Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa płotu wokół jeziora Wielkie Oczko to nie wykroczenie a przestępstwo? Jest opinia biegłego

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Jest opinia biegłego w sprawie szkód jakie spowodowało postawienie płotu wokół jeziora Wielkie Oczko
Jest opinia biegłego w sprawie szkód jakie spowodowało postawienie płotu wokół jeziora Wielkie Oczko Przemysław Świderski
Sprawa płotu, którym właściciel ogrodził jezioro Wielkie Oczko w gm. Kościerzyna, znajdujące się na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, ponownie trafiła do sądu. Jest opinia biegłego, który ocenił szkody jakie postawienie płotu wyrządziło naturze.

Sprawa jeziora Wielkie Oczko wróciła na tapet

Pełna kontrowersji sprawa płotu, którym właściciel ogrodził jezioro Wielkie Oczko znajdujące się na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego ponownie trafiła do sądu. Pierwsze postępowanie umorzono, jednak to nie oznacza końca działań w tej sprawie. Miłośnicy przyrody, a także dyrekcja WPK chcą, aby płot zniknął. Jak przyznają, jego powstanie ma fatalne konsekwencje dla natury.

- Sąd Rejonowy w Kościerzynie postanowieniem umorzył postępowanie w sprawie popełnienia wykroczenia z art. 127 pkt 1 lit. E ustawy o ochronie przyrody w zw. z art. 33 ust. 1 ustawy prawo o ochronie przyrody - informuje sędzia Łukasz Zioła, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. - Podstawą umorzenia postępowania było stwierdzenie Sądu, iż z opinii biegłego, dołączonej do akt sprawy wynika, że szkoda, jaka powstała w środowisku naturalnym na skutek prac związanych z ustawieniem płotu wokół jeziora Wielkie Oczko jak i następstwa tej inwestycji, nosi cechę znacznych rozmiarów. W ocenie Sądu zachodzi zatem podejrzenie wypełnienia znamion przestępstw z art. 181 par. 1 k.k., art. 187 par. 1 k.k. i art. 188 k.k. Postanowienie jest nieprawomocne, obwiniony i jego obrońca złożyli zażalenie.

Od wielu miesięcy sprawa płotu budzi wiele emocji. Metalowa siatka w sercu parku zamknęła dostęp do wody zwierzętom, a ciężki sprzęt wykorzystany podczas realizacji budowy, zniszczył cenną roślinność. W sprawę zaangażowali się pracownicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, którzy bronią przyrody. Podkreślają też, że parki muszą służyć społeczeństwu bez względu na zasobność portfela. Jeśli pozwoli się na grodzenie na obszarach chronionych, dojdzie do katastrofy. Dlatego też skierowali sprawę do sądu.

- W parku najważniejsza jest natura, która sama kreuje swoje otoczenie - mówi Andrzej Penk, kierownik oddziału Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. - Dążymy do tego aby przywrócić środowisko przyrodnicze to pierwotnego, naturalnego stanu. Takie postępowanie może do tego doprowadzić.

Jak na razie nikt nie chce zgadywać, jakie decyzje zapadną w sądzie, jednak jak podkreśla Andrzej Penk, pozostawienie płotu może być niebezpieczne także z innej perspektywy. Po pierwsze środowisko z pewnością nie wróci do pierwotnego stanu, poprzez sztuczną barierę. A po drugie, to stworzyłoby pewnego rodzaju precedens, który mógłby zachęcić innych do tego rodzaju działań. Na takie zachowania z pewnością jednak nie ma społecznej akceptacji.

- Parki strzegą wartości dostępnych dla wszystkich. Jest tyle obszarów poza parkiem, gdzie można realizować swoje plany - mówi kierownik Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. - Jeśli kupuje się w takim miejscu nieruchomość to trzeba mieć na uwadze zasady gospodarowania jakie na tym obszarze obowiązują.

Sprawą płotu zajmuje się także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Jak się dowiedzieliśmy, postępowanie dotyczące budowy ogrodzenia wokół jeziora Wielkie Oczko jest na etapie końcowym. Obecnie trwają prace nad stanowiskiem w sprawie.

Tymczasem jezioro Wielkie Oczko miało status najwyższej klasy czystości. Zapewniała ją m.in. nadbrzeżna roślinność, która w naturalny sposób filtrowała wodę spływającą z lasu. Niestety budowa ogrodzenia zniszczyła ten filtr.

- Nie rozumiem takiego postępowania - dodaje kierownik WPK. - Można grodzić jeziora, ale poza terenami parków. Jeśli zacznie się to robić na terenach chronionych to dojdzie do katastrofy. Nie wspomnę już, że pomysł otoczenia jeziora w takim miejscu siatką kojarzy się obozowo, a nie parkowo.

​[polecane]2465974,24659743[/polecane]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto