Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Honorowi dawcy krwi dostaną od leśników w prezencie choinki. Sprawdź, co zrobić, aby otrzymać drzewko

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
W ubiegłym roku w Kościerzynie akcja "Choinka dla życia" cieszyła się dużą popularnością.
W ubiegłym roku w Kościerzynie akcja "Choinka dla życia" cieszyła się dużą popularnością. Arch. Nadleśnictwo Kościerzyna
Honorowi Dawcy Krwi 15 grudnia 2023 r. otrzymają od leśników specjalny prezent - choinkę. Można ją dostać za darmo w zamian za oddaną krew.

Akcja Choinka dla życia na Pomorzu

Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją, aby podzielić się najcenniejszym darem - krwią. Leśnicy w całej Polsce mają niespodziankę dla wszystkich krwiodawców. Już 15 grudnia 2023 r. będzie można otrzymać choinkę w zamian za oddaną krew.

- Już trzeci raz Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa - mówi Jerzy Krefft, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. - W poprzednich edycjach przekazywaliśmy 5 tysięcy świątecznych drzewek Honorowym Dawcom Krwi. Na tych, którzy 15 grudnia br. oddadzą krew lub jej składniki znów będą czekały naturalne drzewka lub vouchery upoważniające do ich odbioru.

Akcja odbędzie się w 83 punktach w całej Polsce: w siedzibach wszystkich Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w kilku innych lokalizacjach.

- Czas świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowy. W rodzinnym gronie usiądziemy przy choince i podzielimy się opłatkiem. Ale nim to nastąpi możemy podzielić się czymś absolutnie bezcennym - swoją krwią. To najcenniejszy dar, jaki jesteśmy w stanie podarować drugiemu człowiekowi - powiedział Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Jak podkreślają medycy, krew jest wyjątkowym darem, którego nie można kupić ani wyprodukować. Potrzebna jest każdego dnia - codziennie wykorzystuje się ją w sytuacjach zagrożenia życia, jak również w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom, w tym nowotworowym.Krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Świadomość uratowania komuś życia jest jedną z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa, a krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek.

- Krwiodawstwo to piękny i szlachetny gest. Dzięki zaangażowaniu Honorowych Dawców Krwi, ich ofiarności i wrażliwości, możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którzy wymagają leczenia krwią lub jej składnikami - podkreśliła Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi. - Cieszę się, że kolejny raz świąteczne, żywe drzewka zagoszczą w domach Krwiodawców. Życzę, aby te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosły radość i szczęście, a krew ofiarowana przez Krwiodawców przyczyniła się do uratowania zdrowia i życia osób wymagających przetoczenia krwi lub jej składników.

Kto może oddać krew

  • wiek pomiędzy 18. a 65. rokiem życia,
  • waga co najmniej 50 kilogramów,
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie poddano się leczeniu krwią lub jej składnikami.

W dniu oddania krwi:

  • trzeba być wyspanym i wypoczętym,
  • trzeba być zdrowym, nie mieć oznak przeziębienia i nie przyjmować żadnych leków (nie dotyczy to antykoncepcji)
  • należy zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek
  • wypić ok. 2 l płynów, np. woda, soki (w ciągu 24 godzin przed pobraniem)
  • ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi,
  • mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Na terenie RDLP w Gdańsku krew będzie można oddać w siedmiu lokalizacjach:

Nadleśnictwo Starogard:

• 83-200 Starogard Gdański, ul. dr Józefa Balewskiego 1

• 83-110 Tczew, ul. Piaskowa 3

Nadleśnictwo Kartuzy:

83-300 Kartuzy, ul. Majkowskiego 4, I piętro

Nadleśnictwo Kwidzyn:

82-500 Kwidzyn, ul. Józefa Hallera 31

Nadleśnictwo Kolbudy:

Ul. Hoene Wrońskiego 4, 80-210 Gdańsk

Nadleśnictwo Lipusz:

ul. Szarych Szeregów

Nadleśnictwo Elbląg:

82-300 Elbląg, Bema 80

Nadleśnictwo Kościerzyna:

83-400 Kościerzyna, ul. Wrzosowa 25

Co ciekawe, choinki, które rozdają leśnicy pochodzą ze specjalnych plantacji. Lasy Państwowe nie wycinają drzewek na uprawach leśnych albo w podszytach. Plantacje choinkowe zakłada się tam, gdzie „zwykły” las nie może rosnąć, np. pod liniami energetycznymi. W wielu nadleśnictwach jest możliwość samodzielnego wyboru drzewka, a nawet można je sobie samemu wyciąć. Dzięki temu, że choinki są wycinane „na bieżąco”, ograniczamy do minimum liczbę niewykorzystanych drzewek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto