Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wielkie sprzątanie w gminie Kościerzyna. W tym roku ponad tysiąc osób ruszyło w teren w ramach akcji "Sprzątanie świata łączy"

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
W tym roku w akcję sprzątania świata zaangażowało się ponad 1000 mieszkańców gminy Kościerzyna.
W tym roku w akcję sprzątania świata zaangażowało się ponad 1000 mieszkańców gminy Kościerzyna. Liga Ochrony Przyrody
Puszki, jednorazowe grille, części samochodowe, a także opony, które dotychczas leżały w lasach i na polach trafiły we właściwe miejsce, czyli do śmietników. Dzięki akcji "Sprzątanie świata łączy", w którą w tym roku zaangażowało się ponad 1000 osób, w ciągu ostatnich miesięcy udało się posprzątać tereny gminy Kościerzyna.

Sprzątanie świata w gminie Kościerzyna

Ponad tysiąc uczniów i przedszkolaków wyruszyło sprzątać świat, a dokładniej gminę Kościerzyna. Jubileuszowa, 30. akcja pod hasłem "Sprzątanie świata łączy" ludzi okazała się doskonałym pomysłem i spotkała z dużym zainteresowaniem.

- W bieżącym roku po raz 30. łączyliśmy się we wspólnym działaniu, by posprzątać tereny gminy Kościerzyna z porzuconych w naturze śmieci. Akcja sprzątania rzuca światło na rosnący problem, jakim jest śmiecenie w naszym najbliższym otoczeniu, miejscach rekreacyjnych, wypoczynkowych, zbiornikach wodnych, lasach, parkingach leśnych, przydrożnych rowach itp. - podsumowuje Teresa Preis, prezes Oddziału Powiatowego Ligi Ochrony Przyrody w Kościerzynie. - Pomimo regularnego sprzątania oraz licznych akcji edukacyjnych i społecznych, takich jak warsztaty papieru czerpanego, czy segregacji odpadów, problem śmiecenia nie znika.

Akcja pod hasłem „Sprzątanie łączy ludzi” każdego roku angażuje przedstawicieli różnych instytucji. Wspólnie z Ligą Ochrony Przyrody organizowali ją: gmina Kościerzyna z wójtem Grzegorzem Piechowskim, dyrektor Zakładu Oświaty Barbara Jankowska, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kościerzyna Michał Jaworski, Ewa Gołuńska, leśniczka, a także dyrektorzy szkół, przedszkoli, przedstawiciele Zakładu Komunalnego Gminy Kościerzyna, Policja oraz dyrektorzy i opiekunowie Szkolnych Kół Ligi Ochrony Przyrody, nauczyciele i opiekunowie grup sprzątających.

- W 30. edycji akcji na terenie gminy Kościerzyna udział wzięło razem 1172 uczniów i przedszkolaków, którzy zbierali śmieci w okolicach swoich wsi oraz lasach - dodaje Teresa Preis. - Uprzątnęli brzegi jezior, rzek, tereny leśne, pobocza dróg z bardzo dużej ilości odpadów, głównie tzw. „śmieci weekendowych”, czyli butelek, puszek, opakowań po jedzeniu, jednorazowych grilli oraz foli, ale i opon, części samochodowych, sprzętu gospodarstwa domowego itp. W sumie zebrano kilkaset worków napełnionych odpadami, zlikwidowano kilka dzikich wysypisk, zebrano odpady wielkogabarytowe.

W tym ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć także seniorów z Koła PZER z Wielkiego Klincza – z przewodnicząca Elżbietą Brzezińską. 40 seniorów zaopatrzonych w worki i rękawiczki, które dostarczyła Teresa Preis, wyruszyło w teren i posprzątało z zalegających śmieci tereny leśne Sołectwa Juszki, Leśnictwa Debrzyno i wokół Jeziora Debrzyno.

- Pragnę nadmienić, że 30 lat temu to Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody z Wielkiego Klincza w gminie Kościerzyna jako pierwsze zainicjowało akcję Sprzątania Świata w gminie i powiecie kościerskim, która przetrwała do dzisiaj. Ważne jest, aby taka akcja przetrwała, bo jest to wspólna lekcja ekologii. Liga Ochrony Przyrody w bieżącym roku obchodzi 95 lat i dlatego całym sercem angażujemy się w działania na rzecz ochrony środowiska - podkreśla prezes Oddziału Powiatowego Ligi Ochrony Przyrody w Kościerzynie.

​[polecane]2465974,24659743[/polecane]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto