MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kaszubi w obronie świętego Jana Pawła II. "Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowi o waszej tożsamości"

OPRAC.: Redakcja
Kaszubi z ZKP w obronie Jana Pawła II podczas Dnia Jedności Kaszubów w Gniewinie (2023)
Kaszubi z ZKP w obronie Jana Pawła II podczas Dnia Jedności Kaszubów w Gniewinie (2023) Tomasz Smuga
Od wielu tygodni w debacie publicznej trwa próba dyskredytacji dokonań i dorobku świętego Jana Pawła II. W obronie Papieża Polaka stanęli także Kaszubi, w których imieniu oświadczenie wystosował prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W Dniu Jedności Kaszubów Jan Wyrowiński wspominał, że postać Jana Pawła II nie może być elementem sporu politycznego, jak również nawiązał do słów Ojca Świętego z 1987 roku, który nawoływał wówczas do Kaszubów, aby ci strzegli swojej tożsamości i kultywowali tradycję. Dzisiaj w obronie dobrego imienia Jana Pawła II stają Kaszubi.

W obronie dobrego imienia Jana Pawła II. Oświadczenie Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

W niedzielę 19 marca 2023 roku w Gniewinie świętowano Dzień Jedności Kaszubów. Wśród maszerujących mieszkańców Pomorza, ale i Kaszubów mieszkających w całej Polsce dało się zauważyć liczne transparenty, które wyrażały wsparcie dla obrony dobrego imienia Papieża Polaka, świętego Jana Pawła II.

Zanim jednak doszło do zjazdu, oświadczenie w sprawie Jana Pawła II wystosował Zarząd Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w którym prezes Jan Wyrowiński podkreślił, jak ważny dla Kaszubów i dbania o ich historię i tradycję była i nadal jest postać Ojca Świętego.

- Głębokim smutkiem napawają nas nasilające się ostatnio próby zdyskredytowania osoby i dzieła Jana Pawła II oraz instrumentalnego wykorzystywania jego postaci w sporach pomiędzy ugrupowaniami politycznymi - napisał w oświadczeniu Jan Wyrowiński.

CZYTAJ TAKŻE: Dzień Jedności Kaszubów 2023 w Gniewinie bez rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach.

- Nie możemy się z nimi pogodzić i wzbudzają one nasz sprzeciw. W tym trudnym czasie godzi się przypomnieć, jak wiele ten wyniesiony na ołtarze papież uczynił dla sprawy wolności i suwerenności Polski, sprawiedliwości społecznej, poszanowania życia, godności i praw każdego człowieka - przypomina w oświadczeniu prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Prezes Jan Wyrowiński przypomniał także przesłanie, które Jan Paweł II skierował do Kaszubów w 1987 roku w Gdyni:

"Drodzy bracia i siostry Kaszubi, strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowi o waszej tożsamości".

- Wzięliśmy je sobie w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim głęboko do serca i uczyniliśmy niewzruszoną wytyczną naszego działania - czytamy w oświadczeniu. - Oczekujemy na taką ocenę działań Karola Wojtyły w czasach komunistycznych, która będzie pozbawiona stronniczości i zostanie rzetelnie osadzona w skomplikowanym kontekście historycznym tamtego czasu, a jednocześnie nie będzie bezkrytyczna wobec materiałów wytworzonych przez Służbę Bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że w jej świetle ostoi się dziedzictwo Jana Pawła II, również w części odnoszącej się do tego co zrobił, aby zapobiegać złu popełnianemu w Kościele i bronić pokrzywdzonych.

ZOBACZ TEŻ: Wielkie święto Kaszubów w Gniewinie! Obchody Dnia Jedności Kaszubów 2023

Oświadczenie ZGZKP spotkało się z dużym głosem poparcia środowiska Kaszubów, jednak nie brakuje również głosów krytycznych, wskazujących, że sprawami Kościoła Katolickiego oraz jego przeszłością nie powinny się zajmować ani instytucje publiczne, ani instytucje zrzeszające członków grup etnicznych, ani tym bardziej politycy.

Zdaniem sporej części Kaszubów wykorzystywanie świętego Jana Pawła II do rozgrywek politycznych nigdy nie powinno być miejsca, bowiem w ich ocenie Ojciec Święty, jak nikt inny łączył naród i takie też przesłanie niosły jego nauki.

Oświadczenie Zarządu Głównego ZKP
Oświadczenie Zarządu Głównego ZKP kaszubi.pl
Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto