wpływem alkoholu kierowca może doświadczać obniżenia zdolności do skupienia uwagi, co utrudnia prawidłowe rozpoznawanie sytuacji na drodze. Zdolność do oceny prędkości, dystansu czy czasu reakcji może być znacznie osłabiona, co zwiększa ryzyko błędów w prowadzeniu pojazdu.

Alkohol oddziałuje również na zdolności motoryczne, co może wpłynąć na precyzję ruchów kierowcy. Koordynacja ruchowa i zdolność utrzymania pojazdu na prostej drodze czy skręcanie na zakrętach mogą być znacząco zaburzone.

Wpływ alkoholu na system nerwowy sprawia, że kierowca staje się bardziej skłonny do ryzykownych zachowań, przekraczania prędkości, czy nieprzestrzegania innych zasad ruchu drogowego. To wszystko znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wypadku.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto