Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ariadna Piepiórka, nauczycielka z Nowej Karczmy otrzymała prestiżowe wyróżnienie literackie

Edyta Łosińska-Okoniewska
Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu
Jej książka zachwyciła młodych Czytelników. Teraz doceniło ją także jury i przyznało wyróżnienie

Pisarka Ariadna Piepiórka z gm. Nowa Karczma, autorka książki „O księżycu z komina domu na wzgórzu” otrzymała wyróżnienie w prestiżowym konkursie literackim w Oświęcimiu.

Już od dwudziestu sześciu lat w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu przyznawana jest Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego. Mieszkańcy powiatu kościerskiego mają powody do dumy, bo wyróżnienie w tym prestiżowym konkursie otrzymała Ariadna Piepiórka za książkę pt. „O księżycu z komina domu na wzgórzu”, Wydawnictwo Skrzat.

Jest to historia Michała, który po zmianie szkoły zasiada w ławce obok szkolnego dziwadła - Wiktora. Odkrywa, że nawet będąc klasowym „outsiderem”, można dostrzec jasne strony życia. „O księżycu z komina domu na wzgórzu” to książka, która skłania do zastanowienia, pełna refleksji nad życiem i śmiercią, do głębi wzruszająca i udowadniająca, że w każdym człowieku kryje się iskierka dobra. Warto nadmienić, że w tym roku wydawcy, autorzy i miłośnicy literatury dziecięcej zgłosili 82 książki. Nagrodę ustanowiły Fundacja „Książka dla Dziecka” i redakcja czasopisma o książce dla dziecka „Guliwer”.

Tymczasem od 2004 roku organizatorem i gospodarzem konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki w Oświęcimiu. Autor najlepszej książki dla dzieci, wydanej po raz pierwszy w poprzednim roku, otrzymuje statuetkę Koziołka Matołka.

Niezwykle istotne jest, aby ideą nawiązywała ona do „słonecznej” wizji twórczości dla dzieci, promowanej przez Kornela Makuszyńskiego. W tym roku Koziołka otrzymała Antonina Kasprzak za książkę „Wiłka smocza dziewczynka”.

Jury, na czele którego stanęła Alicja Ungeheuer-Gołąb, a w którego składzie znaleźli się także Grażyna Lewandowicz-Nosal, Anna Maria Krajewska, Jerzy Kumiega, Ewa Świerżewska, Małgorzata Wójcik-Dudek, Oliwia Brzeźniak-Pałgan, przyznało jeszcze dwa wyróżnienia. Trafiły one do rąk Ariadny Piepiórki za książkę „O księżycu z komina domu na wzgórzu” i Katarzyny Wasilkowskiej za książkę „Kobra”.

Ciekawym akcentem tegorocznej gali w Oświęcimiu było odsłonięcie pierwszej w Alei Pisarzy ławki. Zaszczyt ten przypadł Joannie Papuzińskiej, która przez wiele lat przewodniczyła konkursowi i oceniała prace pisarzy.

Ariadna Piepiórka jest nauczycielką w Nowej Karczmie. Jak przyznaje, praca z dziećmi i młodzieżą ułatwia pisanie książek dla tej grupy czytelników.

- Przebywając na co dzień z dziećmi, mogę je obserwować, rozmawiać z nimi. Dowiaduję się, co jest dla nich ważne, co je smuci i co bawi. To niezwykle pomocne i inspirujące - zauważa pisarka. - Tymczasem pisanie dla dzieci nie jest ani łatwiejsze, ani trudniejsze - jest po prostu inne. Młodsi odbiorcy zupełnie inaczej postrzegają świat, co ma odzwierciedlenie w literaturze dla nich tworzonej. Potrafią dziwić się wszystkiemu dookoła, mają coś w rodzaju wzroku, który potrafi „uniezwyklić codzienność”, mogą spojrzeć na nią zupełnie inaczej niż, często już znudzeni rzeczywistością, dorośli. Myślę, że książki dla nich powinny zadbać o to, by ta umiejętność nigdy w nich nie zgasła.
Bohaterowie książki Ariadny Piepiórki znajdują odpowiedź na pytanie, jak być szczęśliwym. To uniwersalne przesłanie trafia do młodych czytelników.

- Myślę, że to, czy będziemy szczęśliwi zależy w głównej mierze od nas samych. Jeśli zdecydujemy, że chcemy cieszyć się życiem, to jedynym, co może stanąć nam na drodze jesteśmy my sami i ponure myśli, w których się pogrążamy - mówi pisarka. - Główny bohater - Wiktor - jest szczęśliwy, bo tego chce, mimo że jego życie nie jest usłane różami. Wie, że w życiu każdego człowieka pojawiają się zarówno chwile radosne, jak i smutne, i skupia się na tych pierwszych, drugie traktując jako tło, dzięki któremu szczęśliwe momenty stają się wyraźniejsze. Ważna jest także umiejętność dostrzegania w świecie tego, co naprawdę potrafi przynieść radość, cieszenia się nawet najmniejszymi szczegółami.
Warto dodać, że na rynku ukazała się kolejna książka Ariadny Piepiórki pt. „Horologium, czyli dom niezwykłych zegarów”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto