Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach w Św. Jana pełen atrakcji! Odwiedzający poznali fascynujące zwyczaje świętojańskie ZDJĘCIA

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
W Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach przygotowano mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat dawnych zwyczajów świętojańskich.
W Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach przygotowano mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat dawnych zwyczajów świętojańskich. Edyta Łosińska-Okoniewska
Noc świętojańska to wyjątkowy czas. Dawniej wierzono, że wówczas na mocy zyskiwały demony oraz zlatujące się na sabaty czarownice. Aby ustrzec się przed ich wpływami, Kaszubi mieli swoje sposoby. Te przypomniano w Muzeum Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach, które odwiedzili miłośnicy historii, także tej z przymrużeniem oka.

Noc świętojańska w muzeum we Wdzydzach

Św. Jana i noc świętojańska są prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników historii, dawnych wierzeń i obrzędów związanych właśnie z tym wyjątkowym dniem. Dawniej Kaszubi wierzyli, że w tym czasie dzieją się rzeczy niezwykłe, pełne magicznych zdarzeń. Jakich? O tym mogli przekonać się odwiedzający Muzeum - Kaszubki Park Etnograficzny we Wdzydzach.

Pracownicy zadbali, aby dawne kaszubskie zwyczaje świętojańskie, obfitujące w magię miłosną, obrzędy oraz zabawy ludowe przemówiły do wyobraźni odwiedzających.

To właśnie wówczas zbierano zioła, wykazujące w noc świętojańską wyjątkowo silne działanie. Na mocy zyskiwały także demony oraz zlatujące się na sabaty czarownice. Aby ustrzec się przed ich wpływami, Kaszubi stosowali wiele środków ochronnych. Do najbardziej znanych należało przystrajanie liśćmi chałup i budynków gospodarczych, rysowanie na drzwiach znaku krzyża oraz rozpalanie beczek smolnych i ognisk. Poszukiwano także kwiatu paproci, którego znalezienie zapewniało szczęście i bogactwo.

Najmłodszym ogromną frajdę sprawiło poszukiwanie kwiatu paproci i „świętojańskiego ziela” natomiast wicie wianków i układanie bukietów z polnych kwiatów i ziół okazało się świetnym zajęciem także dla dorosłych. Można było również wziąć udział w warsztatach magii ludowej, podczas których była okazja aby dowiedzieć się nieco o magii miłosnej oraz w jaki sposób przyciągnąć księżniczkę lub księcia z bajki w teorii i praktyce.

Warto nadmienić, że obchody świętojańskie mają w naszej kulturze bardzo odległą, pogańską tradycję. Wiele z tych zwyczajów przetrwało do naszych czasów przybierając formę wesołej zabawy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto