MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach. Pątnicy w ciszy i skupieniu wyruszyli w wyjątkową trasę

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach organizowana jest od lat i zawsze przyciąga tłumy mieszkańców z różnych zakątków Pomorza.
Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach organizowana jest od lat i zawsze przyciąga tłumy mieszkańców z różnych zakątków Pomorza. Edyta Łosińska-Okoniewska
Tłumy pątników wyruszyły w trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Dziemianach. Pokonali od 30 do 55 kilometrów w ciszy, skupieniu i modlitwie. To była noc, która dała szansę na początek nowego życia.

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach

Setki osób w ciszy i modlitwie wyruszyły w wyjątkową trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Dziemianach. Każdego roku przybywają tu mieszkańcy z różnych zakątków Pomorza i nie tylko, by przeżyć niezapomniane chwile z Bogiem. Jak podkreślają organizatorzy, nocna droga jest tylko narzędziem. Jest to czas na skupienie i samotność, bowiem zasadą tu jest milczenie. Doświadczenie chociaż trudne, to jednak niezwykłe o czym świadczy liczba uczestników i to, że zdecydowana większość wraca tu każdego roku, by po raz kolejny zmierzyć się z własnymi słabościami.

Warto podkreślić, że dziemiańska EDK jest najstarszą w diecezji pelplińskiej, co roku uczestniczy w tym wydarzeniu ponad tysiąc osób. Tradycyjnie do wyboru mieli trzy trasy: św. Antoniego (30 km), św. Franciszka (42 km) i św. Rity (55 km), która jest najdłuższą trasą na Pomorzu.

Wszystkie szlaki prowadziły z kościoła w Dziemianach na jedyną kalwarię w diecezji – Kalwarię Wielewską. Trasy przebiegały głównie lasami, nad brzegami jezior i w terenie niezabudowanym. Te cenne walory pozwoliły z dala od hałasu dnia codziennego, w ciszy spotkać się ze swoimi myślami i problemami, a nade wszystko doświadczyć spotkania z Bogiem.

- W Wielkim Poście w wielu miejscach w Polsce i na świecie organizowane jest wydarzenie EDK. Dla wielu osób jest to ważne i motywujące spotkanie. Po nim każdy wyrusza na swoją wyprawę. Samotnie lub w małych grupkach, ale z zachowaniem reguły milczenia i skupienia - informują organizatorzy EDK w Dziemianach. - W aplikacji przygotowane są specjalne rozważania, które pomagają w przemyśleniach. Prawdziwym celem EDK jest zmiana życia, a nie tylko nocna przygoda. Ekstremalnie – więcej i dalej niż zwykle. Trzeba wyjść ze znanego sobie świata.

W tym roku najstarszy uczestnik miał 74 lata, najmłodszy zaś 12.

Tegoroczne rozważania EDK były skupione wokół słów Jana Pawła II: Musicie od siebie wymagać”. Było to czternaście stacji i czternaście historii o tym, jak mały Karol stał się Wielkim Papieżem. To opowieść o prawdziwym życiu z Jezusem! Mimo że ta jedna noc nie wystarczy, by wszystko poustawiać sobie w życiu, to jednak może się stać początkiem nowego życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto