MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierasz się na rower? W gminie Kościerzyna powstało miejsce przyjazne rowerzystom!

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Na ścieżce rowerowej z Kościerzyny do wielkiego Klincza powstało Miejsce Obsługi Rowerzystów.
Na ścieżce rowerowej z Kościerzyny do wielkiego Klincza powstało Miejsce Obsługi Rowerzystów. Gmina Kościerzyna
Na ścieżce rowerowej z Kościerzyny do Wielkiego Klincza powstało wyjątkowe miejsce, gdzie rowerzyści mogą odpocząć i naprawić rower.

Rowerzyści w gminie Kościerzyna mają miejsce by odpocząć

W powietrzu czuć już wiosnę, a to oznacza, że coraz więcej osób spędza aktywnie czas, rowery poszły w ruch! W gminie Kościerzyna rowerzyści mogą liczyć nie tylko na bezpieczną ścieżkę, ale i odpowiednią infrastrukturę, by swoje wyprawy połączyć z wypoczynkiem czy chwilą przerwy. Między Kościerzyną a Wielkim Klinczem powstało Miejsce Obsługi Rowerzystów, a w nim czeka wiata dla rowerów, ławeczki i serwis.

- Wszystko po to, by użytkownicy drogi rowerowej mogli odpocząć, zjeść, schronić się przed deszczem czy słońcem, a także, w razie potrzeby, naprawić swoje rowery - informują władze gminy Kościerzyna. - Planowane jest również zamontowanie monitoringu.

Dzięki temu trasa stała się bardziej atrakcyjna, bo znalazło się na niej miejsce, gdzie bezpiecznie można odpocząć.

- Dofinansowanie tej infrastruktury zostało pozyskane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego - dodają przedstawiciele gminy Kościerzyna. - Inwestycja jest elementem projektu „Budowa węzła integracyjnego w Kościerzynie połączona z rewitalizacją i adaptacją dworca kolejowego oraz utworzeniem komunikacji zbiorowej w Powiecie Kościerskim”.

Gdzie warto wybrać się na rower w powiecie kościerskim?

W powiecie kościerskim nie brakuje malowniczych miejsc, które warto poznać podczas wyprawy rowerowej. Warto wybrać się do Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, gdzie wyznaczono, oznakowano zgodnie z wytycznymi PTTK i wyposażono w infrastrukturę 6 pieszych i 9 rowerowych szlaków o łącznej długości niemal 240 km. Oznakowanie odnowiono na 8 z nich o łącznej długości niemal 120 km.

Ścieżki piesze i rowerowe:

Pieszy szlak „Życie lasu wokół remizy” - długość 3 km, 11 przystanków z tablicami edukacyjnymi, ławki, kładka dydaktyczna na torfowisku. Oznakowana za pomocą malowanych niebieskich znaków na drzewach i drogowskazach. Poprowadzony przy Zielonej Szkole w Schodnie, stanowi bazę dydaktyczną do prowadzonych warsztatów z dziećmi i młodzieżą, ale jest również atrakcyjną propozycją dla turystów odwiedzających Wdzydzki Park Krajobrazowy. W trakcie wędrówki szczególnie warto zobaczyć użytek ekologiczny „Żabińskich Błoto” z kładką dydaktyczną, pozwalającą zobaczyć torfowisko z bliska.


Pieszy szlak „Szlakiem pięciu jezior”
- długość 6 km, 6 przystanków z tablicami edukacyjnymi, wiata, oznakowany za pomocą malowanych czerwonych znaków na drzewach i drogowskazach. Prowadzi w sąsiedztwie wsi Wąglikowice, przez różnorodne przyrodniczo tereny ukazując krajobraz lasów, jezior, łąk, i rzek Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Pieszy szlak w Juszkach - długość 5 km, 5 przystanków z tablicami edukacyjnymi i wiata do odpoczynku, oznakowany za pomocą malowanych żółtych znaków na drzewach i drogowskazach. Prowadzi po terenie leśnym w sąsiedztwie 4 jezior: Długie, Wielkie Oczko, Głęboczko i Mieliste.

Pieszy szlak wokół jeziora Schodno - długość 8 km. Na ścieżce znajduje się 9 przystanków z tablicami edukacyjnymi, ławki i platforma widokowa. Oznakowany za pomocą malowanych czarnych znaków na drzewach i drogowskazach. Prowadzi wokół jeziora Schodno i Jezierznia- części planowanego rezerwatu przyrody „Dolina Wdy i Trzebiocha”. Torfowiskowy użytek ekologiczny „Wesków Bagna” i pomnik przyrody to tylko niektóre z atrakcji, które spotkamy na szlaku.

Rowerowy szlak Schodno – Wdzydze - długość 24 km, 7 przystanków z tablicami edukacyjnymi, oznakowany za pomocą malowanych żółtych znaków na drzewach i drogowskazach. Prowadzi przez północną część Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego – przez Schodno, Loryniec, Przerębską Hutę, Czarlinę i Skoczkowo do Wdzydz, ukazując jego walory przyrodnicze i krajobrazowe.

Rowerowy szlak Lipusz – Wdzydze - długość 20 km, oznakowany za pomocą malowanych czerwonych znaków na drzewach drogowskazach, wyposażona w 6 miejsc przystankowych z tablicami edukacyjnymi i wiatą. Prowadzi przez ciekawe przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo tereny Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny, Z Lipusza przez wsie Płocice, Loryniec i Skoczkowo do Wdzydz.

Rowerowy szlak Kościerzyna – Wdzydze - długość trasy 20 km, 7 przystanków z tablicami edukacyjnymi, dwie wiaty, oznakowany za pomocą malowanych niebieskich znaków na drzewach i drogowskazach. Prowadzi od dworca kolejowego w Kościerzynie, przez Lizaki, Juszki do Wdzydz. Został przygotowany z myślą o mieszkańcach Trójmiasta, którzy koleją mogą dojechać do Kościerzyny, a dalej na rowerze do Krzyża Jezior Wdzydzkich

Rowerowy szlak geologiczny – nowy szlak WPK, jedyny taki w regionie; długość 30 km, wyznaczony i oznakowany za pomocą żółtych znaków na drzewach i drogowskazach w południowo – wschodniej części Parku. Tworzy on pętlę długości 30 km łączącą Wdzydze Tucholskie, Cisewie, Bąk, Karsin, Wiele, Przytarnię, Kliczkowy i Borsk, ukazując po drodze najważniejsze elementy geomorfologii obszaru WPK. Ponadto w Przytarni otwarto nową wieżę widokową, z której podziwiać można krajobraz Parku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto