MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze Kaszuby na wakacje. Kamienne kręgi w Węsiorach to miejsce z niezwykłą historią ZDJĘCIA

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Kamienne kręgi w Węsiorach są miejscem owianym tajemniczością. Warto się przekonać dlaczego.
Kamienne kręgi w Węsiorach są miejscem owianym tajemniczością. Warto się przekonać dlaczego. Nadleśnictwo Lipusz
O tym miejscu krążą legendy, a to co wiemy, jest równie fascynujące, jak to, co pozostaje głównie w sferze wyobrażeń. Tajemnicze kamienne kręgi w Węsiorach na terenie Nadleśnictwa Lipusz to doskonałe miejsce na wakacyjny spacer z tajemnicą w tle.

Kamienne kręgi w Węsiorach

Las to miejsce, gdzie można wybrać się na spotkanie z piękną przyrodą, ale także i ciekawą historią. Zatem zanim śnieg zasypie ścieżki, wybierzmy się na spacer na teren Nadleśnictwa Lipusz. Bogactwo natury zachwyca na każdym kroku, ale jest tu jedno wyjątkowe otoczenie, o którym krążą legendy, a to co o nim wiemy, jest równie fascynujące, jak to, co pozostaje w sferze wyobrażeń. Mowa o kamiennych kręgach oraz kurhanach, które znajdują się na terenie Leśnictwa Sulęczyno, a dokładniej nieopodal wsi Węsiory.

Na wstępie warto zaznaczyć, że aura tajemniczości otulająca kręgi w Węsiorach wiąże się nie tylko z uznaniem ich za miejsce mocy o szczególnej energii. Dotyczy ona również do dziś ostatecznie nieustalonego ich pochodzenia i znaczenia dla ludów zamieszkujących Kaszuby.

Jedno jest pewne - z dojazdem nie będzie problemu, ponieważ trasa została doskonale oznaczona. Kręgi kamienne położone są na terenie powiatu kartuskiego, ok. 1,5 km od miejscowości Węsiory. Od Kościerzyny to ok. 20 km. Mieszkańcy Gdańska muszą pokonać 70 km. Dojazd do cmentarzyska jest dobrze oznakowany i nietrudno tam trafić. Już z drogi wojewódzkiej nr 228 można zobaczyć pierwszy znak informujący o tym miejscu. Przed wejściem na kręgi znajduje się parking, na którym można zostawić samochód. W sezonie letnim działa tu nawet mała gastronomia.

Co ciekawe w lasach Nadleśnictwa Lipusz można spotkać wiele miejsc pochówku ludności zamieszkującej tereny dzisiejszych Kaszub na początku I w n.e. - tzw. kurhany. Lecz tajemnicze miejsce kultu, czyli kręgi kamienne występują tylko na terenie leśnictwa Sulęczyno nieopodal wsi Węsiory.

Teorii na temat ich powstania jest kilka. Jednak ze względu na fakt, że w większości przypadków zmarli chowani byli poza kręgami, nie mogły one pełnić tylko funkcji cmentarzyska. Część osób twierdzi, że były one centrum życia mieszkańców. Służyły jako miejsce publicznych spotkań i zgromadzeń lub uroczystości religijnych. Inna teoria mówi o wykorzystywaniu kręgów jako obserwatorium astronomicznego. Pomagały lokalnej ludności określać przesilenia wiosenne i jesienne, służyły również jako swoista mapa nieba. Uzupełnieniem tej teorii jest kolejna, mówiąca o tym, że kręgi z różnych rejonów Pomorza odzwierciedlają poszczególne konstelacje. Zgodnie z tą teorią te w Węsiorach odwzorowują gwiazdozbiór Plejad.

Na tym jednak nie koniec teorii rozpalających wyobraźnię. Kolejna z tez mówi o tym, że początek kręgów sięga czasów przed naszą erą, o czym świadczyć mają porosty występujące tylko na kamieniach w kręgach mocy. Zgodnie z tą teorią Goci tylko wykorzystywali już zastane budowle.

Kręgi są wpisane w historię Kaszub, dlatego w tematyce ich powstania nie mogło zabraknąć legendy o Stolemach. Przypomnijmy, że to mityczne olbrzymy, przybyłe z północy. Zamieszkiwały tereny Pomorza. Ze względy na niezwykłą siłę i duży wzrost często wykorzystywały i prześladowały lokalną ludność. Zgodnie z legendą to właśnie Stolemowie stworzyli kamienne kręgi. Przenoszenie ciężkich stel tworzących krąg nie stanowiło dla nich żadnego problemu.

Co na temat tego wyjątkowego miejsca mówią badania? Okoliczni mieszkańcy od zawsze wiedzieli o kręgach mocy nad Jeziorem Długim. Jednak szczegółowe badania na terenie Węsior rozpoczęto dopiero w latach 50 XX w. Odkryto tu łącznie 20 kurhanów oraz ponad 130 pochówków. Ciała zmarłych były palone, a popioły składane w glinianych naczyniach. Innym sposobem pochówku na terenie kręgów były groby jamowe, w których ciała chowane były bezpośrednio w ziemi. Ciała grzebanych zmarłych zwrócone były głową w kierunku północy.

W grobach znaleziono biżuterię, przedmioty codziennego użytku i na tej podstawie datowano powstanie cmentarzyska na lata 70 n.e.

Miejsce mocy.

Każdy z kręgów ma nadany numer oraz charakterystyczną nazwę. I tak:

  • Krąg I Ofiarny,
  • Krąg II Niepełny
  • Krąg III Krąg Strażnika - krąg ten w przeciwieństwie do pozostałych pokryty jest w całości kamieniami. Według radiestetów to krąg o najsilniejszej energii. Krąg ten jest również kurhanem. Obok kręgu znajduje się nieduży kopiec, nazywany Chram.
  • Krąg IV Niepełny
  • Krąg V Krąg Spotkań. Najlepiej zachowany krąg. Składający się z 15 kamieni. Na środku Kręgu V postawione są 3 głazy. Zgodnie z teorią radiestetów energia w tym kręgu wzmacnia całe ciało osób w nim przebywających.
  • Każdemu z kręgów przypisana jest inna siła oddziaływania. Najsilniejsza moc występuje w Kręgu Strażnika, kolejne wg. mocy to Krąg IV Niepełny, Krąg Spotkań, Krąg Bezimienny, Krąg II Niepełny oraz Ofiarny.

Niezależnie czy wierzymy czy też nie w uzdrawiającą moc kamiennych kręgów w Węsiorach, warto tu przyjechać, zwłaszcza poza sezonem letnim, spędzić miło czas na łonie przyrody, odpocząć nad pięknym Jeziorem Długim. Ten spacer z pewnością doda nam mocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto