Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpiecznie nad wodą, bezpiecznie na plaży. Zapoznaj się z dekalogiem plażowicza i spędź wakacje i urlop bez problemów

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
od 16 lat
- Bez względu na to gdzie jesteśmy i w jakich okolicznościach i ile mamy lat, zawsze musimy pamiętać, że bezpieczeństwo leży w naszych rękach – mówi kom. Barbara Gawłowicz-Witkiewicz z Wydziału Prewencji KWP w Gdańsku. Jak bezpiecznie spędzić wakacje? Jak sprawić, by urlop minął nam spokojnie? Zapoznajcie się z dekalogiem plażowicza, to pomoże wam zadbać nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale i o tych, którzy znajdują się w waszym otoczeniu.

Bezpieczne wakacje. Jak w sposób odpowiedzialny zachowywać się na plaży?

Wakacje spędzone na Pomorzu, to przede wszystkim wypoczynek nad morzem lub jeziorami oraz dostęp do wielu wodnych atrakcji. Poza wieloma walorami turystycznymi oraz mnóstwem wspaniałych wspomnień warto zadbać o swoje szeroko rozumiane bezpieczeństwo.

Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się groźnym żywiołem, dlatego tak ważne są zasady bezpiecznego zachowania się wypoczywających. Podczas akcji "Dziennika Bałtyckiego" i "Głosu Pomorza" „Bezpiecznie nad wodąprzypominamy o ich przestrzeganiu.

Dekalog plażowicza! Zobacz najważniejsze założenia, aby wakacje i urlop były bezpiecznie!

bezpieczeństwo nad wodą, jak się zachować na plaży, bezpiecznie wakacje, wakacje 2023, wakacje, urlop, urlop 2023, wakacje nad morzem, urlop nad mor
Dekalog plażowicza Dziennik Bałtycki
  • 1. Zawsze wybieraj strzeżone plaże. Wybieraj wyłącznie plaże strzeżone. Ratownicy pomogą, gdy pojawi się zagrożenie podczas wodnych zabaw albo na plaży. Obserwuj kolor flagi umieszczonej na maszcie. Czerwony kolor informuje nas, że kąpielisko jest nieczynne albo zakazuje się wchodzenia do wody. Biały kolor z kolei oznacza, że można korzystać z kąpieli.
  • 2. Skacz do wody "z głową". Wybieraj tylko miejsca wyznaczone do skoków. Zwracaj uwagę na głębokość wody i czyste dno. Pamiętaj, że pod wodą mogą znajdować się inni pływacy. Nie skacz na główkę! Chwila przyjemności nie jest warta konsekwencji zdrowotnych, jakie mogą powstać po skoku.
  • 3. Myśl trzeźwo i pływaj na trzeźwo! Nie wchodź nigdy do wody po długim opalaniu, po "małym niewinnym piwku!". Kąpać nie powinniśmy się również, gdy jesteśmy głodnie albo tuż po obfitym posiłku. Skurcz może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji i zagrożenia życia.
  • 4. Pływaj w bezpiecznej odległości od innych użytkowników aktywności wodnej. Pływacy nie powinni pływać w tym samym miejscu i czasie co motorówki, skutery i surferzy. Nie podpływaj do falochronów, zwiększa się tam znacznie głębokość i mogą występować prądy wsteczne.
  • 5. Oceń warunki atmosferyczne przed wejściem do wody. Nie wchodź do wody, gdy są duże fale, gdy zbliża się burza lub po zmroku.
  • 6. Miej respekt do wody. Poinformuj znajomych kiedy wchodzisz i wychodzisz z wody, unikaj odpływania daleko od brzegu bez zabezpieczenia (boja). Obserwuj nieustannie dzieci, którymi się opiekujesz, jeżeli zamierzają wejść do wody, zawsze wchodź razem z nimi.
  • 7. Jeżeli jesteś rozgrzany, wchodź do wody powoli, stopniowo. Kiedy będzie ci zimno lub poczujesz się słabiej, natychmiast wyjdź z wody, wytrzyj się do sucha.
  • 8. Chroń swoje ciało przed promieniowaniem UV. Używaj kremów z filtrem, noś nakrycie głowy, koszulkę z długim rękawem i spodnie z długimi nogawkami. Największe natężenie promieni UV jest między godziną 11 a 15.
  • 9. Dbaj o środowisko. Nie zanieczyszczaj ani nie zaśmiecaj wody oraz plaży. Swoje śmierci wyrzuć do kosza na plaży lub przy parkingu. Nie wchodź na wydmy, swoje potrzeby załatwiaj w toalecie przy plaży.
  • 10. Pomóż ratownikom dotrzeć do innych poszkodowanych. Nie rozkładaj swojego ręcznika w odległości mniejszej niż 5 metrów od brzegu. Będąc świadkiem, lub poszkodowanym, przekaż swoje dane ratownikom lub policjantom.

Ważne są również nasze postawy w sytuacjach, w których powinniśmy udzielić pierwszej pomocy. Czasami sekundy mogą zdecydować o ludzkim życiu.

Jak wskazują statystyki służb utonięcia to trzecia najczęstsza przyczyna nieumyślnych zgonów:

  • 50% to osoby poniżej 30 roku życia;
  • 29% to osoby po spożyciu alkoholu;
  • 5% to dzieci.

Słońce również bywa niebezpieczne:

  • Wiele osób zmaga się z alergią słoneczną;
  • Woda stanowi 60-70 % masy ciała;
  • W ciepłe dni powinniśmy pić ok 2-3 l wody, aby nawodnić organizm.

Nasza akcja ma za zadanie zwrócić uwagę na wymienione problemy, tak by urlop spędzony nad wodą był czasem mile i długo wspominanym.

Zapraszamy do wspólnej zabawy i spotkania z przedstawicielami służb, którzy przybliżą nam zasady bezpieczeństwa.

Pierwszy event „Bezpiecznie nad wodą” już 28 lipca, w godz. 11.00-14.00 na plaży w Gdańsku (Stogi) oraz 11 sierpnia w Ustce.

Serdecznie zapraszamy!

Bezpiecznie nad wodą, bezpiecznie na plaży. Zapoznaj się z dekalogiem plażowicza!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto