MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bajkowe pole maków w powiecie kościerskim. To kwietny raj! Zobaczcie zdjęcia

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Pole kwitnących maków w powiecie kościerskim wygląda bajecznie.
Pole kwitnących maków w powiecie kościerskim wygląda bajecznie. Edyta Łosińska-Okoniewska
Pole pełne czerwonych kwiatów zachwyca w powiecie kościerskim! Wygląda jak z bajki dzięki makom, które właśnie zakwitły. Obok takiego widoku nie sposób przejść obojętnie. Zajrzyjcie do naszej galerii i zobaczcie zachwycające pole makowe.

Jeszcze niedawno wszyscy zachwycali się polami kwitnących rzepaków, które kolorowały świat na żółto. Teraz przyszedł czas na kolejną porcję barw. Właśnie zakwitły maki, a makowe pole wygląda bajecznie. Czerwony kolor przykuwa uwagę. Przejeżdżający zatrzymują się, aby zrobić zdjęcia, bo taki widok nieczęsto się zdarza.

Makowe pole w Starych Polaszkach wygląda jak z obrazu Claude"a Moneta z 1873 r. pt. "Pole maków". Czerwień zdecydowanie dominuje.

- Musiałam się zatrzymać, żeby zrobić zdjęcia, bo to jeszcze piękniejszy widok niż żółte rzepaki - mówi Maria z powiatu kościerskiego. - Takie pola to jednak rzadkość i zobaczyć skrawek ziemi w bajecznej kolorystyce jest ogromną przyjemnością.

Maki o intensywnie czerwonym kolorze kwitną latem, zazwyczaj właśnie w czerwcu i lipcu. Mają całkiem spore kwiaty, jednak ich płatki są niezwykle delikatne. Maki nie tylko pięknie wyglądają, ale są również roślinami miododajnymi, co jest niezwykle istotne. Nic zatem dziwnego, że możemy usłyszeć w ich pobliżu pszczoły i inne owady zapylające.

Co ciekawe, rośliny te były uprawiane już w starożytnej Mezopotamii. Występują także w Biblii, w tekstach które są metaforą ulotnego życia człowieka. Na Krecie była nawet czczona bogini maku.

Tymczasem mak rośnie w całej Polsce i jest nierozerwalnie związany z naszym krajobrazem oraz kulturą. Można też śmiało powiedzieć, że to jeden z naszych kwiatów narodowych. Symbolizuje m.in. przeszłość, trudną historię, kręte losy i odradzanie się. Wystarczy przypomnieć pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino” napisanej przez Feliksa Konarskiego w nocy z 17 na 18 maja 1944 roku, kilka godzin przed zdobyciem klasztoru.

Mak na tyle mocno jest zakorzeniony w naszej kulturze, że istnieje także całkiem sporo powiedzeń z nim w tle:

  • „cisza jak makiem zasiał”,
  • „dobrali się jak w korcu maku”,
  • „ludzi jak maku, a roboty ani znaku”,
  • "dostać figę z makiem"

Doskonale znana jest też dziecięca rymowanka „Siała baba mak, nie wiedziała jak, a dziad widział, nie powiedział, będzie za to w piekle siedział”.

Warto dodać, że teraz kwitną nie tylko maki. Podczas spaceru dobrze jest się rozejrzeć, by poszukać także innych kolorowych roślin wokół.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto