Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inscenizacja z okazji 84. rocznicy wysiedlenia mieszkańców Kościerzyny

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Wideo
od 16 lat
Z okazji 84. rocznicy wysiedlenia mieszkańców Kościerzyny, organizatorzy postanowili upamiętnić grozę tych wydarzeń, jakie spotkały Polaków i Kaszubów podczas niemieckiej okupacji. 26 listopada 2023 r. na kościerskim Rynku i okolicy odbyła się inscenizacja z okazji Dnia Pamięci Osób Wysiedlonych.

Dzień Pamięci Osób Wysiedlonych

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. Trójcy Świętej o godzinie 14:00, po której nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej to tragiczne wydarzenie. Kolejnym elementem było widowisko inscenizacyjne, w którym udział wzięli uczniowie I LO w Kościerzynie, harcerze ZHR oraz przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział w Łubianie.

Inscenizacja przedstawiała dramatyczne chwile wysiedleń, gdzie niemiecki oddział na ulicach Kościerzyny wypędzał ludność polską i kaszubską, formując kolumnę pieszą. Trasa przejścia obejmowała ul. Długą i Rynek.

Warto dodać, że na temat wysiedleń powstała ciekawa publikacja pt. "Czas próby i nadziei. Wspomnienia mieszkańców ziemi kościerskiej z lat 1939-1945":

II wojna światowa, choć wywołała bezprecedensowe cierpienia i zakończyła się wielkim dramatem, jednocześnie była czasem, który na zawsze odcisnął piętno na mieszkańcach ziemi kościerskiej. Okres ten nie tylko przyniósł za sobą liczne tragedie, ale również stanowił czas próby i nadziei.

Jesienią 1939 roku, w cieniu narastającego konfliktu, Niemcy przeprowadzili masową akcję wysiedleńczą na terenie powiatu kościerskiego. W wyniku brutalnych działań, około 10 000 osób zostało przymusowo wywiezionych, tracąc swoje domy, mienie i stabilność życia. Wysiedlenia były bezlitosne, a krótki czas na opuszczenie mieszkań sprawiał, że ludzie tracili niemal wszystko.

Publikacja skupia się na relacjach samych uczestników tych tragicznych wydarzeń, które zostały precyzyjnie spisane przez Zespół ds. Upamiętnienia i Wyjaśniania Wysiedlenia Ludności Kościerskiej. To wartościowe źródło ukazuje bezpośrednie doświadczenia osób, które padły ofiarą przemocy i przymusu wobec wysiedleń. Dodatkowo, wspomnienia zebrane w ramach projektu "Kościerzyna 1945" wnoszą nowe spojrzenie na życie mieszkańców ziemi kościerskiej w obliczu skomplikowanych realiów lat 1939-1945.

Te relacje, choć subiektywne, stanowią cenne świadectwo tego, jak niezwykłe wydarzenia zaszczepiły się w pamięci ludzi, kształtując ich historię i wpływając na ich dalsze losy. W tym kontekście, projekt "Czas próby i nadziei" jest próbą przywrócenia głosu tym, którzy przez dramatyczne doświadczenia utracili nie tylko swoje miejsce na ziemi, ale także część własnej tożsamości.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto