MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki nordic walking do 18 km od Kościerzyny. Pomysły na sportowy dzień w weekend 29 - 30 czerwca

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozglądasz się za ciekawymi ścieżkami nordic walking niedaleko Kościerzyny? We współpracy z Traseo mamy dla Ciebie garść podpowiedzi na ten tydzień. Jeżeli to Twój początek z nordic walking, zacznij w weekend. W wolny dzień będziesz mieć więcej czasu, i zaczniesz spacer w dziennym świetle. Oto nasze propozycje, gdzie można się wybrać w okolicy Kościerzyny na nordic walking. Na ten weekend wybraliśmy trasy w odległości do 18 km od miasta. Sprawdź je i daj znać, czy wszystko było zgodne z opisem.

Spis treści

Nordic walking z Kościerzyny

Razem z Traseo przygotowaliśmy 3 trasy nordic walking oddalone maksymalnie o 18 km od Kościerzyny. Sprawdź, czy szlak polecany przez kogoś innego odpowiada również Tobie.

Nim wyjdziesz, upewnij się, jaka jest prognoza pogody w Kościerzynie.

W sobotę 6 lipca według prognozy pogody ma być 20°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 58%.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Wędrówka wśród torfowisk Doliny Wdy

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 20,11 km
  • Czas trwania marszu: 5 godz. i 26 min.
  • Przewyższenia: 38 m
  • Suma podejść: 392 m
  • Suma zejść: 396 m

Amatorom nordic walking z Kościerzyny trasę poleca GR3miasto

Wdzydzki Park Krajobrazowy to dość obszerny, a zarazem urozmaicony teren przepięknych, wiecznie zielonych lasów, wśród których skrywa się mnóstwo malowniczych jezior i rzek. To świetny kierunek dla turystyki, szczególnie w okresie przejściowym, kiedy wokoło jest jeszcze szaro, buro i ponuro. Bory Tucholskie, które mieliśmy okazję przemierzyć pieszo, to wspaniały rejon pod kątem wszelakiej turystyki nie tylko wędrownej. W poprzednich naszych relacjach opisywaliśmy wiele tras pieszych, rowerowych, jak i kajakowych tych niezwykle interesujących rejonów. Tym razem nasza pętla pokazuje część parku w obrębie Jeziora Schodno i Doliny Wdy.

Nasza pętla rozpoczyna i kończy się z maleńkiej wsi - Loryniec. Znajduje się ona nieopodal znanej nam dotychczas jedynie z wysokości kajaka - przepięknej Doliny Wdy. Wędrujemy zatem pośród głębokiej rynny Jeziora Schodno oraz licznych torfowisk, które skrywają się w okolicach Schodna. Do najbardziej malowniczych należy użytek ekologiczny – Żabińskie Błoto. Tu także wiedzie ciekawa ścieżka przyrodnicza. Przez najbardziej podmokły teren wędrujemy drewnianą kładką, na końcu której znajduje się pomost, z którego rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. Ścieżkę uzupełniają liczne tablice dydaktyczne oraz ciekawostki dla najmłodszych. Pierwsza część naszej wędrówki pokrywała się z oznakowanym kolorem niebieskim lokalnym szlakiem dydaktycznym zatytułowanym „Życie lasu wokół remizy”.
Nawiguj


Czy będzie dobra pogoda do marszu?

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Wędrówka do źródła rzeki Raduni

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 16,96 km
  • Czas trwania marszu: 4 godz. i 39 min.
  • Przewyższenia: 58 m
  • Suma podejść: 761 m
  • Suma zejść: 765 m

GR3miasto poleca trasę mieszkańcom Kościerzyny

Radunia, to jedna z najpiękniejszych kaszubskich rzek. Z naszych wędrówek i wypadów rowerowych znamy różne jej odcinki i oblicza. Najpiękniejszym jest jej przełom, kiedy rzeka płynie głębokim jarem. Interesujące są także odcinki, na których zobaczyć można nadal funkcjonujące elektrownie wodne i zabytki hydrotechniczne. Za nami jednak wycieczka, w towarzystwie ciekawego człowieka - Jana Sabały, geografa i miłośnika wszelakich wojaży, który zaprowadził nas do samego źródła rzeki.

Całkowita długość Raduni wynosi 103,2 km. Jest ona lewym dopływem Motławy, która to z kolei wpada do Zatoki Gdańskiej. Źródło rzeki znajduje się w obniżeniu terenu, ok. 700 metrów na południowy zachód od Jeziora Stężyckiego, na wysokości 165 m n.p.m. Radunia przepływa przez kompleks jezior zwanych „Kółkiem Raduńskim” Pojezierza Kaszubskiego. Następnie płynie poligeniczną doliną składającą się z czterech odcinków basenowych, trzech przełomowych oraz odcinka w strefie krawędziowej Pojezierza Kaszubskiego. Radunia ma tu cechy rzeki o charakterze podgórskim, m.in. spadek sięgający 6,80‰ w Przełomie Babidolskim. Do Motławy uchodzi na Żuławach Gdańskich w okolicy miejscowości Krępiec (pod Gdańskiem) przy polderze o poziomie -1,3 m n.p.m., mając koryto odpowiednio podniesione ponad depresję do poziomu ok. 0,5 m n.p.m.

Najpiękniejszym odcinkiem rzeki jest Jar Raduni. Rzeka płynie tu głębokim na kilkanaście metrów wąwozem meandrując wśród licznych wzniesień. Obszar ten objęty jest rezerwatem przyrody.

W latach 1910-1937 zbudowano na Raduni osiem elektrowni wodnych o łącznej mocy 14 MW. Elektrownie te, czynne do dnia dzisiejszego, są cennymi zabytkami przedwojennej architektury przemysłowej, udostępnianymi do zwiedzania. Wnętrza siłowni w dużej mierze zachowały oryginalne wyposażenie. W latach 70. XX wieku cukrownia Pruszcz zbudowała na rzece jaz, zachowany do dnia dzisiejszego.
Chcąc zapoznać się z elektrowniami wodnymi na Raduni warto wybrać się na wycieczkę rowerową (nasza relacja):

Nawiguj


To może Ci się przydać do nordic walking

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Góra Wieżyca i sąsiadujące wzgórza

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 15,9 km
  • Czas trwania marszu: 4 godz. i 55 min.
  • Przewyższenia: 219 m
  • Suma podejść: 804 m
  • Suma zejść: 801 m

GR3miasto poleca trasę uprawiającym nordic walking z Kościerzyny

Choć Trójmiasto od Wzgórz Szymbarskich dzieli raptem kilkadziesiąt kilometrów, klimat obu obszarów zdecydowanie różni się. Gdy Trójmiejski Park Krajobrazowy tonie w szaro burych barwach nie oznacza wcale, że równie ponuro będzie w okolicach Góry Wieżycy. Pomimo niewielkiej wysokości wzgórza, mamy tu do czynienia z mikroklimatem przypominającym górski. Tak też było podczas ostatniej naszej wędrówki przez najwyższe wzniesienia Niżu Polskiego. To niesamowite jak pogoda zmienia się wraz z wysokością terenu.

Góra Wieżyca to najwyższe wzniesienie morenowego pasma Wzgórz Szymbarskich. Jej szczyt mierzy 328,7 m n.p.m. Na wierzchołku góry usadowiono 35 metrową platformę widokową, z której rozpościerają się malownicze widoki na zalesione wzgórza, które wznoszą się nad jeziorami raduńskimi. Wg informacji turystycznej wieża czynna jest w okresie od maja do października. Jednak w dniu naszej wędrówki, z uwagi na przepiękną zimową scenerię też można było wejść na górę.

Z najwyższym ze wzniesień sąsiadują także inne góry, których wierzchołki mierzą nawet 315 m n.p.m.m, jak np.: Góra Szwedzka. Lasy są tu gęste i miejscami sprawiają wrażenie tajemniczych. Z pewnością wędrując lokalnymi leśnymi duktami można odetchnąć od zgiełku miasta. Pokonana przez nas trasa zataczała pętlę z dworca kolejowego w Wieżycy. Choć dystans był niewielki niektóre odcinki były dość wymagające, w szczególności na oznakowanym kolorem czarnym, pieszym Szlaku Wzgórz Szymbarskich.
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Nordic walking - co to?

Nordic walking jest coraz chętniej wybierany przez różne grupy wiekowe. Czym jest ten sposób aktywności? Nordic walking polega na chodzeniu z kijkami. Chociaż brzmi banalnie, ten trening wymaga odpowiedniej techniki, by był skuteczny. Jeśli trening jest wykonywany poprawnie, może przynieść naprawdę zadowalające efekty. To ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, szczególnie jeśli lubisz spacerować. Marsz z kijkami przyniesie więcej efektów, niż zwykły spacer. Nordic walking może pomóc w zrzucenie zbędnych kilogramów.

Ważne by do nordic walking wybrać dedykowane do tej aktywności kijki, ponieważ różnią się one od zwykłych trekkingowych kijków. Różnią się budową, rękojeścią oraz obecnością pasków. Możemy wybrać kijki:

  • z włókna szklanego
  • aluminiowe
  • z włókien węglowych

Warto zapoznać się z różnymi rodzajami i dopasować coś odpowiedniego dla siebie. Trzeba pamiętać również o tym, by dopasować kijki do swojego wzrostu. Jeśli stoimy wyprostowani i trzymamy kijek w dłoni to pomiędzy przedramieniem i ramieniem powinien utworzyć się kąt prosty. Możemy również zdecydować się na kijki z regulowaną długością.

Dla kogo jest nordic walking?

Ogromną zaletą tego sportu jest to, że może go uprawiać niemal każdy. Jest to bezpieczny rodzaj aktywności, a dodatkowo marsz z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stóp. Jest to więc bardzo dobry wybór dla osób starszych. Gdyż wystąpienie kontuzji jest bardzo rzadkie, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej techniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto