Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To najpiękniejszy widok, gdy rodziny są razem - czy to na rajdzie rowerowym, czy spływie kajakowym [ROZMOWA]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Z ks. Andrzejem Talińskim, proboszczem parafii w Starej Kiszewie, o tym dlaczego warto dbać o wszechstronny rozwój nie tylko dzieci, rozmawia Edyta Okoniewska

Rajd rowerowy, dożynki, spływy kajakowe - organizuje ksiądz wiele inicjatyw. Skąd pomysł, aby w ten sposób integrować mieszkańców?

Każdy człowiek powinien wszechstronnie się rozwijać, dbać o sferę duchową, ale też o poprawną tężyznę swojego ciała. Troszcząc się o taki całościowy rozwój człowiek rozwija swoje różnorakie talenty, a także otwiera się na innych ludzi. Dlatego też w parafii Stara Kiszewa kapłani starają się zachęcać ludzi do zaangażowania w życie sakramentalne i modlitewne, ale też przedstawiana jest szeroka oferta zaangażowania społecznego. Organizowane są m.in. rajdy rowerowe, spływy kajakowe, zawody sportowe. W działaniach kulturalnych odbywają się cyklicznie: Koncert Kolęd, Festiwal Piosenki Papieskiej,

Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej, Dożynki.

Czy mieszkańcy są chętni by uczestniczyć w takich inicjatywach?

Z każdym rokiem coraz więcej osób włącza się w organizację tych różnych działań i w nich uczestniczy. Przy parafii działają organizacje, w których członkowie formują się duchowo, a też włączają się we wspólne wydarzenia: Parafialny Zespół Caritas, Wspólnota Rodzin „Jutrzenka”, Wspólnota Miłosierdzia, Grupa Modlitwy o. Pio, Parafialny Klub Sportowy „Virtus”, Akcja Katolicka, Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi, schola „Iskierki”, zespoły muzyczne „Apostolskie Nutki”, „Gaudens” i „Fala Nadziei”. Przy różnych działaniach wspierają te grupy także panie z KGW i strażacy, pracownicy szkoły i hali sportowej. Oferta jest szeroka i jeszcze więcej osób mogłoby dołączyć do organizacji.

Jakie są największe korzyści z organizowanych przedsięwzięć?

Dobrze jest, jak ludzie przebywają razem. Każdy ma jakieś sprawy indywidualne lub rodzinne, szkolne lub zawodowe, ale też każdy może znaleźć radość z przebywania w jakiejś wspólnocie, realizować jakieś twórcze i pożyteczne pomysły. Życie stawia wiele wyzwań, ciągle są ludzie czekający na jakieś wsparcie, dlatego warto się jednoczyć, rozglądać dookoła i realizować ciekawe pomysły.

W tych wydarzeniach uczestniczą dzieci i dorośli. To szczególnie cenne doświadczenie...

To bardzo ważne, żeby przedstawiać propozycje integrujące wszystkie pokolenia. Nawet przez wspólny śpiew piosenek tradycyjnych i patriotycznych przekazywana jest w naturalny sposób piękna polska historia. To pokolenie starszych, które mocniej angażowało się w działalność harcerstwa, klubów, różnych grup parafialnych i środowiskowych - ma obowiązek podpowiadać młodszemu pokoleniu, że warto razem współdziałać i tworzyć pozytywne rzeczy w życiu. Piękny to widok, jak rodziny są razem, choćby na jakimś rajdzie, czy spływie.

Jakie ksiądz ma plany na najbliższy czas?

Oczywiście, w parafii jest wiele działań religijnych w kolejnych miesiącach. Razem tworzone jest np. Rodzinne Drzewko Dobra, gdzie rodziny wykonują przez tydzień wylosowany jakiś dobry uczynek, a potem serduszko zawieszają na specjalnym drzewie w kościele. W październiku będziemy organizować Mistrzostwa Diecezji Pelplińskiej w Biegach Przełajowych, w listopadzie Międzygminny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej, w grudniu wielką gminną Wigilię. Wszystkie te działania są szansą dla środowiska, razem można wiele zdziałać i promieniować dobrem na innych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto