Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy zwlekają ze śmieciowymi przepisami. Rozważają, jak obliczyć stawkę za wywóz odpadów

red.
W większości pomorskich gmin samorządowcy wciąż się zastanawiają, jaką przyjąć metodę obliczenia stawki "podatku śmieciowego", który mieszkańcy będą musieli płacić już za 11 miesięcy. Przypomnijmy, do końca roku wszystkie gminy muszą przygotować i uchwalić nowe zasady dotyczące gospodarki odpadami. Od lipca 2013 roku odbiór i wywóz śmieci stanie się obowiązkiem samorządów. Mieszkańcy nie będą musieli zawierać indywidualnych umów na wywóz odpadów z firmami, tak jak do tej pory. Trzeba jednak będzie płacić lokalny podatek, już teraz określany mianem śmieciowego.

Pomorscy samorządowcy przyznają - tworzenie nowego systemu gospodarki odpadami to wyzwanie. Oprócz cen za wywóz, trzeba opracować system częstotliwości odbioru odpadów z gospodarstw, odbioru odpadów wielkogabarytowych i niebezpiecznych (chemikaliów, paliw, azbestu itp.), segregacji (za niesegregowane odpady gminy będą dodatkowo płacić). Niektóre gminy, np. Słupsk, powołały specjalne zespoły robocze, które pracują nad śmieciowymi przepisami. W Nowym Dworze Gd. i Sztumie kolportowane są specjalne ankiety, w których mieszkańcy deklarują m.in., ile śmieci miesięcznie produkują, a także czy są w stanie segregować śmieci na swoich posesjach.

Ustawodawca przewidział cztery sposoby wyliczenia jednostkowych stawek za wywóz śmieci: od powierzchni mieszkania, od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość, od zużycia wody. Dopuszcza również ustalenie jednolitej stawki dla wszystkich gospodarstw domowych. Obecnie na Pomorzu jedynie władze Sopotu zdecydowały się już na wybór przelicznika - tu stawka za wywóz odpadów będzie naliczana na podstawie zużycia wody. Eksperci wskazują, że dla gmin turystycznych ten wariant jest najuczciwszy, bo będzie wykazywać realną obecność wczasowiczów.

Są głosy, że nowy, gminny system gospodarowania odpadami może się przyczynić do podwyżek cen w przypadkach np. dużych gospodarstw domowych. Z drugiej strony, ma zyskać środowisko.

W Kościerzynie sposób naliczania opłat nie został jeszcze określony. Główny problem dotyczy tego, jakie przyjąć kryterium, aby było jak najbardziej obiektywne.
Wszystko wskazuje na to, że w tej sprawie zostanie powołany Związek Międzygminny Wierzyca, który w imieniu kilkunastu gmin przejąłby wszystkie obowiązki związane z nową ustawą.

- Wówczas przygotowany zostanie konkretny regulamin i jakiś jednolity system, który będzie obowiązywał we wszystkich tych 22 gminach - mówi Zdzisław Czucha, burmistrz Kościerzyny. - Na razie jeszcze nie zdecydowano, jak będą naliczane opłaty. Decyzje zapadną do końca tego roku, a w lipcu przyszłego roku nowy system będzie już funkcjonował.

Obecnie śmieci trafiają do składowiska w Gostomiu, w gminie Kościerzyna, ale w tej kwestii nastąpi zmiana. Odpady będą wywożone do Starego Lasu w powiecie starogardzkim.
Jak przyznaje Zdzisław Czucha, mieszkańcy Kościerzyny nie mają powodu do niepokoju. Zmiany nie będą się wiązać z podwyżkami.
- W mojej ocenie, nie powinno być drożej - mówi burmistrz. - System, który będzie obowiązywał, jest korzystny dla mieszkańców.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto