Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja z okazji 40-lecia Parków Krajobrazowych: Wdzydzkiego i Kaszubskiego

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Wdzydzki Park Krajobrazowy
Plany ochrony oraz problematyka ich wdrażania był wiodącym tematem konferencji zorganizowanej z okazji 40-lecia Kaszubskiego i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Sala Niebo Polskie zgromadziła blisko 150 osób, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele parków krajobrazowych, samorządów terytorialnych, zarządów lasów oraz innych zainteresowanych tematyką.

Łącznie zostało wygłoszonych 7 referatów, a wśród prelegentów znaleźli się m.in. wykonawcy projektów planów ochrony: Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oddział w Gdyni, Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego czy Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych.

W czasie konferencji można było dowiedzieć się o tym, że zarządzający parkami krajobrazowymi nie mają skutecznych narzędzi prawnych do ich wdrażania, o niedoskonałościach prawa budowlanego, czy konieczności dokonania zmian w ustawie o ochronie przyrody, o których mówił Andrzej Weigle, prezes Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska.

Nie zabrakło również tematu audytu krajobrazowego, których sporządzeniem zajmuje się Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego (PBPR). Przedstawiono problemy i trudności związane z jego powstawaniem, a także współpracę z parkami krajobrazowymi przy określaniu krajobrazów priorytetowych, w tym również efekty tej współpracy.

W historii parków krajobrazowych w województwie pomorskim pierwszy raz zdarza się taka sytuacja, że w najbliższym czasie będziemy mieli uchwalone i obowiązujące plany ochrony wszystkich siedmiu parków.

Należy zaznaczyć, że na realizację zadań wynikających z planów ochrony Województwo Pomorskie zabezpieczyło środki, które będą dostępne – nie tylko dla parków krajobrazowych – ale również dla samorządów lokalnych, instytucji rządowych, organizacji pozarządowych. Szeroko temat ten przedstawił Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Oprócz tych jakże ważnych zagadnień nie mogło zabraknąć czasu na tradycyjny kaszubski poczęstunek oraz gratulacje i życzenia dla „40-latków” – Kaszubskiego i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Konferencja została zorganizowana ze środków Województwa Pomorskiego.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto